Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowo zakręcona.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowo zakręcona.

Zakrecona 11:13, 03 lut 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Drzewa liściaste mają tę zaletę, że zimą nie zabierają światła, a swym konturem ozdabiają przestrzeń. Jest na czym oko zawiesić. Zimą ogród ogląda się głównie z okien. Dobrze, żeby z każdego był ładny widok.


Witaj Haniu! Właśnie patrzę przez wykuszowe okno w salonie i widok niezbyt atrakcyjny niestety

Trzeba będzie coś wykombinować, żeby było lepiej.
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Zakrecona 08:46, 04 lut 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Dzisiaj u mnie Zakopane, zasypało nas całkowicie, ponad 30 cm śniegu.

Technicznie było ciężko, ale widoki bajkowe
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Zakrecona 09:36, 04 lut 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
a to wspomniany widok z salonowego okna

i takie zimowe cosik

____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Pszczelarnia 09:43, 04 lut 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
makadamia napisał(a)
Madziu, przez pół drogi ze Szklarskiej do Warszawy myślałam o Twoim froncie i ostatecznie doszłam do wniosku, że proste rozwiązania są najlepsze.
Zamiast omijać tą studzienkę od strony ogrodzenia, trzeba ją ominąć od strony domu
Tutaj poprawka w stosunku do pierwotnego planu:

a tutaj poprawka w stosunku do stanu obecnego:

Przykro mi, że większą część obecnego obiegu ścieżki będziecie musieli przenieść (jeśli byście się zdecydowali na ten wariant). Ale jak rysowałam po raz pierwszy ten front, to o studzience jeszcze nie było mowy

Jeżeli ścieżka ma być trawnikowa, to wolałabym szerokość bliżej 2-2,5m niż 1m. Ale to taka moja idee-fixe więc się nie upieram



Makadamiu, a jak tak poprowadzona ścieżka będzie wyglądać z boku domu (tak, gdzie wykusz i okno sąsiada). Na rys. 1 zajmuje cały bok domu - się nie mieści?

Teraz jest wydaje mi się lepiej. Te dwa koła to drzewa?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Zakrecona 09:46, 04 lut 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Ona chyba tam węższa musi być, by choć pod płotem tuje się zmieściły, bo płot szkarada

Ja Gruszkę właśnie podczytuję, ale na początku jestem
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Pszczelarnia 09:48, 04 lut 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Tutaj też prosi się o drzewo. Zasłoni wejście sąsiedzkie, da ładny punkt odniesienia do przebiegu rabaty. I będzie widoczne jako obramowanie/zaznaczenie wykuszu.

Tak jak Gruszka pisała - liściaste są dobre. Niektóre (małe, foremne) nie dają dużego cienia. Ładnie osuszają teren wokół.


Jak wiśnie kuliste to powinno być więcej niż jedna.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 09:50, 04 lut 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Może być ta ścieżka 180 cm (Makadamia pisała 200-250 cm). Minimalnie 120 cm., żeby zachować proporcje.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Zakrecona 10:04, 04 lut 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
180 - 200 cm mogłaby być, wtedy tez lepiej będzie się kosiło trawkę
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Toszka 13:27, 04 lut 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Skręcająca ścieżka może zrobić się węższa. Ja tam nie widzę przeciwwskazań. I aby się dobrze kosiło to trzeba ją zrobić albo na dwie szerokości kosiarki, albo na trzy. Starannie wyliczyć trzeba tą szerokośc pod kosiarkę. Niby szczegół, a bardzo w praktyce ułatwia koszenie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 16:20, 04 lut 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Zakrecona napisał(a)
a to wspomniany widok z salonowego okna



Tak jak podejrzewałam
Okno jest na tyle wysoko, że rabaty nie widać, więc tak naprawdę nie ma znaczenia, czy ta ścieżka będzie metr w prawo czy metr w lewo.
Dla widoku z okna różnicę zrobi dopiero posadzenie drzew pod płotem: czyli nie dwie umbry po bokach (plus amanogawa w rogu) tylko więcej, na wprost okien.
Ja rzecz jasna jestem za sadzeniem drzewek, ale Magda chciała mieć rabaty bylinowe a one potrzebują słońca.
W cieniu drzew mogą rosnąć hortensje i hakonki ale szałwie, rozplenice i lawendy już nie.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies