Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wzgórze chaosu

Pokaż wątki Pokaż posty

Wzgórze chaosu

margaretka3 08:21, 08 wrz 2017


Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 5348
Iwonko, Agatko, ta druga szkółka to raczej zwykły sklep ogrodniczy. Ale w tym roku rzeczywiście została otwarta druga szkółka w Krzywaczce, ale nie naprzeciwko tej Szewczyków, tylko dalej o ok. 700 m, naprzeciwko centrum E7. Jeszcze tam nie dotarłam, więc nie mam o niej informacji, co i jak.

Iwonko, wątek podglądam od początku. Masz bardzo zadbany i dojrzały ogród. Dużych drzew zazdroszczę, bo czasami chciałabym usiąść w ich cieniu, a jeszcze nie mam.
____________________
Gosia - Ogród od nasionka z widokiem na Lanckoronę
Anitka 12:10, 08 wrz 2017


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7773
Iwonka napisał(a)


Pomyłka wręcz tragiczna! Czy wyszła na jaw, gdy magnolia za bardzo ci rosła czy wcześniej?
Moja najstarsza magnolia Aleksandina rośnie najładniej. Nie wiem, z czego to wynika? Może z pospolitości tej odmiany i małych wymagań. Wszystkiem magnolie posadziłam w niewielkiej ilości kwaśnego torfu. Pewnie nie większej niż worek 80 l. Wiem, że to błąd, ale zwyczajnie żal mi kasy na ziemię. Obok mam 3 cypryski, hortensję i jakaś tuję - kiedyś była stożkeim, ale syn uciął czubek i jest kulą Zatem wszystko raczej kwaśne. Miałam tam dużo kory, na chwilę obecną rabata jest w remoncie i straszy gołą ziemią (gliniastą). Zrobiłam dziś na szybko zdjęcia. Na wiosnę magnolia była chyba o połowę mniejsza. Im bardziej ją przycinam, tym ma dłuższe roczne przyrosty. I zawsze wtedy obficiej kwitnie.


Pomyłka wyszła na wiosnę, gdy zakwitał, bo miała być purpurowa o dużych kwiatach 'Nigra' dorastająca do 3 m, a zakwitła na biało, podobnie jak gwiaździsta. I wówczas zaczęłam drążyć temat i okazało się, że to magnolia Kobus dorastająca do 10 metrów Wygląda podobnie jak twoja gwiaździsta. Też ma takie jasnozielonkawe liście. Musze jej poprawić glebę, dołożyć torfu i obsypać korą, bo zauważyłam, że poprawiło jej się po podlaniu zakwaszaczem, ale to tylko doraźna kuracja. Na dłuższą metę nie wystarczy.
Ale masz te magnolie dorodne i nawet nie przeszkadza im cięcie. Musisz mieć do nich "dobrą rękę". Pięknie musi być na wiosnę u ciebie.
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Krakus 12:17, 08 wrz 2017


Dołączył: 29 sie 2013
Posty: 1368
Anitka napisał(a)

Pomyłka wyszła na wiosnę, gdy zakwitał, bo miała być purpurowa o dużych kwiatach 'Nigra' dorastająca do 3 m, a zakwitła na biało, podobnie jak gwiaździsta. I wówczas zaczęłam drążyć temat i okazało się, że to magnolia Kobus dorastająca do 10 metrów Wygląda podobnie jak twoja gwiaździsta. Też ma takie jasnozielonkawe liście. Musze jej poprawić glebę, dołożyć torfu i obsypać korą, bo zauważyłam, że poprawiło jej się po podlaniu zakwaszaczem, ale to tylko doraźna kuracja. Na dłuższą metę nie wystarczy.
Ale masz te magnolie dorodne i nawet nie przeszkadza im cięcie. Musisz mieć do nich "dobrą rękę". Pięknie musi być na wiosnę u ciebie.



Toszka gdzieś tam odradzała torf jako zakwaszacz bo tak naprawdę po kilku deszczach przestaje być kwasny...
liście dębowe przekompostowane...kora przekompostowana...kompost...

ja pamiętam jak u teście magnolia przez dobrych kilka lat słabo kwitła i juz spora była a jak podrzucił na wiosnę sporo kompostu to daje teraz spektakle co roku...
____________________
Zielonym do góry...
Anitka 13:24, 08 wrz 2017


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7773
Krakus napisał(a)



Toszka gdzieś tam odradzała torf jako zakwaszacz bo tak naprawdę po kilku deszczach przestaje być kwasny...
liście dębowe przekompostowane...kora przekompostowana...kompost...

ja pamiętam jak u teście magnolia przez dobrych kilka lat słabo kwitła i juz spora była a jak podrzucił na wiosnę sporo kompostu to daje teraz spektakle co roku...

Dziękuję Krakusie, też muszę, tak jak twój teść, nad nią troszkę popracować.
Ja zawsze dodaję korę przekompostowaną do wszystkich kwasolubnych, bo zapobiega to też dodatkowo przed fytoftorozą.
Ale teraz nie przyłożyliśmy się do gleby, bo cały czas trwała dyskusja czy pomylona magnolia u nas zostaje
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Filomena 10:33, 09 wrz 2017


Dołączył: 28 maj 2014
Posty: 1373
Iwonka napisał(a)


Pomyłka wręcz tragiczna! Czy wyszła na jaw, gdy magnolia za bardzo ci rosła czy wcześniej?
Moja najstarsza magnolia Aleksandina rośnie najładniej. Nie wiem, z czego to wynika? Może z pospolitości tej odmiany i małych wymagań. Wszystkiem magnolie posadziłam w niewielkiej ilości kwaśnego torfu. Pewnie nie większej niż worek 80 l. ... Na wiosnę magnolia była chyba o połowę mniejsza. Im bardziej ją przycinam, tym ma dłuższe roczne przyrosty. I zawsze wtedy obficiej kwitnie.


Podobnie jak Ty, tnę corocznie jedną z moich magnolii- stellatę, bo posadziłam ja na chwilę niedaleko domu i .. pewnie już tam zostanie.
W wielu publikacjach piszą, że magnolie nie lubią cięcia. Niemniej jednak ja obserwuję, że ma się bardzo dobrze, buduje bardziej zwarty pokrój i przepięknie kwitnie.
____________________
Filomena-w zielonej aptece
Iwonka 09:40, 21 wrz 2017


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4164
Czekaliśmy na deszcz w małopolsce no to mamy Pada chyba od soboty, jedynie poniedziałek był sloneczny. Rośliny szleją. Fioletowy rododendron nie zakwitł na wiosnę, tylko teraz. Obok hortensja z jednym olbrzymim kwiatem i resztą jeszcze w pąkach. Takie to niespodzianki u mnie
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 09:48, 21 wrz 2017


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4164
I wrzosowisko po remoncie. Przemarzła na nim połowa wrzosów, dosadziłam z innego i taki misz masz mi wyszedł. Zgdodnie z tytułem wątku A kształt taki właśnie jak rzeka, ponieważ zależało mi na obsadzeniu chodnika wzdłuż garażu. Szerzej juz się nie dało.
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Krakus 13:53, 21 wrz 2017


Dołączył: 29 sie 2013
Posty: 1368
Iwonka napisał(a)
I wrzosowisko po remoncie. Przemarzła na nim połowa wrzosów, dosadziłam z innego i taki misz masz mi wyszedł. Zgdodnie z tytułem wątku A kształt taki właśnie jak rzeka, ponieważ zależało mi na obsadzeniu chodnika wzdłuż garażu. Szerzej juz się nie dało.


fajnie ta ściezka wyszła jeszcze jakby sie pokusic o większy zakręt to by bardziej tajemniczo było ale urok juz i tak ma
____________________
Zielonym do góry...
Iwonka 18:15, 21 wrz 2017


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4164
Krakus napisał(a)


fajnie ta ściezka wyszła jeszcze jakby sie pokusic o większy zakręt to by bardziej tajemniczo było ale urok juz i tak ma


Dzięki za świetny pomysł! Zwiększę "masę" (ale to brzmi ) poprzez zabranie tych dużych kamieni i części żwirku a tam gdzie jest załamanie za garażem zrobię zakręt. Mam tam rozplenice Hameln i Little bunny, ale jest miejsce na jeden rząd, który fajnie tę zieleń rozjaśni. No i znów robota
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Agania 19:25, 21 wrz 2017


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Miałam niejedną zakupowo nietrafioną magnolię, w konsekfencji mam 2 gwiaździste i jedną nie w odmianie jaką chciałam...kilka w ogóle nie przezimowało, a jedną przez pomyłkę zamiast nawozem to rundapem podlałam... takie moje doświadczenia z magnoliami

Iwonka podziwiam wrzosowisko, wyprowadziłaś super zieloną ścieżkę, profesjonalnie wyglądają kanty, też tak i u siebie działam

Trochę nam pogoda pozmieniała szyki, byleby nie padało, bo w ogrodzie jeszcze nie jedno do zrobienia.

Pięknie masz ukwiecone parapety
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies