Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mała działka - wielkie nadzieje

Pokaż wątki Pokaż posty

Mała działka - wielkie nadzieje

sylwia_slomc... 23:56, 10 sty 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
ze śliwami nie miałabym sentymentu dla mnie to chyba najbrzydsze z możliwych drzew, też mam kilka do wycinki u siebie, ale babcia na razie nie daObjawy mają takie same jak u Ciebie.Pożegnam je bez żalu
Patrząc na fotki i na plan uważam, że jesteś szczęściara , bo działka nie jest bardzo zaniedbana duże iglaki to skarb bo stanowią bazę dla niższych nasadzeń i szkielet dla ogrodu, wiele bym dała, żeby takie mieć A na planie nie widać chaosu czy bałaganu, dostosowałabym nasadzenia do tego co już masz.
Ja piwonie przesadzałam na początku maja jak chodnik robiliśmy i wszystkie żyją, dobrze się mają i kwitną co roku
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
makadamia 09:25, 11 sty 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Aniu, ja w tym roku pozbywałam się trzech wiekowych tui. Najpierw mąż siekierą po prostu ściął pniaki nad ziemią, a pozbycie się karpy też nie było bardzo trudne. Wszystkie korzenie płasko przy samej powierzchni, tworząc gęsty dywan. Trzeba było przeciąć korzeń u nasady i po kawałku wyciągać go z ziemi. I tak po trochu. Tak to wyglądało w trakcie:

Ciężka robota, ale dałam radę usunąć karpę sama, w przeciwieństwie do karp np.: po lilaku.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Annak 11:57, 12 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Sylwio, bardzo ciekawy pomysł z tymi związanymi tujami. Problem w tym, że moje nie są w wejściu, a przy tarasie. Są bardzo wysokie i odpowiednio niżej to się już pewnie nagiąć nie dadzą, bo mają grube pnie (po kilka w każdej). Poza tym po jednej stronie rosną dwie. Tymczasem będę myśleć...
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Annak 14:19, 12 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Wracając do planowania. Mam trzy wersje na rabaty w kształcie litery L. Nic odkrywczego dla ogrodowiskowej społeczności, ale to test to, co mi się podoba, więc poproszę o podpowiedzi, sugestie i wszystko inne.
Na początek, dla przypomnienia - zdjęcie tego miejsca (już archiwalne, bo teren trochę uporządkowany i zmienione ogrodzenie)

____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Annak 14:33, 12 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Wersja nr 1



Plan: dosadzone tuje pod płotem wzdłuż drogi, w drugim rzędzie 4 róże Chopin (dość spory rozstaw, między nimi byliny kwitnące np. jeżówki, rozchodnik, ostróżki, tawułki, itp i nisko ciemne żurawki. Na zakręcie hortensja (np. Limelight lub Polar Bear - może 2 lub 3 posadzone w jednym dołku, dalej przy płocie trawy, w następnym rzędzie 3 drzewka na pniu ( np. dwie śliwowiśnie, a między nimi migdałek), między drzewkami hortensje i gdzie się uda jeszcze czosnki i inne cebulowe) oraz najbliżej trawnika lawenda.
Dodam tylko, że ta dłuższa rabatka ma 9 m długości i 1 m szerokości, ta krótsza 5,5 m. długości, a szerokość jeszcze nieustalona (może być 2 m)
Proszę o uwagi i informacje co tu z czym może rosnąć, a co zdecydowanie nie i wszelkie podpowiedzi
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Annak 14:40, 12 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Wersja 2


W tej wersji rabata wzdłuż drogi praktycznie bez zmian, natomiast na dłuższej nie ma drzewek na pniu i hortensje stanowią szpaler, czyli są posadzone bliżej, na dole też lawenda. Nie wiem tylko, czy hortensje na długości 9 m. to nie będzie zbyt monotonne, poza tym chciałabym jeszcze tyle innych kwiatków posadzić, a może się okazać, że z czasem zabraknie miejsca....
Prośba o uwagi i życzliwe spojrzenie
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Dominika11 14:45, 12 sty 2018


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
a w kacie jakie rosnie drzewo - sliwa ???

jakie tam sa warunki - słońce czy cień ???

i rozumiem, że rabata idzie po liniach prostych

a nie chcesz poprowadzić tujek po całej "L-ce" - co jest za płotem gdzie chcesz trawy ???
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Annak 14:47, 12 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
I ostatnia wersja (na tę chwilę)


Krótki bok - obok tuj hortensje (posadzone luźno, niżej żurawki, na zakręcie 1 drzewko na pniu (np. śliwowiśnia, pod drzewkiem przesadzone tu dwie kule tujowe, dalej pod płotem trawy, następny rząd to róże i nisko szałwia, lawenda, itp. Oczywiście kolory będą z dosadzanych pomiędzy zaplanowane rośliny cebulek i innych (jeszcze nie wiem jakich).
Chciałabym mieć 2 podstawowe kolory: biały, różowy i niebieski i ich odcienie. Nie lubię czerwonych kwiatów, nie jestem też przekonana do żółtych.
Uff, napisałam się, teraz bede niecierpliwie czekać na wszelkie uwagi, sugestie i krytykę. Bardzo na to liczę i serdecznie wszystkich pozdrawiam.
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
mrokasia 14:53, 12 sty 2018


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
Mnie się widzi najbardziej wersja 3 .
Planujesz mój zestaw kolorów. Ja też nie lubię czerwonych i żółtych kwiatów, w tych kolorach to tylko liście dla mnie mogą być .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Gosiek33 15:13, 12 sty 2018


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Jesteś pewna że chcesz thuje, nie za dużo ich? Może jakieś krzewy choćby tawuły, derenie, kaliny dające zasłonę przed spacerowiczami a dające różnorodne widoki w ogrodzie
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies