Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mała działka - wielkie nadzieje

Pokaż wątki Pokaż posty

Mała działka - wielkie nadzieje

mrokasia 09:47, 14 sty 2018


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18005
Ania, no coś Ty, jaki nieudacznik!!!
Skoro róże już wybrane to świetnie. Z wyższych kolumnowych traw to popatrz na trzcinniki albo molinie. A przed różami to ja dałabym szałwię . Możesz posadzić niebieską i różową .
Hortensje posadziłabym na przemian z miskantami - grackami albo ml. A o jakich hortkach myślisz???
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Anda 10:54, 14 sty 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33450
Oj, Aniu, żaden nieudacznik z Ciebie

Mam taki sam pomysł co Kasia: trzcinniki z tyłu. Ja mam odmianę Overdam, ale Tobie polecam Karl Foerster. Jest trochę wyższa, co przy różach Chopin na pewno jest wskazane
Przed nimi róże. Odstęp od trzcinników do róż na pewno 60 cm albo więcej. Nie dasz rady poszerzyć tej rabaty choćby o 50 cm?
Przed różami szałwie, najlepiej jednej odmiany, np. Maikoenigin albo Deep Compakt Blue. Tylko jeśli róże urosną na wysokość 160cm, to ta szałwia może okazać się za niska. To wyjdzie w tzw. praniu Zawsze można ją wymienić.
Jeśli róże posadzisz co 80-100 cm, to mogłabyś pomiędzy róże posadzić jeżówki, jakąś wyższą odmianę, np. Augustkönigin lub Magnus Superior. Nie kupuj w tanich sklepach, bo dadzą Ci siewki, które pewnie nie powtórzą cech matecznych. Bardzo ładna jest też Fatal Attraction, ale trochę za niska. Poza tym między różami, trzcinnikami i szałwią poupychałabym cebulowe, wyższe z tyłu rabaty, niższe z przodu. Polecam czosnki ozdobne wszelkiej maści a zwłaszcza Purple Sensation. Sadź dużo cebulek jednej odmiany, nie mieszaj za bardzo. Wiem, że lubisz kolory, ale takie "krzyczące" rabaty są męczące na dłuższą metę

Pomiędzy hortensjami, może bardziej przed nimi, posadziłabym również jeżówki.
Co do miskantów, które są przepiękne oczywiście, to byłabym ostrożna. Przy ich podziale po paru latach potrzebujesz miejsca, bo maja bardzo twardą karpę. Tak więc blisko hortek bym ich raczej nie sadziła. Zachowałabym duże odstępy

I jeszcze pytanie na koniec: nie chciałabyś usunąć tych tui przy ścieżce jednak? Miałabyś więcej miejsca na kwiaty lub kwitnące krzewy i więcej tzw. oddechu w ogrodzie

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
asiak 12:08, 14 sty 2018


Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 8518
Oj, Aniu za tego nieudacznika to należą Ci się klapsy
Ewunia już Ci pomaga i super. Kto się zna to Ci pomoże
Aniu, według mnie rabata na 1 m, to zbyt wąska i na trawy, i na róże i jeszcze coś przed różami. Tak jak pisze Ewa, 1,5 m to minimum Może się da poszerzyć tą rabatę?

____________________
AsiaDziałeczka Asi
Mary 15:05, 14 sty 2018


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Witaj Aniu,

Tak mi się smutno zrobiło jak przeczytałam Twój wczorajszy wpis.
Chciałabym poradzić, żebyś zapytała o sadzenie róży Chopin w wątku o różach i ... sprawdziłam, że już pytałaś, ale nie dostałaś odpowiedzi.
W sprawie róż się wypowiem, bo żadnej nie mam.

Ale postanowiłam się wypowiedzieć w sprawie tuj.
Wiem, że szkoda i wiem, że można próbować je jakoś formować, ale moim zdaniem takie formowane nie będą na takiej działce pasować. Jeśli dobrze rozumiem to w tej chwili masz taką wejściową "aleję" i wchodząc na działkę widzisz tylko tuje i domek.
Podobnie jak Ewa uważam, że po usunięcie tuj będzie więcej oddechu w ogrodzie.

A jeszcze zapytam w którym kierunku od Warszawy jest Twoja działka, bo jakoś nie doczytałam.

Annak napisał(a)
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Annak 20:56, 14 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Dzięki dziewczyny za słowa wsparcia. To nie jest tak, że się nad sobą użalam. Ja tak w życiu mam, a przynajmniej miałam, że wszystko muszę sama... Widzę jednak, że tutaj znajdę wsparcie. Ja naprawdę odpuściłam sobie sezon, żeby się przygotować, czytałam, zapisywałam, ale mam tremę nowicjusza i wszystko w głowie mi się miesza. Poza tym każdą najmniejszą roślinkę będę musiała kupić, bo nic nie odziedziczyłam, poza tujami a wiecie jak to jest z finansami.
Teraz będę zapisywać tylko te rośliny, które polecacie i tylko o nich czytać, bo inaczej nigdy się nie zbiorę.

____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Annak 21:10, 14 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
mrokasia napisał(a)
Ania, no coś Ty, jaki nieudacznik!!!
Skoro róże już wybrane to świetnie. Z wyższych kolumnowych traw to popatrz na trzcinniki albo molinie. A przed różami to ja dałabym szałwię . Możesz posadzić niebieską i różową .
Hortensje posadziłabym na przemian z miskantami - grackami albo ml. A o jakich hortkach myślisz???


Kasiu, dzięki, już zapisałam trawy i przejrzę je. Lepiej szałwię niż lawendę? lepiej pasują do róż? Co do hortek - chciałabym białe, które się nie pokładają i nie przebarwiają, bo będą pasowały do wszystkich innych kolorów. jeszcze nie zdecydowałam, ale myślę, że to nie będzie problem. Przejrzę po raz kolejny info o hortkach tylko pod tym kątem i coś wybiorę.
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Annak 22:11, 14 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Anda napisał(a)
Oj, Aniu, żaden nieudacznik z Ciebie

Mam taki sam pomysł co Kasia: trzcinniki z tyłu. Ja mam odmianę Overdam, ale Tobie polecam Karl Foerster. Jest trochę wyższa, co przy różach Chopin na pewno jest wskazane
Przed nimi róże. Odstęp od trzcinników do róż na pewno 60 cm albo więcej. Nie dasz rady poszerzyć tej rabaty choćby o 50 cm?
Przed różami szałwie, najlepiej jednej odmiany, np. Maikoenigin albo Deep Compakt Blue. Tylko jeśli róże urosną na wysokość 160cm, to ta szałwia może okazać się za niska. To wyjdzie w tzw. praniu Zawsze można ją wymienić.
Jeśli róże posadzisz co 80-100 cm, to mogłabyś pomiędzy róże posadzić jeżówki, jakąś wyższą odmianę, np. Augustkönigin lub Magnus Superior. Nie kupuj w tanich sklepach, bo dadzą Ci siewki, które pewnie nie powtórzą cech matecznych. Bardzo ładna jest też Fatal Attraction, ale trochę za niska. Poza tym między różami, trzcinnikami i szałwią poupychałabym cebulowe, wyższe z tyłu rabaty, niższe z przodu. Polecam czosnki ozdobne wszelkiej maści a zwłaszcza Purple Sensation. Sadź dużo cebulek jednej odmiany, nie mieszaj za bardzo. Wiem, że lubisz kolory, ale takie "krzyczące" rabaty są męczące na dłuższą metę

Pomiędzy hortensjami, może bardziej przed nimi, posadziłabym również jeżówki.
Co do miskantów, które są przepiękne oczywiście, to byłabym ostrożna. Przy ich podziale po paru latach potrzebujesz miejsca, bo maja bardzo twardą karpę. Tak więc blisko hortek bym ich raczej nie sadziła. Zachowałabym duże odstępy

I jeszcze pytanie na koniec: nie chciałabyś usunąć tych tui przy ścieżce jednak? Miałabyś więcej miejsca na kwiaty lub kwitnące krzewy i więcej tzw. oddechu w ogrodzie


Ewuniu, bardzo Ci jestem wdzięczna. To już konkrety do przejrzenia Ja generalnie nie chcę sadzić traw, które się mocno rozrastają i są ekspansywne. A w jakiej odległości od róż sadzi się szałwię? Chciałabym ją posadzić w formie obwódki, a nie pojedynczych krzaczków to w jakiej odległości trzeba będzie sadzić? Jak za 2-3 lata będą za niskie to je wymienię, tym się teraz nie będę przejmować. Czy te trawy za różami to można sadzić tak naprzemiennie, tzn. jak na rysunku, czyli z tyłu, ale między różami?



A czy wyłącznie jeżówki między różami to nie będzie zbyt monotonnie? Jest jeszcze trochę innych kwitnących bylin, które chciałabym mieć, np. rozchodnik, ostróżka, tawułki, lilie, naparstnice, ech, tyle się naczytałam i wybrać teraz trudno. Ewuniu, a może między hortki coś innego mi podpowiesz zamiast jeżówek? Uwielbiam je, ale jeśli będą między różami to może tam inne kwiatki? Co do kolorów, w zasadzie tylko 3: biały, różowy i niebieski, oczywiście z odcieniami... Myślisz, że to jednak za dużo? W jakiej odległości powinnam posadzić hortki, żeby było dość miejsca na te inne roślinki? tę krótszą rabatkę mogę mieć szerszą niż tę z różami. A co sądzisz o miskancie chińskim 'Gold Breeze'? Czy nadawałby się przy hortkach? Gdzieś go wynalazłam.. a może zebrinus? Czy on też będzie tworzył takie twarde karpy? I jeszcze jedno pytanie (na dziś, przepraszam)co dać przed hortkami jako ostatni rządek? Żurawki mogą być? Lubię je, szczególnie te ciemne I te moje nieszczęsne olbrzymy tuje. Chciałabym je wyciąć, ale Małż się nie zgadza, pracuję nad nim
Sorry za tak długi wpis, ale nareszcie mam nad czym myśleć, dzięki kochana
dobrej nocy życzę
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Annak 22:23, 14 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Mary napisał(a)
Witaj Aniu,

Tak mi się smutno zrobiło jak przeczytałam Twój wczorajszy wpis.
Chciałabym poradzić, żebyś zapytała o sadzenie róży Chopin w wątku o różach i ... sprawdziłam, że już pytałaś, ale nie dostałaś odpowiedzi.
W sprawie róż się wypowiem, bo żadnej nie mam.

Ale postanowiłam się wypowiedzieć w sprawie tuj.
Wiem, że szkoda i wiem, że można próbować je jakoś formować, ale moim zdaniem takie formowane nie będą na takiej działce pasować. Jeśli dobrze rozumiem to w tej chwili masz taką wejściową "aleję" i wchodząc na działkę widzisz tylko tuje i domek.
Podobnie jak Ewa uważam, że po usunięcie tuj będzie więcej oddechu w ogrodzie.

A jeszcze zapytam w którym kierunku od Warszawy jest Twoja działka, bo jakoś nie doczytałam.


No widzisz sama Marysiu, pytałam i tyle. Ale nic to, jak mawiał Wołodyjowski, pierwsze koty za płoty. Może bliżej wiosny. Tymczasem dzięki dobrym duszyczkom już mam o czym czytać i myśleć. Mój ogródek nie będzie elegancki, nie planuję w nim formowanych kul, stożków itp., chociaż lubię je oglądać na O. Mój ogródek ma mieć inną rolę, jest sezonową działeczką ROD, gdzie będą poziomki, borówki, jeżyny i obowiązkowo trawnik, gdzie będzie miejsce na basenik dla wnuczki i swobodne bieganie np. za piłką. Ja dla siebie chciałabym kilka rabatek, żeby cieszyły oczy, więc marzą mi się piękne roślinki, bo dużo ich nie będzie... Tych tuj tez nie będę formować, bo za wielkie i nie będą pasowały do całości. Jak mi się uda przekonać mojego M to je po prostu wydziabię bez żalu.
pozdrawiam serdecznie i zapraszam. Przyda się każda opinia
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Annak 22:29, 14 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
asiak napisał(a)
Oj, Aniu za tego nieudacznika to należą Ci się klapsy
Ewunia już Ci pomaga i super. Kto się zna to Ci pomoże
Aniu, według mnie rabata na 1 m, to zbyt wąska i na trawy, i na róże i jeszcze coś przed różami. Tak jak pisze Ewa, 1,5 m to minimum Może się da poszerzyć tą rabatę?



Witaj Asiu, ja na Twojej działce to byłam już kilka razy, bo czytałam i zapisywałam wszystko, co pisała Toszka, to przecież kopalnia wiedzy, aż zazdroszczę. Na tym etapie, na którym jestem to w zasadzie raczej się nie wpisywałam, bo nic mądrego nie miałam do powiedzenia. Wchodziłam, żeby podpatrywać i podziwiać. Nad szerokością rabaty intensywnie pracuję (a raczej nad wytłumaczeniem tego mojemu M
dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Annak 23:56, 14 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Zapomniałam napisać, ze działkę mam ok. 40 km od Warszawy, w kierunku Sochaczewa, za Lesznem.
Pozdr

Mary napisał(a)
Witaj Aniu,

Tak mi się smutno zrobiło jak przeczytałam Twój wczorajszy wpis.
Chciałabym poradzić, żebyś zapytała o sadzenie róży Chopin w wątku o różach i ... sprawdziłam, że już pytałaś, ale nie dostałaś odpowiedzi.
W sprawie róż się wypowiem, bo żadnej nie mam.

Ale postanowiłam się wypowiedzieć w sprawie tuj.
Wiem, że szkoda i wiem, że można próbować je jakoś formować, ale moim zdaniem takie formowane nie będą na takiej działce pasować. Jeśli dobrze rozumiem to w tej chwili masz taką wejściową "aleję" i wchodząc na działkę widzisz tylko tuje i domek.
Podobnie jak Ewa uważam, że po usunięcie tuj będzie więcej oddechu w ogrodzie.

A jeszcze zapytam w którym kierunku od Warszawy jest Twoja działka, bo jakoś nie doczytałam.

____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies