Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wzgórze chaosu

Pokaż wątki Pokaż posty

Wzgórze chaosu

Iwonka 18:49, 16 maj 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4219
malgorzata_szewczyk napisał(a)
Iwonko ogród masz piękny i trzeba popatrzyć jak wygląda latem i jesienią.
Może faktycznie tę rabatę unowocześnij jak Ci coś nie pasuje a resztę przemyśl.Masz wyjątkowe miejsce. Mody mijają a to co wiosną może wydawać się ciężkie latem już tak nie wygląda. Trawy wprowadzają lekkość ale latem właśnie bo niewiele jest takich które już wiosną są zwiewne i lekkie.Nie wszędzie i nie dla każdego są nowoczesne ogrody.Cała radość na forum to właśnie to że są różne. Myszką??? Wszyscy czekają aż ogród wydorośleje, rośliny nabiorą masy a Ty to już masz.Do Twojego domu to idealnie pasuje.



Małgoś patrzę chyba aż za dużo, stąd chęć do odświeżenia Duże zmiany i demolka nie wchodzą w grę, ale małymi kroczkami coś podziałam. A że co dwie głowy to nie jedna to podpytuję czy moja modyfikacja "klika" czy nie Coraz dłużej dumam nad sadzeniem czy przesadzaniem, bo ileż można tańce roślinne wykonywać
Chce mi więcej "kulek" - patrzenie na nie działa kojąco. Chce mi się falujących traw, ale pytam jak sadzić bo nie mam aż takiego doświadczenia, mimo wielu lat w ogrodzie. Kiedyś moje działania były bardziej chaotyczne stąd tytuł wątku. Z wiekiem chyba mi przeszło, dążę do spójności.
A rabatka o którą podpytuję prosi się bardzo o lekkie uporządkowanie. I przede wszystkim ładne podłoże, które wyeksponuje urodę roślin No więc radźcie forumowicze
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 18:55, 16 maj 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4219
wiklasia napisał(a)
Ja znam ogród tylko z fotografii, a wiadomo, że zdjęcia nie zawsze wiernie oddają rzeczywistość; swoje wrażenie i odbiór ogrodu buduję na podstawie zamieszczonych tu zdjęć.
I zgadzam się z Sylwią z rancza, że tu nie ma potrzeby rewolucji robić.
Chyba, że właścicielka sama odczuwa taką potrzebę.


Każda z nas lubi co innego, co innego dostrzega, inaczej odbiera rzeczywistość.
Ta sama pomidorowa każdemu smakuje inaczej

Dla mnie ten ogród jest mocno osadzony.
I ja, mając miejsca na nowe nasadzenia, próbowałabym dodać coś nowego, ten tak zwany wiatr we włosach i trochę lekkości.

Ciężkość nie wyklucza "ładności" tak samo jak rustykalność, geometryczność czy monochromatyczność.
Przykładem dwa danusiowe ogrody - bukszpanowy odbieram jako statyczny, a Anglię jako bardzo dynamiczny, bukszpanowy to stagnacja/stałość, a Anglia to wieczny ruch i zwiewność.


Dokładnie, ta sama pomidorowa każdemu smakuje inaczej Dlatego cenię sobie wszelkie uwagi, poszerzają horyzonty i dają nową perspektywę. Chce mi się kosmetyki w ogrodzie i to bardzo. Oczywiście małymi kroczkami bo o wielkie z kilku powodów trudno.Dlatego radźcie kochane dziewczyny Wiem, że ze zdjęć i rysunków trudno, ale może chociaż moje koncepcje ocenicie.
Dziś postałam przy tej rabatce i faktycznie rodek na szczycie prosi się o przeprowadzkę. Mam dla niego miejsce na rodkowej i nawet kolorem pasuje. Przesadzać w szczycie kwitnienia? No wariactwo, zobaczę czy mam tę odwagę
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Magleska 21:38, 16 maj 2019


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18739
Iwonko dylematy każdy z nas ma ja też mam wiele miejsc ,gdzie mi się jeszcze nie podoba u mnie ….

ciężko jest radzić ,bo każdemu podoba się co innego i to jest fajne -przecież jakby ogrody były podobne jeden do drugiego ,to byłaby nuda

masz piękny dojrzały ogród -wiele ciekawych zakątków ….
ale na pewno delikatnie bym go odmłodziła -może mocnym cięciem ,może wycięciem całkowitym niektórych roślin
ale wiem ,że są osoby co im szkoda wyrzucać roślin -sama daje szanse wielu ,które nie wyglądają atrakcyjne
jeśli chcesz.... to mogę Ci pokreślić na zdjęciu ,co bym wyeksmitowała z tej rabaty
ale to Twój ogród i do Ciebie należy decyzja -bo to Tobie ma się najbardziej podobać

buziaki
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
wiklasia 22:25, 16 maj 2019


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
co do kostki granitowej - jestem na tak,
ładnie się starzeje (to znaczy wogóle się nie starzeje),
nie jest krzykliwa,
za to jest trwała,
tylko cena nie taka już przyjemna ...
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
sylwia_slomc... 22:33, 16 maj 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82140
Magleska napisał(a)
Iwonko dylematy każdy z nas ma ja też mam wiele miejsc ,gdzie mi się jeszcze nie podoba u mnie ….

ciężko jest radzić ,bo każdemu podoba się co innego i to jest fajne -przecież jakby ogrody były podobne jeden do drugiego ,to byłaby nuda

masz piękny dojrzały ogród -wiele ciekawych zakątków ….
ale na pewno delikatnie bym go odmłodziła -może mocnym cięciem ,może wycięciem całkowitym niektórych roślin
ale wiem ,że są osoby co im szkoda wyrzucać roślin -sama daje szanse wielu ,które nie wyglądają atrakcyjne
jeśli chcesz.... to mogę Ci pokreślić na zdjęciu ,co bym wyeksmitowała z tej rabaty
ale to Twój ogród i do Ciebie należy decyzja -bo to Tobie ma się najbardziej podobać

buziaki

Madzia serio byś coś wywaliła? Ja mam w pamięci jak się w tamtym roku wszyscy tą rabatą właśnie zachwycaliśmy
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 22:44, 16 maj 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82140
Tu mam zdjęcie z zeszłego roku, ale jeszcze nie z najlepszego momentu
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Magleska 22:54, 16 maj 2019


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18739
sylwia_slomczewska napisał(a)

Madzia serio byś coś wywaliła? Ja mam w pamięci jak się w tamtym roku wszyscy tą rabatą właśnie zachwycaliśmy

Sylwuś niewiele
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
sylwia_slomc... 23:42, 16 maj 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82140
Jeszcze takie znalazłam

Kurcze może dziewczyny mają lepsze z innego okresu.....

____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
wiklasia 00:17, 17 maj 2019


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
sylwia_slomczewska napisał(a)


Zjecie mnie .... bez popitki nawet.

Opiszę co ja tu widzę i jak to odbieram:
Wielka krzaczasta kula górująca nad rabatą (jak Jowisz nad Ziemią) - to ten krzak z prawej, a na dole maluchy - brakuje łagodnego przejścia. Dlatego podoba mi się i popieram pomysł Magleski, by zamiast pasa szałwii dać tam hortensje - mam odczucie, że złagodzą to wrażenie.

To jest rabata trójkątna - oglądana z dwóch stron, tu ważne są wysokości poszczególnych nasadzeń i środek ciężkości (zaznaczam, że to jest moje zdanie).
Nasadzenia hortensji (które przecież potrafią pokazać siłę wzrostu) przy jednej przyprostokątnej, a dla odmiany przy drugiej przyprostokątnej o co najwyżej kolankowej wysokości kulki i hakonki też jakoś taki dysonans w odbiorze u mnie stwarzają. Ja bym szła ze stopniowaniem wysokości od przeciwprostokatnej - czyli wyższe nasadzenia tam gdzie aktualnie jest pas szałwii i potem wytracała tę wysokość w kierunku chodników, albo zrobiła piramidalne wytracanie wysokości ze środka ku krawędziom.
No dobra... więcej się nie odzywam.


____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
Katkak 05:30, 17 maj 2019


Dołączył: 13 lip 2013
Posty: 28254
wiklasia napisał(a)

Zjecie mnie .... bez popitki nawet.

Opiszę co ja tu widzę i jak to odbieram:
Wielka krzaczasta kula górująca nad rabatą (jak Jowisz nad Ziemią) - to ten krzak z prawej, a na dole maluchy - brakuje łagodnego przejścia. Dlatego podoba mi się i popieram pomysł Magleski, by zamiast pasa szałwii dać tam hortensje - mam odczucie, że złagodzą to wrażenie.

To jest rabata trójkątna - oglądana z dwóch stron, tu ważne są wysokości poszczególnych nasadzeń i środek ciężkości (zaznaczam, że to jest moje zdanie).
Nasadzenia hortensji (które przecież potrafią pokazać siłę wzrostu) przy jednej przyprostokątnej, a dla odmiany przy drugiej przyprostokątnej o co najwyżej kolankowej wysokości kulki i hakonki też jakoś taki dysonans w odbiorze u mnie stwarzają. Ja bym szła ze stopniowaniem wysokości od przeciwprostokatnej - czyli wyższe nasadzenia tam gdzie aktualnie jest pas szałwii i potem wytracała tę wysokość w kierunku chodników, albo zrobiła piramidalne wytracanie wysokości ze środka ku krawędziom.
No dobra... więcej się nie odzywam.






Czyli takie złagodzenie proporcji. Moim zdaniem pomysł fajny.
____________________
Kaśka - Moja bajka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies