Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wzgórze chaosu

Pokaż wątki Pokaż posty

Wzgórze chaosu

Agatorek 19:22, 24 mar 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Iwonka napisał(a)




Super jest ta rabata. No, bardzo, bardzo mi się podoba .

Jeśli pozwolisz, to trochę się zainspiruję.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Iwonka 07:17, 28 mar 2021


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4219
sylwia_slomczewska napisał(a)
Iwonko bez względu na pogodę w sezonie carexy tak mają, że jak puszczą nowe to stare zasycha, też myślę w tym roku kosić swoje bo do tej pory nie kosiłam ich nigdy. Wprawdzie w sezonie co innego odciąga od nich wzrok u mnie, ale jednak drażnią pozasychane końce.
Wczoraj rozpoczęłam carexowe przycinanie. Na początek poszła rabata z Everillo pod kosodrzewiną.



Carexy z daleka sprawiają wrażenie ładnych i zdrowych. Z bliska widać jednak początki przesuszenia. W pełnym słońcu na większości końcówek, w większym cieniu na pojedynczych źdźbłach.


Ta trawa zdecydowanie lepiej toleruje miejsca półcieniste. Nie jest może tak rozrośnięta, ale ma zdrowe, ładne listki, w cudnym limonkowym kolorze.


Fotki, jak sytuacja wygląda po przycięciu już wkrótce
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 07:19, 28 mar 2021


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4219
effka napisał(a)


Nawet nie wiem jakie kupiłam odmiany ciemiernikow, w zeszłym roku w LM.
Pierwsze kwiaty są cudne, cieszą jak żadne inne.

Chłopy nie zawsze czują takie subtelne klimaty


Dokładnie, pierwsze kwiatuchy dają najwięcej radości
Podobają mi się ciemierniki wschodnie, ale te najzwyklejsze Niger też są niesamowite. Postanowiłam zrobić z nich pas na rabacie przy altanie. Rok temu kupiłam 6 sadzonek. Rozrosły się przepięknie. Ziemia kompostowa plus skorupki z jajek wyraźnie im służą



Ilość pączków imponująca.



Teraz dokupiłam 3 sztuki, do pełni szczęścia brakuje jeszcze dwóch Dobrze, że LM ma czynny ogród zewnętrzny.
Tak wygląda porównanie nowej sadzonki do ubiegłorocznych.


Na drugim planie, pod hortensją wyraźniej widać różnicę w w wielkości.


W tle patyczki ze ściętej hortensji kyushu czekają na "posadzenie"






____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 07:21, 28 mar 2021


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4219
Sprzątanie rabaty przy altanie idzie szybciutko.


Wycięłam hakone Beni Kaze, pod klonem dosadzę kilka podzielonych kępek.
Przycięłam hortensje Kyushu, 5 krzaków. Patyczki posadzę tym razem prosto do ziemi, wokół krzaczków.
Przycięłam zawilce i epimedium. Zostały trzy tawuły, dosadzenie ciemierników i wyściółkowanie.



Pas ciemierników Niger wydaje mi się tu dobrym pomysłem. Po wycięciu hortensji, traw i zawilców będą królować ciemierniki. Ładnie się komponują z bielą kory brzózek. Potem ciemierniki zakryją hortensje, lekko zacieniują i przez sezon kępy będą spokojnie przyrastać.
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
sylwia_slomc... 13:36, 28 mar 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82140
Iwonko te ciemierniki bardzo łatwo się sieją
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Urszulla 18:07, 28 mar 2021


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21881
Ciemierniki są wdzięcznym tematem, bo kwitną gdy się jest spragnionym kwiatków modne się zrobiły więc gwiazdorzą.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Agatorek 18:14, 28 mar 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Ciemierniki dały popis .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Gosialuk 18:47, 28 mar 2021


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5300
A wiesz, że ja właśnie najbardziej lubię te białe. Jakoś tak na rabacie najładniej wyglądają. Myślę, że z połączeniem z hortensjami trafiłaś w dziesiątkę.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Iwonka 07:04, 29 mar 2021


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4219
Basia_KRK napisał(a)

Iwonka, dziękuję, faktycznie, pięknie wyglądają po podcięciu, za swoje planuję się zabrać w tym tygodniu, wtedy będę oceniać rozmach ich przycinania
Przycinałaś już swoje?


Wreszcie zrobiło się ciepło i zaczęłam działać
Przycięłam carex Everillo i Everest (na zdjęciu). Przerażają mnie te ich zbite kępy. Mam wrażenie, że wszystkie turzyce nie są trawami na dłuższe lata...


Evergold jeszcze czekają na nożyce Są tak ładne, że zwlekam...
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 07:17, 29 mar 2021


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4219
Basia_KRK napisał(a)

Iwonka, dziękuję za wszystkie zdjęcia. Zdecydowałam się liriope pod dereniem i na hakone pod klonami. Na wiosnę w hakonkach będą jakieś cebulowe. To słonecznie miejsce, więc pewnie wszystko szybko ruszy wiosną, lubię tez taką świeżość młodych listków.

Jaka hakone jest przed hortensją? Aureola? Wygląda cudnie!

Widziałam twoje zakupy lriope i hakone, będzie pięknie
Tak jak dziewczyny radzą, hakone nie sadź za gęsto. Ona na prawdę szybko przybiera w obwodzie.

Pod glediczją mam hakone Beni Kaze. Sadzonki były skromniejsze niż twoje. W trzecim roku stworzyły spore kępy. Warunki mają trudne, nie podlewam ich wcale. Walczą o wodę z dużym drzewem i rozplenicami.


Pod hortensjami Vanilla Fraise mam hakone Aureola. Na początku denerwowało mnie to kontrastowe połączenie. W zeszłym roku jakoś polubiłam ich wspólne towarzystwo Przez zmienność koloru hortensji cały zestaw jest w sumie dynamiczny i ciekawy.



____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies