Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

TomaszZ 16:10, 20 sie 2019

Dołączył: 13 maj 2019
Posty: 88

Trawa szybko się ukorzeniła.
Trawnik jest mały, ma 33m. Co 5 tyg sypię 1kg azofoski siewnikiem.



Podpowiecie jak pozbyć się tych plam? Irytują jak patrzy się z góry

Poniższe zdjęcia są robione rano więc rosa nieco niweluje wygląd tych plam.

ja bym teraz dał delikatnie na te plamy lub testowo na jedną z nich nawozu jesiennego(np.florowit)ktory szybko zaczyna działać,
u mnie już po 2 dniach trawa zrobiła się ciemniejsza.
Zobacz kilka wątków wcześniej jak u mnie wyglądał trawnik i jakie miałem plamy,
ale to jest moje zdanie...
a dzisiaj tak wygląda z góry:



podczas cytowania oryg. wiadomości usunąłem zdjęcia ale coś chyba poszło nie tak...
Elmagico 17:00, 20 sie 2019

Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 12
Dzięki za odpowiedź
Śledziłem Twój problem i widziałem, że prawdopodobnie miałeś podobny problem tylko już bardziej posunięty w rozwoju.

Zastanawiają mnie jeszcze te grzyby. Co podleję trawnik, pojawia się kilka
janumich 19:33, 20 sie 2019

Dołączył: 13 lip 2017
Posty: 22
Chwastnica
Kostrzewa trzcinowa
Kupkowka pospolita
Turzyca ?
Czy ktoś może pomóc jak to zwalczać? Mam tego mnóstwo
Załączam zdjęcie pojedynczego chwasta

ceikam 20:24, 20 sie 2019

Dołączył: 16 kwi 2019
Posty: 19
Śledzę uważnie wątek, więc podzielę się swoimi spostrzeżeniami.

W dużym skrócie: trawnik 1,5-roczny, nawożony, podlewany regularnie, niedawno aeracja walcem z kolcami. We wszystkich zabiegach staram się stosować do sprawdzonych zaleceń z tego forum.

W tym roku zrobiłem badanie gleby – wyszły niedobory praktycznie wszystkiego, ale staram się nawozić wg zaleceń stacji skorygowanych o wskazówki z tego forum. Ogólnie jest coraz lepiej, można by powiedzieć, że bardzo dobrze, gdyby nie jedna sprawa:

W upalne dni pojawiają się ciemnozielone plamy, o których była ostatnio dyskusja w tym wątku. Jednocześnie trawa jest tam sucha, podatna na zadeptywanie. Obfite podlewanie ratuje sytuację, ale za dzień lub dwa sytuacja się powtarza. Po średnim opadzie – trawa jak z katalogu. W okresie długotrwałej suszy, pomimo podlewania plamy się powiększają.

Zastanawia mnie kilka rzeczy:
1. Na wielu trawnikach w okolicy zaobserwowałem, że na skutek suszy trawa żółknie. Bez wcześniejszego ciemnienia.
2. Wg powszechnych zaleceń podlewać należy co 2-3 dni (w upały częściej). Mój trawnik z trudem wytrzymuje te 2-3 dni bez podlewania.
3. Byłbym skłony zaryzykować twierdzenie, że mojej trawie szkodzi nie tyle susza, co silne nasłonecznienie. Np. w ubiegłym tygodniu silne słońce, temp. 22-25, noce po kilkanaście, podlewanie, a i tak było coraz gorzej.

Ostatecznie nie mogę zdiagnozować, co jest nie tak – czy to jednak niedobór wody, czy może niezdolność trawy do jej „magazynowania”. Może niewłaściwe proporcje przyswojonych NPK czy brak jakichś mikroelementów? Zdaję sobie sprawę, że sypanie nawozu to jedno, a przyswajalność jego składników to co innego, więc może potrzeba jeszcze czasu? A może to rzeczywiście jakieś grzyby, o których było wcześniej?

Ja, mój trawnik, a także wiele osób z tego forum będziemy wdzięczni za wszelkie wskazówki


TomaszZ 20:30, 20 sie 2019

Dołączył: 13 maj 2019
Posty: 88
Janumich
to może być to o czym tutaj piszą,
poczytaj tu:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/3513-chwasty-w-trawniku?page=44

ja mogę pogadać na temat wiechliny rocznej z którą walczę od czerwca na kolanach
od momentu jak mam wiechlinę nie bolą mnie kolana, na serio
TomaszZ 20:43, 20 sie 2019

Dołączył: 13 maj 2019
Posty: 88
Elmagico napisał(a)
Dzięki za odpowiedź
Śledziłem Twój problem i widziałem, że prawdopodobnie miałeś podobny problem tylko już bardziej posunięty w rozwoju.

Zastanawiają mnie jeszcze te grzyby. Co podleję trawnik, pojawia się kilka


grzybami to się nie przejmuj (grabiami ich z rana potraktuj)
jeśli to nie są oczywiście czarcie kręgi
Ty masz raczej za dużo azotu plus nierówno rozsiany nawóz,
ja też miałem z tym problem.
Tak to wyglądało w maju, ogólnie ok ale po skoszeniu nie mogłem patrzeć na trawnik...




Teraz chodzę z siewnikiem w różnych kierunkach sypiąc trochę mniej ale ogólnie zalecaną dawkę wysiewam i kolor trawy jest w zasadzie wszędzie jednakowy.
Elmagico 21:27, 20 sie 2019

Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 12
TomaszZ dokładnie tak wygląda mój trawnik po koszeniu. Niemal na całości jasne plamy i tylko jak odbije trawa to wygląda dobrze.

Czyli rozumiem, że u Ciebie pomogło nawożenie z mniejszą ilością nawozu?

Dodatkowo mnie irytuje to w siewniku, że azofoska ma spore granulki i blokuje się siewnik eh eh

waldek727 01:12, 21 sie 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
TomaszZ napisał(a)

''tą chęć '' posiadania to chyba każdy ma
a jeszcze gdy jest lepiej jak u sąsiadów


Wiem Tomasz, że napisałeś to z przymrużeniem oka, ale ja ,,tej chęci" posiadania trawnika i czegokolwiek lepszego od sąsiadów nie mam. Nie jestem nazbyt wymagający i cieszę się z tego co mam. Sąsiedzi dokoła ,,stają na głowie, nawożą mineralnie czym się tylko da, a i tak najczęściej zaglądają do mnie. Ja nie mam zamiaru nikogo naśladować. Od lat mam własne recepty na ogród, a jak ktoś ma w/g mnie coś ładniejszego, to się tylko cieszę, bo jestem pasjonatem ogrodów i z nikim nie rywalizuję.



____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
TomaszZ 07:02, 21 sie 2019

Dołączył: 13 maj 2019
Posty: 88
Elmagico napisał(a)
TomaszZ dokładnie tak wygląda mój trawnik po koszeniu. Niemal na całości jasne plamy i tylko jak odbije trawa to wygląda dobrze.

Czyli rozumiem, że u Ciebie pomogło nawożenie z mniejszą ilością nawozu?

Dodatkowo mnie irytuje to w siewniku, że azofoska ma spore granulki i blokuje się siewnik eh eh



daj nawóz z mniejszą ilością azotu,
a nawóz syp takie dawki jak zaleca producent
do tego inny siewnik, najlepszy ręczny który niesiesz przed sobą i widzisz gdzie sypiesz i czy sypiesz
też miałem z tym problem, pisałem o tym wcześniej
eVka 10:05, 21 sie 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
waldek727 napisał(a)


Wiem Tomasz, że napisałeś to z przymrużeniem oka, ale ja ,,tej chęci" posiadania trawnika i czegokolwiek lepszego od sąsiadów nie mam. Nie jestem nazbyt wymagający i cieszę się z tego co mam. Sąsiedzi dokoła ,,stają na głowie, nawożą mineralnie czym się tylko da, a i tak najczęściej zaglądają do mnie. Ja nie mam zamiaru nikogo naśladować. Od lat mam własne recepty na ogród, a jak ktoś ma w/g mnie coś ładniejszego, to się tylko cieszę, bo jestem pasjonatem ogrodów i z nikim nie rywalizuję.




Waldku, piękny trawnik!
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies