Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Przedogródek pod dębem

Pokaż wątki Pokaż posty

Przedogródek pod dębem

gogo 23:47, 22 maj 2019


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Masz rację, lepiej wszystko przemyśleć kilka razy, niż potem żałować.
Rzeczywiście rododendrony to duże krzaki, a jak zechcą urosnąć w stronę drogi, może być kłopot.
Tak, lipiec przyjdzie, pewnie szybciej niż się spodziewamy.
Przez ten czas działajmy w ogrodach z uśmiechem na twarzach i radością
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
AniazUroczyska 03:01, 23 maj 2019

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
Wacku, no ja już tak mam,że każdego drzewka mi szkoda , a co dopiero takich 20 , 50 letnich. Zapłakałabym się Wycięłabym tylko te , które naprawdę stanowią zagrożenie. A inne- że niezbyt proste,że szyszkami sypią... no taka ich uroda i rola. Gołe pnie pięknie można obsadzić bluszczem, winobluszczem -to jest dopiero zaczarowany widok.
Mówisz" Jednak ten czas, a właściwie jego brak (wszak najważniejsza praca zawodowa). Pracy na dwie ręce miałbym jednak zbyt wiele". Doskonale to rozumiem! Wydaje mi się jednak, że pozostawienie drzew i posadzenie cieniolubnych , byłoby znacznie mniej kłopotliwe i pracochłonne aniżeli wycinanie i sadzenie jakiś bylin, czy innych wymagających roślin. Więcej słońca- więcej podlewania. Jest tyle fajnych niekłopotliwych, szybko rosnących roślinek do cienia i półcienia( lśniący kopytnik, niebieskości- brunery, ułudki, paprocie, może jakieś hostowisko?). Czy dadzą radę zupełnie bez podlewania? Tego nie wiem , ale na pewno lepiej sobie poradzą niż te światłolubne. Zawsze warto dopytać bardziej doświadczonych. Akanta nie prowadzi już swojego wątku, ale Weronika właśnie wróciła po zimowej przerwie. Oglądałeś jej ogród w Mai?
Co do rododendronów wzdłuż drogi- masz rację będą zasłaniać widok , lepiej dać je na drugi plan. Jeszcze trochę mam do pogadania, ale już późno, uciekam w objęcia Morfeusza, może jutro uda mi się też coś skrobnąć.
Waclaw 09:08, 23 maj 2019


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
No, Aniu, za wpis o trzeciej w nocy jetem zobligowany.

Po Twoim wpisie myślę nieco inaczej o tej wycince. Zobaczę co dalej.
Duże znaczenie dla mnie ma "bezobsługowość" ogrodu a właściwie minimalizacja obsługi. Nie zamierzałem sadzić tam kwiatów (jeśli tak to w minimalnej ilości) właśnie z tego powodu - minimalizacji obsługi. Cień również jest potrzebny jednak tam jest jak w lesie. Na spodzie nic nie rośnie. Trawa - byle jaka. Inspiruje mnie ogród Kasi z Ogrodu Złudzeń i Niespodzianek. Tam są takie miłe, "niespodziankowe" zakątki. Taki efekt chciałem uzyskać sadząc krzewy a miedzy nimi cieniolubne. Np. te które wymieniłaś.
Podobają mi się drzewa obrośnięte innymi roślinami. Myślałem o glicynii ale ona potrzebuje światła. spacerując w parkach, często widzę drzewa obrośnięte bluszczem. Za każdym razem cierpnie mi skóra i duszę się jak to drzewo w które bluszcz wpija się swymi korzeniami. Łodygi bluszczu na drzewach kojarzą mi się z nabrzmiałymi od wysiłku żyłami. Bluszczu raczej nie posadzę. Winobluszcz? Może? Jesienią jest zjawiskowy.

Film z ogrodem Weroniki oczywiście oglądałem. Należy do tych które się podziwia. Wiele elementów chciałbym mieć u siebie.

Rh wzdłuż drogi na razie zostawię. Jak będą nieco większe - przesadzę dalej.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
MartaKozak 10:12, 23 maj 2019


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Waclaw napisał(a)
Za każdym razem cierpnie mi skóra i duszę się jak to drzewo w które bluszcz wpija się swymi korzeniami. Łodygi bluszczu na drzewach kojarzą mi się z nabrzmiałymi od wysiłku żyłami. Bluszczu raczej nie posadzę.


Mam dokladnie to samo odczucie co to bluszczu, nie lubie pasozytniczych roslin.
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Waclaw 10:32, 23 maj 2019


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
MartaKozak napisał(a)


Mam dokladnie to samo odczucie co to bluszczu, nie lubie pasozytniczych roslin.

____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
anabuko1 09:23, 24 maj 2019


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23514
Pod tymi drzewami to raj dla cieniolubnych.
I rodkow i host i paproci rożnych
Ta host co myślisz,ze coś podjada, to wyjmij ja i zobacz korzonki.
Pod wszystkie możesz dać jakiegoś nawozu.
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
Waclaw 09:39, 24 maj 2019


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
takie słoneczko teraz u mnie przed oknem:
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Waclaw 09:43, 24 maj 2019


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
anabuko1 napisał(a)
Pod tymi drzewami to raj dla cieniolubnych.
I rodkow i host i paproci rożnych
Ta host co myślisz,ze coś podjada, to wyjmij ja i zobacz korzonki.
Pod wszystkie możesz dać jakiegoś nawozu.


Dziękuję Aniu. Nawóz już dałem. Boję się 'przedobrzyć". Bo i nawóz i kompost. Może rozcieńczoną gnojówkę dać? Mam z kurzeńca i z pokrzywy. Pokrzywa chyba nie zaszkodzi?
Troszkę ruszyła, ale tylko troszkę. Już wiem. Zrobię gnojówkę z wrotyczu ( mam jeszcze trochę) i podleję.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
greg66 14:32, 24 maj 2019


Dołączył: 03 kwi 2018
Posty: 4566
U mnie też wreszcie słońce.
Trzeba roślinki do balii wpakować (wczoraj przyszła paczka).
Plany masz duże, jak będziesz robił to daj znać podjadę bo chyba krążę po Twojej okolicy czasami.
____________________
Serdeczności, Grzesiek :). https://www.ogrodowisko.pl/watek/8391-pamietajcie-o-ogrodach
Waclaw 15:40, 24 maj 2019


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
napisałem priv
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies