Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród ponad miarę - czyli trudne początki

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród ponad miarę - czyli trudne początki

ajka 20:59, 08 lut 2022


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4001
To może rząd cisów zamiast grabów, przy samym ognisku mam rząd szafirków.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
anuska2507 21:08, 08 lut 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Myślę, że cisy mogą być.
Na pewno musi być coś niższego, bo z jednej strony paleniska są już wysokie brzozy
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
ajka 21:10, 08 lut 2022


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4001
Ognisko mam już dookoła obsadzone. Są tam brzozy, tawuły, hosty, rodgersje, kosaćce, bodziszki, turzyce. Fotki z sezonu:



____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
ajka 21:13, 08 lut 2022


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4001
anuska2507 napisał(a)
Myślę, że cisy mogą być.
Na pewno musi być coś niższego, bo z jednej strony paleniska są już wysokie brzozy


Rozumiem, to może masz pomysł gdzie wsadzić graby? da się? te z tyłu są mało widoczne, a takie ładne. Zakochałam się w alejach grabowych.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
anuska2507 21:26, 08 lut 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Może przesunąć je w stronę huśtawki? Albo jakoś wzdłuż tej ścieżki od ogniska do trampoliny?
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 21:35, 08 lut 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
A rozszyfrujesz mi, co to jest "H" równolegle z grabami przy palenisku?
I to szare obok? To ścieżka/kamyki?
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Agatorek 22:00, 08 lut 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13174
ajka napisał(a)
Aguś, ja nie wiem jak ty ogarniasz taki wielki teren i z łatwością planujesz nowe rabaty i ścieżki.


Szczerze mówiąc, to nie za bardzo ogarniam .
Plany sobie, pogoda sobie, a teren śmieje mi się w nos. Po ostatnich wichurach, deszczach i śnieżycach zauważyliśmy, że woda się zbiera w kolejnym miejscu i chyba będziemy musieli wykopać oczko minikoparką (w planach było jedno pod tylnym ogrodzeniem, a będzie trzeba zrobić dwa). Nie chcemy robić jednego większego, bo powyżej 50 m.kw powierzchni wody trzeba to robić z planami i pozwoleniem, którego nie dostaniemy (ze względu na miejscowy plan zagospodarowania powierzchni, już przerabialiśmy ten temat wcześniej). Także będzie kilka mniejszych.
Dopiero jak wytyczę oczko w okolicy altanki (za altanką w stronę tylnego ogrodzenia) to będę się zastanawiała nad rabatami w tamtym miejscu. Planowałam wokół altanki półkolistą rabatę, ale teraz mi koliduje z tym oczkiem. Jak pogoda się poprawi, to pójdę planować.
A planuję zazwyczaj w przestrzeni. Więcej wtedy widzę, niż na planach papierowych. Coś „zaskakuje” w głowie. Chociaż muszę przyznać, że to, co już jest, ma trochę wspólnego z tym, co kiedyś rysowałam. Chyba też łatwiej się planuje ogród typu busz niż nowoczesny. Przynajmniej nie widać aż tak bardzo, jak coś nie wyjdzie zgodnie z planem . Zresztą przy moich szkodnikach nie ma szans na uporządkowane rabaty pod linijkę.
Także tego …. .


Piny są piękne. Na pewno się zainspirujesz. I nie pisz, że jesteś beznadziejna.
Masz już piękny ogród, zobacz np na front. Przejdź się na spokojnie po ogrodzie i spróbuj sobie wyobrazić poszczególne fragmenty. To, że dziś nie masz pomysłu, nie znaczy, że za parę dni Cię nie „oświeci”. Szpaler grabów pięknie by wyglądał, jednak graby rosną wysoko i powinny być moim zdaniem albo jako tło, albo jako przesłona między strefami/ częściami ogrodu.



____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Agatorek 22:13, 08 lut 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13174
Niestety nie mam pod ręką teraz laptopa, ale zobacz sobie tą stronę. To różne zakątki ogrodowe, nr 6 bardzo mi się podoba. Można tez zrobić podobne nasadzenia wokół placyki na ognisko.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
ajka 22:14, 08 lut 2022


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4001
anuska2507 napisał(a)
A rozszyfrujesz mi, co to jest "H" równolegle z grabami przy palenisku?
I to szare obok? To ścieżka/kamyki?


H to hortensje. Przy platanie mam hortensje polar bear i limelight. Może coś nawiązującego. To szare obok to niesprecyzowana część rabaty Ważniejsze dla mnie teraz jest jak wydzielić trawnik, niż co dokładnie posadzić. Potrzebuję ogólny plan.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Martka 22:18, 08 lut 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Aniu, świetnie radziłaś sobie do tej pory z planowaniem, dasz radę z kolejnymi częściami. Bałagan twórczy w nieoczekiwanym momencie potrafi przynieść klarowne rozwiązania, ale trzeba się w nim zanurzyć i pobyć
Dobrze, że jest punkt wyjścia w postaci rysunku. Patrząc na Twój ogród i na linie, które zaproponowałaś na nim, zastanawiam się, czy na pewno chciałabyś iść w pofalowany kształt rabat? Czy jednak trzymać się form geometrycznych? = linie proste i plany koła/półkola? Ja bym była za drugą opcją. Popatrz na takie plany i może od nich zacznij, zanim powstawiasz tam roślinność. Gdzie i jaki kształt rabat?

Edit: Właśnie widzę, że sama o tym w międzyczasie napisałaś plan! poprzeglądaj w wyszukiwarce projekty i popatrz "z góry" na różne rozwiązania.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies