Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

slony7 08:30, 11 wrz 2019

Dołączył: 13 cze 2019
Posty: 15

Pytanie jeszcze jedno.
Co zrobić z tymi chwastami na miesięcznym trawniku ?
Jest ich bardzo dużo.

waldek727 14:40, 11 wrz 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Na razie nic nie rób z chwastami. Trawnik jest za młody na chemiczne opryski. Poczekaj z tym do wiosny. Wiele ,,chwastów" jest jednorocznych a większość zniknie z powierzchni trawnika jak będziesz utrzymywał stałe pH gleby i systematycznie kosił trawnik. W miejscach przerzedzonych usuń niepożądane rośliny ręcznie i zrób teraz dosiewkę traw.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
slony7 21:21, 12 wrz 2019

Dołączył: 13 cze 2019
Posty: 15
Dzisiaj zrobiłem dosiewki i zasypiałem nasiona substratem do trawnika.
Czy jutro mogę dać nawóz jesienny ?
Grzesiu1989 17:17, 13 wrz 2019

Dołączył: 13 wrz 2019
Posty: 9
Witam.
Mam taki problem jak na zdjęciach.
Trawa posiana w kwietniu, przez długi czas była piękna, mega gęsta, kolor świetny. Podlewanie systemem zraszania z czujnikiem wilgotności gleby, całą wiosnę i prawie do końca sierpnia super wyglądała. Problem następował powoli, po koszeniu odkrywałem coraz więcej suchej trawy, brązowej. Myślałem, że to może przez brak słońca i powietrza, bo may tak jakby 2 rodzaje trawy, jedna bardzo cienka i wolno rosnaca, a druga trochę grubsza, szybciej rosnąca (mieszanka barenbrug Elite)

Nawozilem subatral 100 dni, 2 razy, wiosną i jakoś w lecie, w sumie z 7-8kg. Teraz nawiozlem 5kg jesiennego barenbrug. Mam około 200m2 trawnika.

Za mało nawozu? Za dużo? Co może być nie tak?

waldek727 01:13, 14 wrz 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Na jakiej glebie wysiałeś mieszankę traw? Jak przygotowałeś podłoże? Jak długo pracują zraszacze po załączeniu? Czy sprawne są czujniki wilgotności gleby?

W/g mnie Twój trawnik ma za sucho. Po ukorzenieniu się trawy przetrwał tylko rajgras angielski którego jest w mieszance 30%. Kostrzewy z racji płytkiego systemu korzeniowego zostały uśpione na skutek niedoboru wody. Nie jestem zwolennikiem nawozów długo działających tzw. 100 dniowych stosowanych na trawniki. Jeśli pomocna będzie moja rada, to przejdź od przyszłego roku na Yara Vila pro-complex. Takie brązowienie trawników może być również spowodowane zbyt niskim lub za wysokim pH gleby. Warto by było abyś to zbadał. Idealne pH dla trawy to 6,2-6,8.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Grzesiu1989 07:34, 14 wrz 2019

Dołączył: 13 wrz 2019
Posty: 9
Dzięki za odpowiedz.
Podłoże jakie mam to podłoże gliniaste. Nawiozlem na całą działkę około 5cm czarnoziemu dobrej jakości. Pod koniec zimy przeprowadziłem wapnowanie, ze względu na za duże pH gleby.
Każda strefa podlewana jest ponad godzinę zraszaczami mp rotator, w lato co 2-3 dzień. Czasem w mega upały podlewalo się dzień po dniu. Postawiłem szklanki w różnych miejscach i takie podlewanie zapewnia ponad cm wys wody.

Będę podlewal więcej, jest szansa by ten drugi gatunek odbił? Może jakiś nawóz dodać teraz?

Mam zamiar również sypnąć barenbrug jesień drugi raz 5kg za 3 tyg.
TomaszZ 14:19, 14 wrz 2019

Dołączył: 13 maj 2019
Posty: 88
Grzesiu
w ramach testu ja bym zrobił małą aeracje na m2,
tzn. ponakłuwał widłami na głębokość 15 cm glebę i zlał to porządnie wodą,
jeśli jest tam odpowiednia ilość nawozu to trawa po 3-4 dniach zacznie wracać do życia (tak mi się wydaje)
pomimo że to młody trawnik to coś takiego jej nie zaszkodzi...
ja nie mam podłoża gliniastego ale w mega upały to codziennie nie podlewałem.
kup sobie coś takiego i będziesz wiedział czy masz mokro czy sucho, również jakie masz ph:
https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/miernik-ph-metr-glebowy-elektroniczny-id-1190

Grzesiu1989 19:23, 14 wrz 2019

Dołączył: 13 wrz 2019
Posty: 9
Mam aerator elektryczny, mogę go użyć? Trochę się boje ze powyrywa mi za dużo trawy, ale na kawałku mogę spróbować. Spróbować jakiś inny nawóz teraz? Czy już zostawić i za 3 tyg powtórzyć barenbrug jesienny?
waldek727 00:14, 15 wrz 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Grzegorz.
Taki wygląd trawnika to nie jest problem nawożenia. Sam widzisz,że na całej jego powierzchni na moje oko 70% trawy jest przysuszona. Pomiędzy suchymi źdźbłami widoczna jest zdrowa, zielona trawa. W/g mnie z jakiejś przyczyny niewydolne są korzenie kostrzewy, która była w mieszance nasion. Na ogół taki obrazek wskazuje nam na przesuszenie podłoża, nieodpowiednie pH gleby lub bardzo krótkie przycięcie przerośniętej trawy. Zasada jest taka, że jak coś się dzieje złego z trawą to jej wtedy nie dokarmiamy no chyba, że jest ewidentny brak składników pokarmowych.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
TomaszZ 06:52, 15 wrz 2019

Dołączył: 13 maj 2019
Posty: 88
Grzesiu1989 napisał(a)
Mam aerator elektryczny, mogę go użyć? Trochę się boje ze powyrywa mi za dużo trawy, ale na kawałku mogę spróbować. Spróbować jakiś inny nawóz teraz? Czy już zostawić i za 3 tyg powtórzyć barenbrug jesienny?



elektrycznym to może nie, jeśli już to widłami i nic wtedy nie powyrywasz,
możesz też na takim kawałku dać jakiś nawóz w płynie który powinien szybko zareagować jeśli trawnik jest głodny. Taki teścik jej zrobić.
Piszesz że masz ok. 200 m trawnika i wysiałeś 7-8 kg, jednorazowo tyle czy od wiosny tyle dałeś?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies