Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród ponad miarę - czyli trudne początki

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród ponad miarę - czyli trudne początki

olciamanolcia 09:02, 09 lut 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7149
Agatorek napisał(a)


Ja też mam sporo juk i nawet je lubię. Są zimozielone, trudno je zabić i bardzo ładnie kwitną .


Pomyliłam się
Omyłkowo do Ciebie skierowałam ofertę odnośnie juk Teraz doczytałam, że masz ich sporo
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
olciamanolcia 10:11, 09 lut 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7149
ajka napisał(a)


Też 6 wpadła w mi oko, tam są juki prawda? Wiem, że sporo osób ich nie lubi, ale ja z checią bym je u siebie posadziła. W mojej okolicy są bardzo popularne w ogrodach.


Ja mam u siebie juki. W sumie to dwie sztuki posadzone przy domu we wnęce. Rosną w towarzystwie lawend rozwarów białych , i blado różowej tawułki Arendsa. W ubiegłe lato doszło im towarzystwo hortensji Magical Sweet Summer Super u mnie kwitną i fajnie wyglądają. Chociaż już nie są tak popularne to je lubie. A w towarzystwie rozplenic mogłyby tworzyć fajne zestawienie .
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
olciamanolcia 10:20, 09 lut 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7149
ajka napisał(a)


Też 6 wpadła w mi oko, tam są juki prawda? Wiem, że sporo osób ich nie lubi, ale ja z checią bym je u siebie posadziła. W mojej okolicy są bardzo popularne w ogrodach.


Jak będziesz chciała juki odezwi się mogę się podzielić bo znowu mi się bardzo rozrosły.
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Agatorek 15:35, 09 lut 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13276
olciamanolcia napisał(a)


Pomyliłam się
Omyłkowo do Ciebie skierowałam ofertę odnośnie juk Teraz doczytałam, że masz ich sporo


Oj tak, trochę ich jest . I też mi się porozrastały.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Joann 16:26, 09 lut 2022


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2091
Aniu, patrzę i zastanawiam się, jakbym rozplanowała to wszytko. Graby bym chyba posadziła między basenem a tarasem, a w nogi dała rozplenice. Zobacz sobie ogród Oli, może coś Cię zainspiruje. Też ma duży ogród. https://www.ogrodowisko.pl/watek/3458-moja-codziennosc-ogrod-oli?page=2229
Najpierw trzeba wytyczyć ścieżki, rabaty, a potem się obsadzi tym, co lubisz. Fajnie też wygląda ścieżka w 'Tu ma być ogrod', obsadzona jest tujami Danica chyba, nie jest prosta, czyli tak jak lubisz.
____________________
Joanna Ogród długi
Judith 16:37, 09 lut 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10009
Agatorek napisał(a)


Judith ma świetną rabatę - koło w kwadracie. Ciekawie to wygląda . Jutro poszukam i wrzucę Ci linka.

A dziękuję, bardzo mi miło .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Judith 16:50, 09 lut 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10009
Ajka, Joann daje bardzo dobrą radę. Zacznij od zaplanowania konkretnych miejsc (plac zabaw, rabaty, ścieżki - tu będziemy pomagać ) i weź przy tym pod uwagę rośliny, które muszą zostać tam, gdzie są czyli te, których nie zamierzasz/nie możesz przesadzić. Planowanie nasadzeń zostaw na koniec .
Czyli: najpierw ogarnięcie przestrzeni, potem rośliny.
Ja tak robiłam u siebie w ogrodzie i ten sposób wybrałam zupełnie intuicyjnie. Ma to wiele zalet: umożliwia trzymanie sie pewnej dyscypliny związanej z ogrodowaniem, pozwala stworzyć ramy, na których opiera się ogród i nie wymaga znacznych jednorazowych inwestycji w rośliny.
Moje rabaty (wyznaczone w czasie ogarniania przestrzeni całościowo w kolejnych częściach ogrodu) były pustawe i zapełniałam je kilka lat (a niektóre były całkiem puste - tam kładłam początkowo szmatę, a potem kartony i zasypywałam korą, potem - przy sadzeniu roślin - szmatę usuwałam). Zresztą ten proces trwa nadal, bo mam miejsca, gdzie wciąż jest ubogo w rośliny - ten sezon będzie kolejnym sezonem "wzbogacania rabat w rośliny" .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
ajka 18:17, 09 lut 2022


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4030
Nie miałam dziś czasu wpaść na wątek, a widzę że on żyje już swoim życiem Zaraz będę czytać i oglądać co tam wrzuciłyście.

Juki jak najbardziej przyjmę olciamanolcia, jakby co mogę dzielić się kosaćcami w zamian

Co do przestrzeni to ja nie planuję z tyłu nie wiadomo jakich przestrzeni, chcę tam tylko postawić huśtawkę i trampolinę. Resztę mają stanowić rabaty. Stół i miejsce wypoczynkowe mam przy tarasie. Ścieżki chcę zrobić w trawie, po taniości, dlatego nie chcę wytyczać ich na razie na sztywno, wystarczy mi rozdzielić rabatę i trawnik. Huśtawkę planowałam postawić na trawie przy wiśni kiku shidare, bo najbardziej ją lubię i szybko rośnie. Zastanawiam się jedynie na czym postawić trampolinę, ale pewnie znów będzie to okrąg i piasek, bo z piasku szybko ogarnia się chwasty.

Joann nie bardzo rozumiem, jak graby między basenem a tarasem?
Judith Aha, placu zabaw nie robię, bo moje dzieci już nastoletnie
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Judith 18:50, 09 lut 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10009
Ten płac zabaw to tylko przykład był .
Jeśli szukasz rozwiązań w kwestii trampoliny, to mogę podpowiedzieć swój (znów!) sposób .
Moja stała na trawie, ale trawa zrobiła sie paskudna. Zatem zrobiłam „rabatę” w kształcie koła, rozłożyłam szmatę, zasypałam korą i postawilam trampolinę. Jak czas trampoliny dobiegnie końca - bedzie tu rabata . Jesli chciałabyś rozważyć ten pomysł daj znać - pokaże Ci jak to wyglada.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
ajka 19:33, 09 lut 2022


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4030
Judith napisał(a)
Ten płac zabaw to tylko przykład był .
Jeśli szukasz rozwiązań w kwestii trampoliny, to mogę podpowiedzieć swój (znów!) sposób .
Moja stała na trawie, ale trawa zrobiła sie paskudna. Zatem zrobiłam „rabatę” w kształcie koła, rozłożyłam szmatę, zasypałam korą i postawilam trampolinę. Jak czas trampoliny dobiegnie końca - bedzie tu rabata . Jesli chciałabyś rozważyć ten pomysł daj znać - pokaże Ci jak to wyglada.


Też myślałam o tymczasowym rozwiązaniu i przyszłej rabacie Trampolina używana już tylko od wielkiego dzwonu. Tylko czy kora sprawdza się pod trampoliną? Dlatego myślałam o piasku, bo potem wystarczy go tylko zmieszać z ziemią Pokazuj
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies