Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wzgórze chaosu

Pokaż wątki Pokaż posty

Wzgórze chaosu

Iwonka 07:31, 16 maj 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4219
Dumam i dumam
...front przed szpalerem tylko z buksów i hakonek??? Same kulki, stożek do tyłu plus jeden albo nawet dwa do towarzystwa??? A kulki buksowe symetrycznie czy raczej byle jak???
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
wiklasia 10:28, 16 maj 2019


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Pomysł z odświeżeniem ogrodu moim zdaniem bardzo na plus.
Już czuć powiew świeżości.
Byliny robią dobrą robotę.

Moje refleksje dot. rabaty:
- ja bym ją trochę uspokoiła i ujednoliciła - kostrzewie i żurawkom znalazłabym inną miejscówkę, pomysł na buksy i hakonki - bardzo na tak + jakaś biżuteria kwiatowa;
- nie sadziłabym w szeregach czy naprzemiennie/mijankowo a raczej plamami,
- nigdy nie byłam zwolennikiem białego żwirku (nawet w akwariach ) więc bym go skrupulatnie wyzbierała i wykorzystała gdzieś indziej,

tylko wiesz, moich spostrzeżeń nie warto brać na serio, bo sama się do nich nie stosuję
powodzenia

____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
Iwonka 10:43, 16 maj 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4219
wiklasia napisał(a)
Pomysł z odświeżeniem ogrodu moim zdaniem bardzo na plus.
Już czuć powiew świeżości.
Byliny robią dobrą robotę.

Moje refleksje dot. rabaty:
- ja bym ją trochę uspokoiła i ujednoliciła - kostrzewie i żurawkom znalazłabym inną miejscówkę, pomysł na buksy i hakonki - bardzo na tak + jakaś biżuteria kwiatowa;
- nie sadziłabym w szeregach czy naprzemiennie/mijankowo a raczej plamami,
- nigdy nie byłam zwolennikiem białego żwirku (nawet w akwariach ) więc bym go skrupulatnie wyzbierała i wykorzystała gdzieś indziej,

powodzenia



Czytasz w moich myślach Co do żwirku to nawet nie wiesz jaką on był pomyłką!!! W workach cudny szarawy, po wysypaniu i wyschnięciu koszmarnie biały. Od tej pory zakup kamienia to mój największy dylemat. Podjęłam próbę przy wykuszu (kilka stron temu) i znów niewypał. Kolor może ok, ale za gruba frakcja. Bedę szukać dalej i jak wszystkie rośliny znajdą już swoje miejsce to może i żwirek idealny w końcu znajdę Drugi niewypał to niestety Danusiowe kartony pod żwirek. Po 3 latach kartony znikły, żwirek wbił się w gliniaste podłoże i chwastów tam na potęgę!
Kostrzewa i żurawki na 100% idą gdzie indziej. Żurawki mnie nie lubią więc jak nawet znów z nimi zaryzykuję to na pewno będę za jakiś czas poprawiać a ileż można.
Sadzenia plamami muszę się nauczyć. Pomożecie?
Biżuteria ogrodowa... Jestem na tak, a jako, że droga np Przemka Rdzą malowane to będzie mocno przemyślana.
Ta rabatka jest w sumie bardzo ważna. Widzę jej większą część z kuchennego okna. Widać ją z drogi i przy wjeździe na posesję. Warto nad nią popracować
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
wiklasia 11:03, 16 maj 2019


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Przeleciałam cały Twój wątek (cudna historia) i jeszcze jedna refleksja, która mi się nasunęła:
z uwagi na wiek ogrodu, wielkość i rodzaj nasadzeń oraz kamienne obwałowania ogród wywarł na mnie wrażenie ogrodu mocno osadzonego, "przysadzistego", ciążącego w dół, taki mocno rozbudowany kulturysta- ciężarowiec; chyba próbowałabym dodać mu trochę lekkości i zwiewności baletnicy przez wprowadzenie większej ilości traw i jakiś lekkich, zwiewnych kwiatowych nasadzeń

edit: Twoje rabata z brzozami - moim zdaniem to jest ten kierunek, od razu czuć, że można tam oddychać pełną piersią
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
Iwonka 11:53, 16 maj 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4219
wiklasia napisał(a)
Przeleciałam cały Twój wątek (cudna historia) i jeszcze jedna refleksja, która mi się nasunęła:
z uwagi na wiek ogrodu, wielkość i rodzaj nasadzeń oraz kamienne obwałowania ogród wywarł na mnie wrażenie ogrodu mocno osadzonego, "przysadzistego", ciążącego w dół, taki mocno rozbudowany kulturysta- ciężarowiec; chyba próbowałabym dodać mu trochę lekkości i zwiewności baletnicy przez wprowadzenie większej ilości traw i jakiś lekkich, zwiewnych kwiatowych nasadzeń

edit: Twoje rabata z brzozami - moim zdaniem to jest ten kierunek, od razu czuć, że można tam oddychać pełną piersią


Mój ogród mocno traci myszką Trochę tak jak z urządzaniem wnętrz, był szał na kolorowe kuchnie, dziś w zestawieniu z białymi wręcz śmieszą. Niestety meble łatwiej wymienić, a pozbyć się korzeni starych drzew to masakra.
Masz rację z ta ciężkością. Na pewno wpływa na nią spadzisty teren, który zawsze jest bardziej przysadzisty niż lekka płaska nawierzchnia. No i te kamienie... Kiedyś mi nie przeszkadzały, ba nawet podobały mi się. Dziś przytłaczają. Mogę je z powodzeniem wyrzucić na działkę obok, gdzie mam na razie dojazd trawiasty więc spokojnie można by tymi kamieniami utwardzić nawierzchnię. Tak zrobię, ale raczej etapami. Gdy już będę pewna kształtu rabaty wtedy będę przenosić kamienie i inwestować chyba w kostkę granitową? Jak sądzisz, będzie ok? Mam też w planie obwódkę z cisa repandens. Czy przy takiej dawać kostkę?
Wy - dziewczyny z działu projektowania jesteście mocno w temacie, urządzacie nowe ogrody, zaczynam czerpać od was mnóstwo inspiracji Trudno łączyć stare z nowym, ale się postaramy
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
sylwia_slomc... 12:07, 16 maj 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82140
absolutnie bedąc w tym ogrodzie sie nie zgadzam z ta ciężkością , jest po prostu dojrzały i bardzo ładny, delikatne odświeżenie całkowicie mu wystarczy nie ma potrzeby robić dużej rewolucji. Ogród klimatyczny z charakterem tchnie spokojem
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
malgorzata_s... 15:36, 16 maj 2019


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33765
Iwonko ogród masz piękny i trzeba popatrzyć jak wygląda latem i jesienią.
Może faktycznie tę rabatę unowocześnij jak Ci coś nie pasuje a resztę przemyśl.Masz wyjątkowe miejsce. Mody mijają a to co wiosną może wydawać się ciężkie latem już tak nie wygląda. Trawy wprowadzają lekkość ale latem właśnie bo niewiele jest takich które już wiosną są zwiewne i lekkie.Nie wszędzie i nie dla każdego są nowoczesne ogrody.Cała radość na forum to właśnie to że są różne. Myszką??? Wszyscy czekają aż ogród wydorośleje, rośliny nabiorą masy a Ty to już masz.Do Twojego domu to idealnie pasuje.

____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
wiklasia 16:01, 16 maj 2019


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Ja znam ogród tylko z fotografii, a wiadomo, że zdjęcia nie zawsze wiernie oddają rzeczywistość; swoje wrażenie i odbiór ogrodu buduję na podstawie zamieszczonych tu zdjęć.
I zgadzam się z Sylwią z rancza, że tu nie ma potrzeby rewolucji robić.
Chyba, że właścicielka sama odczuwa taką potrzebę.


Każda z nas lubi co innego, co innego dostrzega, inaczej odbiera rzeczywistość.
Ta sama pomidorowa każdemu smakuje inaczej

Dla mnie ten ogród jest mocno osadzony.
I ja, mając miejsca na nowe nasadzenia, próbowałabym dodać coś nowego, ten tak zwany wiatr we włosach i trochę lekkości.

Ciężkość nie wyklucza "ładności" tak samo jak rustykalność, geometryczność czy monochromatyczność.
Przykładem dwa danusiowe ogrody - bukszpanowy odbieram jako statyczny, a Anglię jako bardzo dynamiczny, bukszpanowy to stagnacja/stałość, a Anglia to wieczny ruch i zwiewność.
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
malgorzata_s... 16:20, 16 maj 2019


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33765
Wiem Wilkasiu. Ja nie do twojego wpisu się odniosłam. Jako że wiele ogrodów na ogrodowisku widziałam i po wielu odwiedzinach chciałam rewolty przeprowadzać to tak dla przystopowania Iwonki napisałamOwszem zmiany są fajne ale spokojneWystraszyła mnie tą myszką i zaraz wyobraziłam sobie demolkę
____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
Iwonka 18:36, 16 maj 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4219
sylwia_slomczewska napisał(a)
absolutnie bedąc w tym ogrodzie sie nie zgadzam z ta ciężkością , jest po prostu dojrzały i bardzo ładny, delikatne odświeżenie całkowicie mu wystarczy nie ma potrzeby robić dużej rewolucji. Ogród klimatyczny z charakterem tchnie spokojem


Pocieszycielko moja Dużej rewolucji nie będzie, po prostu kosmetyka
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies