Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

boni 11:44, 28 kwi 2022

Dołączył: 03 kwi 2022
Posty: 5
Mój ogród ma około 150m2. Zmierzone ciśnienie w kranie najbliższym licznika manometrem 4.2 bara. Przepływ wody około 2m3/h. Chciałbym zastosować w moim nawadnianiu trawnika rurę pcv fi25. Zalecane ciśnienie robocze przez producentów przy niektórych zraszaczach wynosi maksymalnie 2,1 bara. Jakich spadków ciśnienia mogę się spodziewać przy zraszaczach, gdzie rury doprowadzające do zraszaczy będą maksymalnie na 30 metrów ? Co w przypadku wyższego ciśnienia - reduktor ?
Sokzzuka 20:51, 29 kwi 2022

Dołączył: 24 kwi 2022
Posty: 11
cześć, czy elektrozawór Hunter PGV dopuszcza cofanie się wody z obiegu?
Podłączenie do systemu nawadniania mam w piwnicy, skrzynkę z elektrozaworami na zewnątrz powyżej poziomu piwnicy. Zanim podpiąłem sekcję to woda z obiegu z kolektora to było jakieś pół wiadra. Po podpięciu sekcji i próby spuszczenia wody w piwnicy były ponad dwa pełne wiadra i woda dalej leciała, tak jakby spływała z każdej sekcji. Możliwe to? Zadzwoniłem do firmy, która mi osprzęt sprzedała i twierdzi, że elektrozawór nie pozwala wodzie cofać się. Żeby nie było, to zawór zasilający mam zamknięty
Sokzzuka 01:44, 01 maj 2022

Dołączył: 24 kwi 2022
Posty: 11
Odpowiem sobie sam na podstawie badań jeśli są różnice w poziomach to Hunter też puszcza wodę zwrotnie. Czyli jeśli masz różnicę w poziomach to możesz spuścic wodę z całego obiegu.
Romczas 21:26, 03 maj 2022

Dołączył: 03 maj 2022
Posty: 1
Cześć, chcę kupić pompę głębinową do przyszłego systemu nawaniania. Czy pompa Omnigena 3B28 śr. 75mm, maks wydajność 70 l/min czyli 4.2m3/h, ciśnienie maksymalne 11bar, będzie wystarczyła na obsłużenie dwóch sekcji zraszaczy?
Przy takim ciśnieniu wystarczą zwykłe rury śr25 pn6?

Sekcja pierwsza fioletowa: r11m 180st, r11m 90st, r7m 270st
Sekcja druga czerwona: r8,5m 180st, r11m 90st, r11m 90st
Sekcja trzecia brązowa nawadnianie kropelkowe 100mb

Moja studnia to fi110, głębokość 12mb, woda zaczyna się już na 1metrze. W sklepie Leroy Merlin pokazałem przykładowy swój projekt nawadniania i podobno na oko taka pompa ma wystarczyć no i oni już mi doradzą jakie dokupić sterowniki elektrozawory zraszacze itp.

PiterSas 07:37, 04 maj 2022

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Romczas napisał(a)
Cześć, chcę kupić pompę głębinową do przyszłego systemu nawaniania. Czy pompa Omnigena 3B28 śr. 75mm, maks wydajność 70 l/min czyli 4.2m3/h, ciśnienie maksymalne 11bar, będzie wystarczyła na obsłużenie dwóch sekcji zraszaczy?
Przy takim ciśnieniu wystarczą zwykłe rury śr25 pn6?

Sekcja pierwsza fioletowa: r11m 180st, r11m 90st, r7m 270st
Sekcja druga czerwona: r8,5m 180st, r11m 90st, r11m 90st
Sekcja trzecia brązowa nawadnianie kropelkowe 100mb

Moja studnia to fi110, głębokość 12mb, woda zaczyna się już na 1metrze. W sklepie Leroy Merlin pokazałem przykładowy swój projekt nawadniania i podobno na oko taka pompa ma wystarczyć no i oni już mi doradzą jakie dokupić sterowniki elektrozawory zraszacze itp.


Hej.
Projekt masz całkowicie skopany.
Zraszacze muszą nachodzić na siebie w 50%.
Potem zrób na nowo projekt.
Ten supermarket źle Ci doradza jeśli nie widzi podstawowych błędów.
PiterSas 07:39, 04 maj 2022

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Sokzzuka napisał(a)
cześć, czy elektrozawór Hunter PGV dopuszcza cofanie się wody z obiegu?
Podłączenie do systemu nawadniania mam w piwnicy, skrzynkę z elektrozaworami na zewnątrz powyżej poziomu piwnicy. Zanim podpiąłem sekcję to woda z obiegu z kolektora to było jakieś pół wiadra. Po podpięciu sekcji i próby spuszczenia wody w piwnicy były ponad dwa pełne wiadra i woda dalej leciała, tak jakby spływała z każdej sekcji. Możliwe to? Zadzwoniłem do firmy, która mi osprzęt sprzedała i twierdzi, że elektrozawór nie pozwala wodzie cofać się. Żeby nie było, to zawór zasilający mam zamknięty

Hej.
Elektrozawór nie powinien puszczać wody "zwrotnej".
2 wiadra wody to ok. 30-40l sam jestem ciekawy skąd Ci woda spłynęła...
boni 14:30, 09 maj 2022

Dołączył: 03 kwi 2022
Posty: 5
Witam,

Co sądzicie o takim projekcie rozmieszczenia zraszaczy ? Chciałbym ograniczyć ich ilość do minimum - teren gliniasty. Najprawdopodobniej będe korzystał ze zraszaczy firmy Rainbird. Myślałem jeszcze żeby na obszarze 3,5x8m zastosować 2 zraszacze paskowe R-VAN-SST o zasięgu 1,5x9,1m zamiast 4 zwykłych, co o tym myślicie ?

Pozdrawiam
PiterSas 08:01, 10 maj 2022

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
boni napisał(a)
Witam,

Co sądzicie o takim projekcie rozmieszczenia zraszaczy ? Chciałbym ograniczyć ich ilość do minimum - teren gliniasty. Najprawdopodobniej będe korzystał ze zraszaczy firmy Rainbird. Myślałem jeszcze żeby na obszarze 3,5x8m zastosować 2 zraszacze paskowe R-VAN-SST o zasięgu 1,5x9,1m zamiast 4 zwykłych, co o tym myślicie ?

Pozdrawiam

boni to ze masz gline to nie znaczy że projekt robisz z błędami.
Tak jak napisałem już post wyżej zraszacze muszą nachodzić na siebie w 50%. Możesz zastosować zraszacze paskowe.
W celu ograniczenia wilgoci na glinie ograniczasz czas nawadniania a nie ilość zraszaczy...
boni 19:08, 10 maj 2022

Dołączył: 03 kwi 2022
Posty: 5
Poprawiłem projekt rozkładu zraszaczy, co teraz o tym myślisz PiterSas ? Jedynie mały kawałek jest niepodlany na lewym prostokącie 3mx3,6m.

PiterSas 08:31, 13 maj 2022

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
boni napisał(a)
Poprawiłem projekt rozkładu zraszaczy, co teraz o tym myślisz PiterSas ? Jedynie mały kawałek jest niepodlany na lewym prostokącie 3mx3,6m.


Hej.
Nie do końca zastosowałeś się do moich wskazań.
Nie wiem dlaczego tak słabo masz zaprojektowany ten "dziób" na prawym kierunku.
Tam zraszacze powinny być na dwóch skrajnych rogach.
Tak samo masz problem z niedolewaniem w prawym kącie (gdzie jest wymiar 2,5 m) Tam przy samym zraszaczu możesz mieć sucho. Zobacz w internecie jak wygląda chmura wody ze zraszacza to zrozumiesz o czym piszę.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies