Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mała działka - wielkie nadzieje

Pokaż wątki Pokaż posty

Mała działka - wielkie nadzieje

Annak 18:41, 02 gru 2017


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Kasiu, róże sadziłam w październiku, przyszły z odkrytym korzeniem, po posadzeniu okopczykowałam je, ale nie wiem, czy nie za mało, bo przyszły z dość długimi łodygami, których nie skracałam i one dość sporo wystają.
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Kasia_CS 19:07, 02 gru 2017


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
ja swoich pędów nie skracałam. I tak je sobie skrócisz na wiosnę, bo pewnie szczyty pędów trochę podmarzną. Jakbyś je teraz skróciła, to pewnie potem byłyby znów do skrócenia. Ogólnie kopczyki zalecają dość wysokie robić, choć ja na ten moment mam je może tylko na wysokość 10, max 15cm w niektórych krzewach. Ale mam zamiar ten kopczyk ciut powiększać przy okazji ustabilizowanej juz niższej temperatury. U mnie ogródek jest w mieście, więc też mam pewnie trochę cieplej niz standardowo pod Warszawą w rzadszej zabudowie. Wiem, że niektórzy usypują nawet 20-30cm kopce.
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Annak 21:52, 02 gru 2017


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Dziękuję Kasiu za info, tak właśnie myślałam, że jednak zrobię jeszcze wyższe kopczyki, ale poczekam jak się wyraźnie i na dłużej temperatura ustabilizuje bliżej zera.
pozdrawiam
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Annak 17:55, 07 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Zastanawiałam się, jak zacząć ten wpis po tak długiej przerwie.
Ale ad rem: kiedy trafiłam na Ogrodowisko to się zachłysnęłam, zauroczyłam. Siedziałam w każdej wolnej chwili (w pracy, w domu, także po nocach), czytałam i oglądałam Wasze piękne ogrody. Wtedy też uznałam, że założę swój wątek, bo tu znajdę życzliwych ludzi, którzy pomogą mi swoją wiedzą, poświęcą czas osobie, która nie ma bladego pojęcia o roślinach i ogrodnictwie. No i tak zrobiłam. A potem znowu zagłębiłam się w lekturę. I tak doszłam do wniosku, że to przecież wstyd dla takiego „ignoranta” ogrodniczego jak ja publicznie obnażać swoją niewiedzę i na dodatek liczyć na zrozumienie i pomoc. Ale pomogły mi wpisy osób, które zakładały swoje wątki. One tak jak ja miały te same wątpliwości. No więc przełamałam się i postanowiłam, że wrócę na O. Będę wszystkich błagać o pomoc, a wszystkie moje wpadki zrekompensuje mi piękny ogródek, który dzięki Wam mam zamiar kiedyś mieć.
Proszę o wszelką pomoc, ponieważ nie znam się na roślinach, nasadzeniach, co do czego pasuje, itp.; Niestety nie mam na działce żadnych odziedziczonych roślin ozdobnych, więc każdą roślinkę będę musiała kupić, stąd liczę też na pomoc, która (mam nadzieję) pozwoli mi uniknąć niepotrzebnych wydatków. To jest działka ROD, więc będzie na niej coś dla ciała i coś dla ducha: trochę roślin użytkowych (borówki, poziomki, morele) i oczywiście trochę ozdobnych, ale raczej wieloletnich, bo bywam na działce jedynie w sezonie, w weekendy, i to też nie w każdy.
Na początek tyle, dziękuję tym wszystkim, którzy dobrnęli do końca i pozdrawiam. Cdn.
Plan mojej działki wygląda obecnie tak:



legenda:
1. lilaki
2. porzeczki
3. borówki
4. forsycja
5. morele
6. tuje
7. jałowce
8. bukszpan
9. śliwy (duże drzewa, chyba do wycięcia)
10. jeżyny
11. maliny
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Annak 09:17, 08 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Uprzedzając pytania - jeśli ktoś się odezwie – nie wiem, jaki styl chciałabym w moim ogródku… Może jak napiszę, jakie kwiaty lubię coś się z tego wyłoni. Kocham hortensje, uwielbiam żurawki, jeżówki i róże, lubię ostróżki, odętki i naparstnice, podoba mi się rozchodnik. Na pewno gdzieś posadzę hosty, lawendę i trawy. Może gdzieś 2-3 drzewka na pniu, ale nie iglaki (tych mam w nadmiarze) oraz oczywiście sezonowe rośliny cebulowe. Gdzieś jeszcze na zdjęciach podobały mi się rododendrony, tawuły, lilie i liliowce. Jest jeszcze kilka drobnych, ale to pewnie jako wypełniacze terenu, bo i tak pewnie to wszystko się nie zmieści.
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
makadamia 14:53, 08 sty 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Annak napisał(a)

I tak doszłam do wniosku, że to przecież wstyd dla takiego „ignoranta” ogrodniczego jak ja publicznie obnażać swoją niewiedzę i na dodatek liczyć na zrozumienie i pomoc.


Wstyd to kraść.
My tu "ignorantów" bardzo lubimy, bo dzięki temu mamy okazję błysnąć wiedzą (ekhm-o-sobie-tu-mówię-ekhm).
A tak na serio: brak wiedzy to nie jest problem. Problem jest wtedy, gdy ktoś nie chce tej wiedzy nabyć: nie czyta innych wątków, artykułów, nie próbuje szukać samodzielnie odpowiedzi na swoje pytania. Ograniczy się jedynie do gromkiego wołania "zaprojektujcie mi ogród!" a potem się dziwi, że nikt w jego wątku nie pisze. Stety-niestety - forum to nie jest darmowe zastępstwo projektanta. Z tego co widzę - u Ciebie nie ma takiego problemu

Fajnie że wrzuciłaś plan. Już wzbudził moją dziką zazdrość: masz maliny, jeżyny i poziomki. Jeszcze tylko groszek zielony posadzić i mnie więcej nic nie trzeba
Do planu niezbędne będą zdjęcia pokazujące trochę więcej, niż kawałek bukszpana. Ale to przy następnej wizycie.

Trzeba jeszcze ustalić, co byś chciała mieć na tej działce. Jakiś placyk wypoczynkowy? miejsce na ognisko? Ten prostokąt w lewym górnym rogu to co to jest? Kompostownik? Domek ogrodnika?

Jedyne, co mogę na razie poradzić, to rozdzielenie jeżyn, malin i lilaków. Wszystkie trzy rośliny dają odrosty. Z tego co wiem, to szczególnie jeżyny są bardzo ekspansywne. W obecnej sytuacji zaraz będziesz tam miała dzikie kłębowisko kłujących chaszczy. Jeżyny i maliny posadziłabym oddzielnie w specjalnie wytyczone rabaty, na dużą głębokość oddzielone od ogrodu. A lilaki zostawić w spokoju
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Annak 21:28, 08 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Asiu, dziękuję za odzew, ja chyba "przegięłam" w drugą stronę Tyle czytałam, że mam mętlik w głowie, wszystko mi się miesza
W rogu to domek "na wszystko" (sprzęt, meble ogrodowe, hydrofor, itp).
Po lewej stronie od wejścia będzie tzw.część rekreacyjna, tzn. trawnik i miejsce na basen dla wnuczki, do biegania (latem będzie miała 2,5 roku). Przy wejściu będą dosadzone tuje, do tych obecnych, bo to zasłoni działkę od drogi uczęszczanej przez wszystkich (moja działka to ROD, więc w weekendy dużo spacerowiczów i oglądaczy). Przed tujami chciałabym kwiatowe rabatki, które pociągnę aż do kolejnych tui przy płocie graniczącym z sąsiadem. To początek. Zdjęcie poniżej z sierpnia ub. roku, gdy kupiliśmy działkę (trochę już uporządkowana, ale nasadzeń nowych jeszcze nie ma). Drzewa prawdopodobnie zostaną ścięte (śliwy), ponieważ są b. wysokie, nigdy nie były przycinane i na dodatek chorują (śliwki spadają zanim dojrzeją i są pomarszczone).


____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
makadamia 09:32, 09 sty 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
A masz tam jeszcze jakieś zdjęcia?

Mętlikiem się nie przejmuj - to normalny objaw przedawkowania informacji
Minie, jak tylko zaczniesz prace na działce i teoria zamieni się w praktyke

Nie wiem, czy bym tych śliw nie zostawiła. Mniejsza o śliwki, ale mają ładny pokrój, dają cień i bez nich będzie łyso
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Annak 23:04, 09 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Asiu, mam, mam zdjęcia, wrzucę jutro, bo dziś zajmowałam się wnuczką, która zachorowała na anginę
Postaram się też napisać "co mi w duszy gra", z rysunkami będzie gorzej, chociaż próbki też mam, postaram się jeszcze nad nimi popracować.
Dziękuję za zainteresowanie, celowo przeczekałam okres świąteczno-noworoczny, bo liczyłam, że społeczność ogrodowiskowa ma więcej czasu i wtedy można liczyć na pomoc, ale chyba się przeliczyłam...
pozdrawiam
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
makadamia 09:54, 10 sty 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Po świętach forum trochę się ożywia, ale prawdziwy ruch zaczyna się dopiero z nadejściem wiosny.

Życzę zdrowia dla wnuczki (angina to paskudna choroba).
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies