Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Przedogródek pod dębem

Pokaż wątki Pokaż posty

Przedogródek pod dębem

Waclaw 22:11, 21 maj 2019


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
daszum napisał(a)
Widzę, że się rozwijasz ogrodowo, roślinki coraz bujniejsze i bogatsze.

W planowaniu nie pomogę, bo z wyobraźnią przestrzenną u mnie kiepsko.


Danusiu, "rozwijam się" to za dużo powiedziane. Ten rozwój to jedno z "chciejstw". Jak go zrealizuję? Czas pokaże. Na pewno nie dam rady tak jak Sylwia: szast, prast i gotowe. Podziwiam ją i Wojtka za to. Ja nie dam rady.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Waclaw 22:18, 21 maj 2019


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Dorota123 napisał(a)
Czytam o planach zagospodarowania przestrzennego i zastanawiam się skąd weźmiesz prąd do planowanej fontanny. Może przetransportuj misę bliżej budynku.


Trafnie spostrzegłaś Dorotko. Fontanna będzie bliżej domu, niedaleko rh Nowa Zemla. Planuję pociągnąć wodę z piwnicy przez trawnik w to miejsce. Tym samym wykopem pociągnę prąd. Pamiętasz inspiracje którą mi wysłałaś? Taką z trzema misami z wodą. Bardzo mi się to spodobało ale doszedłem do wniosku, że w moim malutkim Przedogródku te trzy misy tworzyły by zbyt wielką kompozycję. Zdecydowałem się na jedną misę.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
anabuko1 22:41, 21 maj 2019


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23497
Waclaw napisał(a)
zakupione w 2018 r. hosty rozwijają się;

Jednej coś dolega. Może pedrak ja zjada?

a tę otrzymałem niedawno od Ani. Dziękuję Aniu

Sliczne
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
Waclaw 22:44, 21 maj 2019


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
anabuko1 napisał(a)

Sliczne

zgadzam się z Tobą
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
AniazUroczyska 01:36, 22 maj 2019

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
Waclaw napisał(a)

Jak zagospodarować ten zakątek aby był tak zaczarowany jak u Was?


Wacławie, powiem szczerze, mnie przeraża pomysł z wycinaniem drzew! Jeśli ma to być "zaczarowany zakątek" , to tylko z pięknymi, dużymi drzewami , z leśnymi rabatami, takimi jak pokazała Anda. Podobne inspiracje są u Weroniki z Bajkowego Ogrodu, u Akanty, zapewne też w wielu innych leśnych ogrodach Wykorzystaj urodę tych drzew i klimat jaki tworzą, zamiast skazywać je pod topór
Waclaw 09:55, 22 maj 2019


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Aniu,
piękne, duże drzewa w tym miejscu są trzy: dąb, duża lipa i około 30-letnia lipa. Te zamierzam zostawić. Dadzą wystarczająco dużo cienia aby stworzyć leśny zakątek. Pozostałe drzewa to około 20 letnie sosny i modrzewie. Te rosną pod dębem który nie puszcza ich przez swoje gałęzie. Są krzywe i rachityczne. Jest jeden klon około 30 lat, pień w połowie obłupany z kory, również rośnie pod dębem. Na pierwszym planie ( zdjęcia które przytoczyłaś) rośnie modrzew, krzywy. Nad nim się zastanawiam bo dąb mu nie zagraża ale bardzo sieje gałązkami i szyszkami. Wzdłuż drogi asfaltowej ( na końcu zdjęcia - w żywopłocie) rosną stare jodły. Nie są atrakcyjne ponieważ gałęzie mają jedynie na czubkach. Stanowią zagrożenie bo trzy z nich w tym rzędzie już się przewróciło.
Wybór mam taki:
- albo usunę część drzew wtedy wpuszczę światło i rośliny będą rosły, korzenie nie będą wrastały w rabaty ( tak jak u Gosi i Jarka którzy przez te korzenie musieli wykopać chyba kosodrzewinę)
- albo zostawię tak jak jest i będę robił rabaty. Tam jest bardzo ciemno i ponuro. Nawet trawa słabo rośnie. Będzie zbyt mało światła. Czy ta magnolia będzie się dobrze rozwijała rosnąc z tym modrzewiem? A rh na dalszym planie?
Aby posadzić te rośliny usunąłem warkocze korzeni



Aniu, dziękuję a Twoją opinię. Mimo iż mnie na razie nie przekonałaś to o takie rady prosiłem i jest równie cenna jak ewentualne inne. Pozdrawiam
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Waclaw 10:07, 22 maj 2019


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Aniu,
oglądałem ogród Weroniki - piękny. U niej rośliny rosną w lesie. Jednak dają radę. Hmm, przemyślę. Bedę jeszcze tam zaglądał
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Waclaw 10:50, 22 maj 2019


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
ogród Ani - Akanty ma swój klimat. Bardzo mi się podoba. Jest to ogród leśny. Nie do mojego Przedogródka choć będę podglądał pomysły. Ten ogród zainspirował mnie jednak do nasadzeń w lesie brata. Tam mam domek letniskowy i opiekuję się terenem wokoło. Tam też jest miejsce do popisu (kiedy czytałem opis Akanty jak znalazła swoją działkę to pomyślałem o baldachimie drzew nad drogą dojazdową). Jednak ten czas, a właściwie jego brak (wszak najważniejsza praca zawodowa). Pracy na dwie ręce miałbym jednak zbyt wiele. A jeszcze podróże które uwielbiam.
A, czy w lesie rośliny ogrodowe bez podlewania będą rosły?
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
gogo 17:28, 22 maj 2019


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Masz mnóstwo fantastycznych planów, życzę Ci zrealizowania ich, nawet powolutku
Już widzę, jaka fajna fontanna będzie.
Wiem, że nigdy nie usunąłbyś bezmyślnie drzew, jeśli to rozważasz, znaczy, że jest taka konieczność.
Jeśli chodzi o wijące się ścieżki, to jakkolwiek je poprowadzisz będą dobre.
Ja dla wizualizacji wzięłabym jakieś stare materiały / np. jasne, gdyby ścieżki miały być żwirowe / i kładła w miejscach ewentualnych ścieżek.
Może to pomogłoby Ci zdecydować, czy się podoba.
Będę czekać na lipiec
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
Waclaw 17:54, 22 maj 2019


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
gogo napisał(a)
Masz mnóstwo fantastycznych planów, życzę Ci zrealizowania ich, nawet powolutku
Już widzę, jaka fajna fontanna będzie.
Wiem, że nigdy nie usunąłbyś bezmyślnie drzew, jeśli to rozważasz, znaczy, że jest taka konieczność.
Jeśli chodzi o wijące się ścieżki, to jakkolwiek je poprowadzisz będą dobre.
Ja dla wizualizacji wzięłabym jakieś stare materiały / np. jasne, gdyby ścieżki miały być żwirowe / i kładła w miejscach ewentualnych ścieżek.
Może to pomogłoby Ci zdecydować, czy się podoba.
Będę czekać na lipiec


Grażynko, jednak opinie, inne spojrzenia są ważne. Opinia Ani z Uroczyska dała mi do myślenia. Po obejrzeniu kilku leśnych ogrodów już nie jestem taki radykalny.
Teraz się zastanawiam, czy rododendrony wzdłuż drogi to dobry pomysł. Po latach, gdy urosną droga będzie pięknie wyglądała ale wysokie krzewy zasłonią i zacienią dalsza część ogrodu. Musze przemyśleć czy nie przenieść tych krzewów dalej, pod płot.

A na lipiec czekam i ja. Powoli przyjdzie. Do tego czasu tyle innych radości
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies