Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Przedogródek pod dębem

Pokaż wątki Pokaż posty

Przedogródek pod dębem

Piotr_ 15:20, 11 gru 2018


Dołączył: 13 sty 2014
Posty: 2987
Wpadłem pomachać i lecę bo dużo roboty mam jeszcze oby śnieg spadł bo święta bez niego to nie święta pozdrawiam
____________________
Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu / Wizytówka-Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu Pozdrawiam Piotrek
Waclaw 21:27, 11 gru 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Toszka napisał(a)
Wacku, a ten dąb leciwy? Sprawdzałeś ph pod okapem drzewa? Sprawdź, bo może będzie można dobrać fajne rośliny. Masz zdjęcie tego zakątka?


Zaglądasz
Tak, Toszko dąb jest piękny, ogromny i leciwy. Bardzo zdrowy okaz. Nie sprawdzałem dotąd ph gleby. Nie dam rady prędko zagospodarować całego zakątka. Zbyt duże wyzwanie ( na razie). Zamierzam wysypać ziemię wokół pnia. I na niej posadzić liliowce lub hosty ( raczej hosty bo tam zbyt wiele cienia.
Dotychczas koszę jedynie trawę która nie jest zbyt okazała. Samosiejki wieloletnie. Wiosną dosieje trawę. Zdjęcia zrobię

Toszko, zamierzałem Cię poprosić o radę w sprawie grobli nad stawem. Grobla usypana jest z iłów i gliny wydobytej podczas kopania stawu. Ma tak zwartą glebę, że posiana trawa rośnie "plackami" widać łyse miejsca. Zwłaszcza tam gdzie jest glina.
Co zrobić aby tam rosła trawa? Można by nawieźć warstwę ziemi ale to duża inwestycja bo powierzchnie duże. Zastanawiam się aby trochę ziemi którą mam w nadmiarze w Przedogródku przewieźć na groblę ale na tej powierzchni to jedynie "poprószę" a później kultywatorować? A może areatorem zadziałać aby zachować tę trawę która jest? Siałem ją dwa lata temu.
Co radzisz?
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Waclaw 21:27, 11 gru 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
ups. naklikałem
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Waclaw 21:30, 11 gru 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Piotr_ napisał(a)
Wpadłem pomachać i lecę bo dużo roboty mam jeszcze oby śnieg spadł bo święta bez niego to nie święta pozdrawiam


Odmachuję ze zdwojona energią
Na śnieg również czekam.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Waclaw 21:33, 11 gru 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
anabuko1 napisał(a)

Zależy jak głęboki masz tam cień. Gustu wiadomo cień lubią.
U mnie jego za mało
A liliowce dadzą radę. Ale do kwitnienia potrzebują trochę słońca


no właśnie; cienia dużo bo dąb okazały a jeszcze modrzewie rosną
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
sylwia_slomc... 21:39, 11 gru 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82129
Waclaw napisał(a)
wszystkie ptaszki nasze są.
Na razie mam głównie sikorki bogatki ale z czasem zapewne ptaszków przybędzie.
Słonecznik błyskawicznie znika.
Ja daję smalec. Mam nadzieję, że słony nie jest

Wacław to łatwo sprawdzić czytając skład i sprawdzając zawartość soli w tabelce na opakowaniu
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Waclaw 21:48, 11 gru 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
sylwia_slomczewska napisał(a)

Wacław to łatwo sprawdzić czytając skład i sprawdzając zawartość soli w tabelce na opakowaniu



sprawdzę przy następnej kostce
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
sylwia_slomc... 21:50, 11 gru 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82129
Pamiętaj tylko by ziemi dębowi dosypywać stopniowo, a nie od razu dużo i nie przy samiutkim pniu bo drzewo zacznie chorować. Najlepiej to by było nasypać wokół niego jakby taką oponkę i w niej sadzić byliny, wtedy korzenie nie byłyby zasypane w całości i miały czas się dostosować do zmiany warunków, ale tak by zostawić w oponce miejsce na przyrastający pień. Za rok oponkę można poszerzyć znowu i tak dalej. nie wiem czy zrozumiale piszę.
W którejś Mai chyba rok temu było jak takie właśnie stare drzewa zostały w korzeniu na raz grubo zasypane i zaczęły obumierać, a wiem, że tego byś raczej nie chciał.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Waclaw 21:56, 11 gru 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Bardzo zrozumiale. Nie wiedziałem o tym. Poczytam. Jeśli się potwierdzi - zrezygnuję z nasypania ziemi w ogóle. Za bardzo kocham to drzewo aby mu zaszkodzić eksperymentami.
Dziękuję Sylwia za przestrogę.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
sylwia_slomc... 21:58, 11 gru 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82129
Tak mi się przypomniało przy okazji, bo pamiętam, że oglądając byłam tym zaskoczona bo nie wiedziałam. Nie pamiętam czy tam chodziło o dęba, ale wiem, że to były wiekowe drzewa.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies