Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wzgórze chaosu

Pokaż wątki Pokaż posty

Wzgórze chaosu

Iwonka 06:17, 17 maj 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4219
Magleska napisał(a)
Iwonko dylematy każdy z nas ma ja też mam wiele miejsc ,gdzie mi się jeszcze nie podoba u mnie ….

ciężko jest radzić ,bo każdemu podoba się co innego i to jest fajne -przecież jakby ogrody były podobne jeden do drugiego ,to byłaby nuda

masz piękny dojrzały ogród -wiele ciekawych zakątków ….
ale na pewno delikatnie bym go odmłodziła -może mocnym cięciem ,może wycięciem całkowitym niektórych roślin
ale wiem ,że są osoby co im szkoda wyrzucać roślin -sama daje szanse wielu ,które nie wyglądają atrakcyjne
jeśli chcesz.... to mogę Ci pokreślić na zdjęciu ,co bym wyeksmitowała z tej rabaty
ale to Twój ogród i do Ciebie należy decyzja -bo to Tobie ma się najbardziej podobać

buziaki


Madzik my podobne wariatki jesteśmy i jak nas bierze to wiesz co robimy Lecą hortki zamiast szałwii I przetasowanie buksów z hakone - twoje zebrane w kilka tak mnie natchnęły Działam we wtorek więc jeszcze resztę przemyślę, ale zmian juz będzie niewiele. Chodzi o proporceje które Wilkasia fajnie wytłumaczyła.
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 06:21, 17 maj 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4219
sylwia_slomczewska napisał(a)
Tu mam zdjęcie z zeszłego roku, ale jeszcze nie z najlepszego momentu


Ja wiem, że kochasz moje roślinki - buziole wielkie za to
Ale mała kosmetyka będzie bo mnie nosi
Nikt nie zauważył braku kosodrzewiny Wycięłam w sierpniu. No lepiej bez niej bo odsłoniła rodki z tyłu.
Widzisz jakie piękne miałam żurawki... a w tym roku prawie usychają. Przeniosę resztę niedobitek tam gdzie jest pergola nieobsadzona za domem. Będą wszystkie w jednym miejscu.
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Katkak 06:35, 17 maj 2019


Dołączył: 13 lip 2013
Posty: 28254
O, nie śpisz już. Miłego dnia Iwonko i oby pogoda pozwoliła nam i na te kosmetyczne i na te większe zmiany.
____________________
Kaśka - Moja bajka *** Wizytówka
Iwonka 06:44, 17 maj 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4219
Katkak napisał(a)




Czyli takie złagodzenie proporcji. Moim zdaniem pomysł fajny.


No właśnie Kasiu, to złagodzenie proporcji bedzie dobre. Rabatka z tyłu po prostu zestarzała się i potrzebuje lekkiego liftingu. Już w tym roku w marcu przycięłam mocniej berberysa bo coś mi był za duży do reszty. Buka nie biore pod uwagę no bo to drzewo, soliter, nie bardzo jest co z nim zrobić a pieknie tam mi rośnie.
Zobacz jak to w 2000 roku wyglądało... Trzeba mieć dużą wiedzę i wyobraźnię by w momencie sadzenia przemyśleć co będzie po latach... Podpisałam roślinki które są, reszty juz nie ma.

I nieco później... Nie ma już: świerka stricta, jałowca skyrocket wycięłam bo brzydkie były i strasznie brązowaiły i cyprysa ivonne (przemarzł). Kilku drobiazgów tez już nie ma. Bardzo dynamiczny ten kącik miałam co świadczy o tym że ciągle coś mi w nim nie grało.


Na jesiennych fotkach widać brązowienie jałowców a nie cięty berberys stawał się chochołem

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 06:44, 17 maj 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4219
Katkak napisał(a)
O, nie śpisz już. Miłego dnia Iwonko i oby pogoda pozwoliła nam i na te kosmetyczne i na te większe zmiany.


Nie śpię Katko bo matura dziś ustna
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 06:56, 17 maj 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4219
wiklasia napisał(a)

Zjecie mnie .... bez popitki nawet.

Opiszę co ja tu widzę i jak to odbieram:
Wielka krzaczasta kula górująca nad rabatą (jak Jowisz nad Ziemią) - to ten krzak z prawej, a na dole maluchy - brakuje łagodnego przejścia. Dlatego podoba mi się i popieram pomysł Magleski, by zamiast pasa szałwii dać tam hortensje - mam odczucie, że złagodzą to wrażenie.

To jest rabata trójkątna - oglądana z dwóch stron, tu ważne są wysokości poszczególnych nasadzeń i środek ciężkości (zaznaczam, że to jest moje zdanie).
Nasadzenia hortensji (które przecież potrafią pokazać siłę wzrostu) przy jednej przyprostokątnej, a dla odmiany przy drugiej przyprostokątnej o co najwyżej kolankowej wysokości kulki i hakonki też jakoś taki dysonans w odbiorze u mnie stwarzają. Ja bym szła ze stopniowaniem wysokości od przeciwprostokatnej - czyli wyższe nasadzenia tam gdzie aktualnie jest pas szałwii i potem wytracała tę wysokość w kierunku chodników, albo zrobiła piramidalne wytracanie wysokości ze środka ku krawędziom.
No dobra... więcej się nie odzywam.


Nie zjedzą cię! Obiecuję Jestem tu gospodarzem a wszyscy goście muszą czuć się dobrze i być zadowoleni z odwiedzin Będę pilnować porządku
Wrzuciłam kilka starszych fotek, nie mam ich za wiele co świadczy o tym , że ta rabatka nigdy nie była moja ulubioną Pamiętam, że sadziłam ją na wariata, z dużym brzuchem ciążowym Te hormony
Masz rację ze stopniowaniem wysokości. Już to mocne przycięcie berberysa w tym roku świadczy o tym, że coś mi nie grało. Szpaler hortek stworzy myślę to przejście do kul buksów i hakone... Będą raczej vanilki bo mam ich dużo, są pod kolor buka i wysokość chyba będzie lepsza niż mniejszych odmian - bobo jedno mi tam po boku rośnie i przypomniałam sobie, że w szczycie sezonu nie jest jednak za wysokie.
Zatem odzywaj się się bo dla mnie każdy głos na wagę złota Otwiera głowę!!!
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 06:58, 17 maj 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4219
Tak mi się jeszcze pomyślało a propos sadzenia... Zobaczcie jaki ten buczek niepozorny a po latach góruje nad całą rabatą
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 07:05, 17 maj 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4219
Zobaczcie też jak sosna po latach wyrosła... No i buk kolumnowy Na pierwszej fotce ledwo go widać, na drugiej widać tylko jego


____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Katkak 07:23, 17 maj 2019


Dołączył: 13 lip 2013
Posty: 28254
Fajny ten buk, jaka to odmiana? Połamania języka dla syna, będzie dobrze
____________________
Kaśka - Moja bajka *** Wizytówka
Iwonka 07:39, 17 maj 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4219
Katkak napisał(a)
Fajny ten buk, jaka to odmiana? Połamania języka dla syna, będzie dobrze


Nie dziękuję Ustny polski... mam stresa! Wszystkie lektury latają mi po głowie Matura ustna z polskiego ma nieco dziwną formułę, tylko jedno pytanie - wóz albo przewóz
Buk chyba dawyck purple ale nie dam głowy uciąć. Pochodzi ze starych czasów, gdy coś kupowałam nie notując zbytnio odmian
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies