Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

Marcin44 19:36, 26 lip 2017

Dołączył: 26 lip 2017
Posty: 2
Ewentualnie mam jeszcze inne rozstawienie z innego programu z dokładniejszym widokiem i może jednak te rozstawienie będzie lepsze?

A i ile sekcji powinienem założyć? 2-3 sekcje dla zraszaczy, 1 dla linii k. i 1 dla punktu czerplanego (mniej więcej w prawym górnym narożu domu)


Z góry bardzo dziękuje za opinie i pomoc.

Gardenarium 21:37, 28 lip 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie dolewają do siebie, w cienistym miejscu będzie ok, ale w słonecznym za rzadko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jarek_zts 10:40, 08 sie 2017

Dołączył: 08 sie 2017
Posty: 3
Witam forumowiczów,
to mój pierwszy post na forum, choć od dawna czytam i podziwiam Wasze ogrody i trawniki. Od jakiegoś czasu interesuję się również systemami automatycznego nawadniania i w tym temacie mam prośbę o poradę. Jestem w trakcie oczyszczania działki po budowie (glebogryzarka, grabki, itd.), przez założeniem trawnika chciałbym zainstalować automatyczne podlewanie.
Parametry wyjściowe:
- ciśnienie stat. = 4.2 bara (robocze zakładam na 3)
- wydatek = 40 l/min
- doprowadzenie wody - rura fi 25mm

główny trawnik za domem ma wymiary 20 m x 17 m (wszelkie załamania, opaski za domem obsłużę zraszaczami statycznymi i kropelkami), natomiast dla tego głównego kawałka nie jestem pewien co zastosować.

Narysowałem w Gardenie (napiszę od razu, że wchodzę na 99% w Toro, ale programik Gardeny najszybciej pozwala rozrysować zraszacze) wyszły mi 3 opcje:
1) wyłącznie na zraszaczach rotacyjnych (w Toro byłyby to pewnie Mini8 - 9 szt.);

2) i 3) opcja zawiera na obwodzie zraszacze statyczne (570z Classic + MPR Plus 15) natomiast w środku zraszacze rotacyjne;
w opcji 2) są 3 zraszacze Mini8 o promieniu 6-7 m, a w opcji 3) są 2 zraszacze Mini8 o większym promieniu, ok 8m.



Opcja 2 lub 3 intuicyjnie wydają się dokładniejsze. Dodatkowo w niedługim czasie mogą pojawić się drzewka w odległości ok 1 - 1,5 m od brzegu trawnika - wydaje się, że wtedy zraszacze statyczne będą się lepiej nadawać na obrzeżach (w sensie będą łagodniejsze dla młodych drzewek).

Chciałbym prosić Was o opinię, w którą stronę pójść (być może przesadziłem i za bardzo dolewam .
Gardenarium 22:05, 08 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pierwszy wariant najlepiej. Tak Witek ocenił.

Minimalna odległość strumienia od pnia - 60 cm.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jarek_zts 12:03, 09 sie 2017

Dołączył: 08 sie 2017
Posty: 3
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź ;
lamerczak 21:31, 10 sie 2017

Dołączył: 22 kwi 2017
Posty: 21
Kochani, ile powinienem użyć zraszaczy w moim ogrodzie?. Jaką polecicie do twj ilości pompę?. Sterownik automatycznego nawodnienia, jakiś prosty do tego?. Z góry dziękuję za pomoc.

Gardenarium 08:09, 12 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
lamerczak napisał(a)
Witam serdecznie. Proszę o pomoc. Zamierzam przebudować swoje nawodnienie aktualnie są to 4 zraszacze 1 statyczny, 1 obrotowy, 2 statyczne - każdy ma trochę inny zasięg. Trawnik się źle nawadnia nierównomiernie. Planuję użyć samych zraszaczy 180 stopni tylko proszę o poradę ile ich powinienem użyć. Załączam szkic trawnika. Pytanie kolejne - użyć statycznych czy obrotowych którepodlewają nitkami wody ??. Proszę o pomoc.

Mam również problem z wodą - małe ciśnienie. Planuję użyć hydroforu jeśli mogę prosić o instrukcję jak go dobrać będę wdzięczny. Obecnie zraszam po 2 zraszacze pół na pół bo ciśnienie za słabe. Wiem że pewnie potrzebuje z 10 zraszaczy na mój trawnik no o hydrofor. Dlatego piszę post , liczę na Wasze wskazówki. Z góry dziękuję.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Adison 08:09, 12 sie 2017


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 188
http://www.ogrodowisko.pl/watek/83-system-automatycznego-nawadniania

Tu jest więcej informacji
____________________
Zmienny ogród Ady
lamerczak 08:09, 12 sie 2017

Dołączył: 22 kwi 2017
Posty: 21
Dzięki. Chcę prosić o pomoc tzn - ile i jakich zraszaczy najlepiej użyć , jak je rozstawić?. Planuję jeden sterownik na kran tak aby się wszystkie naraz podlewały. Różnić się będą tylko dyszami tj odległością podlewania. Przy moich 4 zrasZaczach mam problem z ciśnieniem a co dopiero jak Zrobię ich z 10.... nie wiem jaką pompę wybrać aby to obsłuŻyła. Tera trawnik jest powysychany nie podlewa się równomiernie , musZę poprawić system po dziadkach i zautomatyzować. Proszę o pomoc w doborze komponentów. Nie wiem też jak podłączę sterownik na kran zewnętrzny i pompę razem hydrofor.
lamerczak 09:15, 13 sie 2017

Dołączył: 22 kwi 2017
Posty: 21
Raczej niechętni jestescie do pomocy dla niedoswiadczonych. No nic, dzięki.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies