Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

lukasae 23:51, 18 cze 2017

Dołączył: 17 cze 2017
Posty: 4
Luki napisał(a)
Niestety przy takim ciśnieniu system nie ma sensu, oczywiście dało by się zaprojektować, ale jego koszt byłby olbrzymi ze względu na konieczność zastosowania przynajmniej 3 razy więcej sekcji niż byłoby to przy wydajności ok2m3/h, a prawdopodobnie do większości sekcji można by podpiąć 1-2 zraszacze.
Do tego 6m rury 16mm jako rury zasilającej nie ma racji bytu. Co najmniej 32mm, to na pewno polepszyło by przepływ, ale czy wystarczająco? Trudno powiedzieć.
Przemyśl kwestie studni, bo ta może się spłacić bardzo szybko bo wodę będziesz miał za darmo, a system nawadniający potrafi zużyć sporo wody, do tego zmniejszy się koszt samej instalacji systemu nawadniającego.


Luki bardzo dziękuję za odpowiedź. Niestety poprzedni właściciel domu zrobił taką instalację i teraz musiałbym skuwać podłogę w przedpokoju i garażu żeby wymienić rurkę.
Koszt wywiercenia studni to ok. 5000zł, przy cenie wody 3,4zł/m3 daje zwrot przy 1500m3.
Czy wiecie ile mniej więcej m3 potrzebowałbym na podlanie ogrodu?
AlexFM 05:20, 19 cze 2017

Dołączył: 19 cze 2017
Posty: 2
Witam wszystkich,

Budując dom zupełnie nie zajmowałem się ogrodem ze względu na finanse (wierzyłem że posianie trawy to nie jest technologia rakietowa). Dzięki temu nie zadbałem o doprowadzenie do ogrodu solidnego źródła wody. Manometr pokazuje u mnie 4 MPa natomiast przepływ jest bardzo słaby bo potrzebuje około 30-32 sek na 10L co daje jakoś 1.15-1.2 m3/h i niestety musi póki co wystarczyć.

Wiem że będę musiał zrobić wiele sekcji (kilka kroplujących) co nie będzie stanowić kłopotu o tyle największy trawnik (wymiary 15x12m) już tak. Szczególnie że jeśli zraszacza będą na powierzchni (nie ma żadnych przeciwwskazań) to będą mogły być tylko na dwóch bokach prostokąta (jeden długi i jeden krótki bok ze wspólnym narożnikiem)

Jak to ugryźć ?? Jakie rozwiązanie byście polecili ?? (jeśli będą potrzebne dodatkowe informacje chętnie je dostarczę, dajcie znać tylko co potrzeba)

Pozdrawiam
Alex
PiotrM 07:10, 19 cze 2017

Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 22
lukasae napisał(a)


Luki bardzo dziękuję za odpowiedź. Niestety poprzedni właściciel domu zrobił taką instalację i teraz musiałbym skuwać podłogę w przedpokoju i garażu żeby wymienić rurkę.
Koszt wywiercenia studni to ok. 5000zł, przy cenie wody 3,4zł/m3 daje zwrot przy 1500m3.
Czy wiecie ile mniej więcej m3 potrzebowałbym na podlanie ogrodu?


U mnie gdzie mam około 1200 m 2 trawy 7 sekcji idzie na 1 podlanie 5m3 wody, myślę że dało by się to przyciąć na 3 sekcjach gdzie mam statyczne, tam może ciut za dużo wody idzie , ale pracuje nadal nad ustawieniami, studni nie mam idzie z wodociągu koszt 3zl m3 wody.

Też rozważam zrobić studnię
MatiiKasia3231 21:22, 23 cze 2017

Dołączył: 20 cze 2017
Posty: 7
Witam .
Przeglądam ostatnio forum o nawadniania i chciałbym się wam doradzić odnośnie rozstawienia zraszaczy na działce.chcialem wszystko sam zrobić w okolicy sobie słono biorą za wykonanie systemu. Jestem majsterkowiczem więc myślę że sobie poradzę. posiadam wyjście na ogród kran 1/2 cała.wiadro napełnienia się w 13s. Na razie mam zrobiona lewa stronę ogrodu docelowo będzie na całej działce więc koszty mi się na razie nie zwiększa co bym musiał kupić na razie ??resztę dokupienia za rok lub 2. Zalaczam zdjęcie działki.dziekuje za wszelkie podpowiedzi.
MatiiKasia3231 21:44, 23 cze 2017

Dołączył: 20 cze 2017
Posty: 7
MatiiKasia3231 21:48, 23 cze 2017

Dołączył: 20 cze 2017
Posty: 7
Na razie chcę całą stronę gdzie tuje wraz z tarasem.reszta na później finansowo nie dam rady a stanie i 2h podlewać ręcznie to za długo. Może być nawet bez sterownika .manualnie też mogę podłączać. pytanie jaka rurki puścić i zraszacze i jak je rozstawić.z gory dziekuje za pomoc .
Visterio 12:36, 27 cze 2017


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 102
MatiiKasia3231 napisał(a)
Na razie chcę całą stronę gdzie tuje wraz z tarasem.reszta na później finansowo nie dam rady a stanie i 2h podlewać ręcznie to za długo. Może być nawet bez sterownika .manualnie też mogę podłączać.


Aby poprawnie rozplanować nawodnienie, musisz nanieść szczegółowe wymiary planowanej powierzchni zraszania. Znam ten ból, podlewanie ręczne dużej powierzchni to czasochłonne i czasami logistycznie trudne zadanie Osobiście również się zastanawiam nad nawodnieniem, ale przy obecnych cenach za wodę w moich okolicach to samobójstwo (woda brutto 9,18zł m3 + ścieki 10,80zł) chyba że podlicznik ale cena i tak wygórowana bo 4,85zł za m3. Rozważam więc studnie - innej opcji nie mam...
janumich 14:47, 13 lip 2017

Dołączył: 13 lip 2017
Posty: 22
Witam,
Poszukuję rozwiązania do mojego problemu, a mianowicie założyłem nawodnienie całego ogrodu i wykopałem studnie, lecz mam dużo żelaza w wodzie. Na dzien dzisiejszy mam brudną kostkę oraz obrzeża. Czy można to jakoś obejść? Nie chciałbym montować jakiegoś dużego urządzenia typu beczka 300L
Gardenarium 20:14, 13 lip 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zbudować zbiornik duży i nalewać wodę aby żelazo się uwolniło w atmosferę. Pompa w zbiorniku i bierze wolną od żelaza wodę. Odżelaziacze będą niewydajne a przy tym pewnie drogie.

Tak zmontować nawadnianie aby do minimum ograniczyć lanie wodą po nawierzchni.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Marcin44 14:39, 26 lip 2017

Dołączył: 26 lip 2017
Posty: 2
Witam serdecznie,

Czy mógłbym prosić o przynajmniej ogólne sprawdzenie poprawności poniższego projektu ?
Źródłem wody będzie zaznaczona pompa (nr 4 z tab) czerpiąca wodę ze studni głębinowej.
Czy może zostać użyty przewód o jednej średnicy, np. 25mm dla całej instalacji czy powinien być użyty przewód 32mm jako główny przewód i np. 20mm jako doprowadzenie/rozgałęzienie do zraszaczy ?







Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies