Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

Grzesiu1989 22:57, 15 kwi 2022

Dołączył: 13 wrz 2019
Posty: 9
Witam.

10L w 15 sec, około 2.4 m3, rura zasilająca 25mm, pompa Grundfos MQ3-35, ciśnienie 3-4 bary.
Typ zraszaczy MP rotator 1000 oraz 2000.

Łączna ilość zraszaczy: 30 sztuk.

Mam dylemat: czy robić 4 czy 5 sekcji. Przy 4 sekcjach wychodzi 8,8,7,7 (7mki mają po 1szt 360st). Przy 5 sekcjach wychodzi po 6 zraszaczy na sekcje.

Czy 8 zraszaczy na sekcje (w tym są 90st jak na projekcie) da przy tych parametrach instalacji pełny zasięg zraszaczy taki jak przy 6?
Z wyliczeń przepływu wychodzi, że i 10 by dało radę, ale zawsze są spadki ciśnienia itd. gdzieś czytałem, że 6 max na strefę się daje. Podłączyłem zarówno 8 jak i 6 testowo i mam wrażenie, ze szybciej się obracają zraszacze przy 6, mają większy zasięg, ale może to placebo, ciężkoi to.ocemic w tych warunkach.
Czy bezpiecznie dołożyć 1 sekcje, czy sobie darować bo nie ma sensu?

Proszę również o ocenę projektu.

Dziękuję.

Grzesiu1989 12:06, 19 kwi 2022

Dołączył: 13 wrz 2019
Posty: 9
Pomoże ktoś? Zacząłem już kopać
Ewentualnie odwrotne pytanie - czy jak dam mniej na sekcje zraszaczy to czy to może powodować jakieś problemy? W sensie znacznie mniej, niż obsłużyło by ciśnienie i wydajność wody?
wally666 21:16, 19 kwi 2022

Dołączył: 12 kwi 2022
Posty: 3
Jestem laikiem wiec nie bierz moich slow za wyrocznię ALE ja zrobiłem to tak:
1. zakladam ze wydajnosc zrodla to jakies 75% testu wiadra tzn. przy 2,4m3/h zakladaj ze masz jakies 1,8m3/h.
2. zakladam, ze cisnienie wody tez trzeba pomnozyc x 0,75 i ze sredniego 3,5bara masz juz 2,6bara/
3. wchodzisz teraz na tabele wydajnosci konkretnych modeli rotatorow i obliczasz ile Twoje konkretne modele potrzebują przy cisnieniu ok 2,6bar (lepiej podejsc pesymistycznie i zalozyc 2,5). A wiec zakladajac np. 8 rotatorow MP 2000, z czego 3 to 90st a 5 to 180st daje Ci to wynik:
* 90st: 3x 41 L/h = 3x0,041 m3/h =0,123 m3/h
* 180st: 5x 81 L/h = 5x0,081 m3/h = 0,405 m3/h
SUMA: nieco ponad 0,5 m3/h. To zdecydowanie ponizej mozliwosci Twojego zrodla. Ja planuje przy duzo slabszej pompie / zrodle jakies 2x wieksze obciazenie.

Wg. mnie to zdecydowanie ponizej mozliwosci Twojego zrodla i wcale bym sie nie obawial takie
PiterSas 08:22, 20 kwi 2022

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Hej.
Tak jak napisał wally666.
Przy takiej wydajności pompy nie będzie problemu.
Nie wiem kto napisał ze na 1 sekcji nie może być więcej jak 10 zraszaczy?
Może być i 12 jedyny problem to jest z przedmuchaniem instalacji na zimę, a nie z brakiem możliwości podłączenia.....
Pozdrawiam
wally666 08:36, 20 kwi 2022

Dołączył: 12 kwi 2022
Posty: 3
Przy mniejszych MP Rotatorach (MP1000-MP2000 albo boczne) ktore mają bardzo skromne zapotrzebowanie na wodę ciezko zrobic sekcje mniejsze niz 8-10 zraszaczy.
Sokzzuka 22:56, 24 kwi 2022

Dołączył: 24 kwi 2022
Posty: 11
Cześć, od paru dni szukam na YouTube i w artykułach i nie mogę znaleźć. Każdy pisze, żeby po złożeniu instalacji, zakopaniu, zostawić zraszacze odkopane i zrobić próbę szczelności. Ale jak? jak z dyszami to syfem je zapcham, jak bez dyszy to pozalewa wszystko i nic nie będzie widać. Jak zatkać zraszacz rain bird 1804 w celu sprawdzenia czy wszystko jest szczelne? Dysze to hunter rotator bez funkcji wyłączenia przepływu.
Dzięki za pomoc.
PiterSas 08:19, 25 kwi 2022

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Sokzzuka napisał(a)
Cześć, od paru dni szukam na YouTube i w artykułach i nie mogę znaleźć. Każdy pisze, żeby po złożeniu instalacji, zakopaniu, zostawić zraszacze odkopane i zrobić próbę szczelności. Ale jak? jak z dyszami to syfem je zapcham, jak bez dyszy to pozalewa wszystko i nic nie będzie widać. Jak zatkać zraszacz rain bird 1804 w celu sprawdzenia czy wszystko jest szczelne? Dysze to hunter rotator bez funkcji wyłączenia przepływu.
Dzięki za pomoc.

Hej.
Jak robisz system to zakopujesz tylko te odcinki rury gdzie nie ma kolanek i trójników.
Podłączasz wodę na tą sekcje którą sprawdzasz - i widzisz czy leci spod zraszacza, kolanka, czy trójnika. Zakręcasz wodę i albo uszczelniasz albo zakopujesz.
Koniec
Sokzzuka 10:55, 25 kwi 2022

Dołączył: 24 kwi 2022
Posty: 11
PiterSas napisał(a)

Hej.
Jak robisz system to zakopujesz tylko te odcinki rury gdzie nie ma kolanek i trójników.
Podłączasz wodę na tą sekcje którą sprawdzasz - i widzisz czy leci spod zraszacza, kolanka, czy trójnika. Zakręcasz wodę i albo uszczelniasz albo zakopujesz.
Koniec

hej,
no tak też mam, ale przecież bez dyszy woda będzie leciała ze zraszacza na około. Przy 6 zraszaczach zanim dojdę do ostatniego to już będzie zalany wodą. Zaślepka korpusu ma dziury i woda przez nią wyleci, a dysz nie zakładam, żeby syfem ich nie zapchać. Czy są jakieś korki na zraszacze czy jak?
PiterSas 08:06, 26 kwi 2022

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Sokzzuka napisał(a)

hej,
no tak też mam, ale przecież bez dyszy woda będzie leciała ze zraszacza na około. Przy 6 zraszaczach zanim dojdę do ostatniego to już będzie zalany wodą. Zaślepka korpusu ma dziury i woda przez nią wyleci, a dysz nie zakładam, żeby syfem ich nie zapchać. Czy są jakieś korki na zraszacze czy jak?


Przed zaworami masz filtr piaskowy? Jeśli tak to zakładaj dysze i próbuj.
Nie ma korków na zraszacze.
Sokzzuka 08:38, 26 kwi 2022

Dołączył: 24 kwi 2022
Posty: 11
PiterSas napisał(a)


Przed zaworami masz filtr piaskowy? Jeśli tak to zakładaj dysze i próbuj.
Nie ma korków na zraszacze.

tak, mam filtr. Bardziej się obawiam ziemi, która dostała się do rur podczas montażu. No nic, myślałem, że można zraszacz zatkać i jak w instalacji wodnej sprawdzić szczelność.
dziękuję za info.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies