Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Duże pole do popisu

Pokaż wątki Pokaż posty

Duże pole do popisu

kasia1 20:47, 25 maj 2022


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Na tej rabacie planuję posadzić buki Dawyck Gold i Dawycki Purple, buk Purpurea Pendula, miłorząb Mariken. I jakieś krzewy ładnie przebarwiające się jesienią (np. fotergilla większa, może jakaś miniaturowa kalina). Ogólnie ta rabata ma być prawie bezobsługowa.
I w przy ławce chciałabym jeszcze białe piwonie. W ubiegłym roku posadziłam baptysję błękitną, ale niestety nie wszystkie przetrwały zimę (i krety).
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
kasia1 20:53, 25 maj 2022


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
I w tym roku mam pierwsze cebulowe, co już uważam za sukces, że przechodzę powoli do takich "drobiazgów" jak cebulki

Z pozdrowieniami dla wszystkich ogrodniczek





PS. Ewa, tam też widać turzyce Ice Dance od Ciebie Mam je w wielu miejscach, trochę zbierają się po zimie, ale piękne to trawki i prawie bezobsługowe.
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
Roocika 10:26, 26 maj 2022


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Kwitnące drzewa i krzewy robią wiosnę, pięknie.

Pozdrawiam Kasiu

____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
kasia1 16:45, 29 maj 2022


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Na pamiątkę i ku pokrzepieniu tych, którzy tak jak ja mają jeszcze duuużo do zrobienia, żeby było ładnie. Rabata "wiśniowa" w trakcie pracy. Może wrócę do tych zdjęć za 5 lat i będę miała porównanie.



Zakupy zgodne z planem:
Buk Dawyck Purple i Buk Purpurea Pendula. Oczywiście to początek, tyle udało mi się wczoraj zdobyć w pobliskiej szkółce.






____________________
Kasia - Duże pole do popisu
kasia1 16:56, 29 maj 2022


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Obecnie planując nasadzenia staram się myśleć, ile pracy będę miała na danej rabacie w przyszłości. Na tej ma być niewiele. Tujki Danice, żeby nie trzeba było corocznie korygować (jeśli będzie czas to super, jak nie, to też nic się nie stanie). Krzewy - najlepiej takie, co nie trzeba ciąć. Miskant Memory ostatecznie zostanie zastąpiony tawułą nippońską Snowmound, której nie trzeba ciąć, kwitnie w czerwcu i ładnie przebarwia się jesienią.
Obwódka to tuje Danice naprzemiennie z bodziszkami Rozanne. Tujki co 2 metry, w środku będą bodziszki.

Buk Dawyck Purple. Tutaj jest bardzo słonecznie, więc powinien nabrać ładniejszych kolorków.


Buk Purpurea Pendula - po drugiej stronie rabaty. Na tej stronie będzie także dla kontrastu Buk Dawyck Gold.








____________________
Kasia - Duże pole do popisu
kasia1 17:02, 29 maj 2022


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Z oddali. Ale pusto ... Tak jak widzicie na planie roślinki będą docelowo delikatnie na siebie nachodzić. Naprawdę trudno to sobie wyobrazić. Z tyłu rosną kaliny i lilaki Miss Kim. Docelowo to duże krzewy i też trzeba było to uwzględnić.




Nie obsypuję już rabat korą (kora tylko w przedogródku). Kładę kartony i sypię trawę. Ciekawe, jaki będzie efekt. Przestałam wydawać majątek na korę. Kory posypię tylko trochę przy Danicach.



____________________
Kasia - Duże pole do popisu
kasia1 17:08, 29 maj 2022


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
W tym roku zrezygnowałam ze skrzynek z kwiatami na oknach (nie chciałam naruszać elewacji, a w czasie wichur mi spadały).

Zamiast tego rosną malwy i liczę, że w tym roku zakwitną i będzie piękny efekt na tle białej elewacji.



I jeszcze parę fotek z przedogródka.

Żurawki w przyszłym roku będą przesadzone. Wolę bardziej rozłożyste roślinki. Zrobię pas kocimiętki, a żurawki trafią do środka rabaty.






____________________
Kasia - Duże pole do popisu
kasia1 17:17, 29 maj 2022


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Zaczyna się szaleństwo Palibinów. Uwielbiam je. Nic nie trzeba z nimi robić. W ubiegłym roku kwitły dwa razy.



Ten żywopłocik ma zasłonić konstrukcję tarasu. Tujki kulki na pniu z donic przed domem trafiły do gruntu.

Co ciekawe - taras mam od strony wschodnio-południowej. Teraz widzę, że Palibiny kochają słońce. Od strony południowej są bujniejsze i mają 2x więcej kwiecia.







____________________
Kasia - Duże pole do popisu
kasia1 17:19, 29 maj 2022


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Tegoroczny nabytek. śliwa wiśniowa Pissardi, ale na krótkiej nóżce. Brakowało mi czegoś na tle białej ściany. Tutaj będzie rosła z jeżówkami.





____________________
Kasia - Duże pole do popisu
kasia1 17:22, 29 maj 2022


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
I na koniec mój ulubieniec. Taki fikuśny, poskręcany, zwiewny i delikatny. Grujecznik pendula. Zakup ubiegłoroczny, mocno dostał w kość, bo kupiony latem, zaparzony w kartonie, potem sadzony w upale. Ale przetrwał i ma się dobrze.

____________________
Kasia - Duże pole do popisu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies