Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowo zakręcona.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowo zakręcona.

Pszczelarnia 10:02, 01 lut 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ja wrócę do elementów budowlanych. Do donicy: jak ona będzie wysoko pociągnięta. Będzie wyżej niż poziom podłogi w ganku? Czy równo z poziomem podłogi ganku? I co będzie między opaską a donicą (ten wolny kawałek ziemi?). Ten szary murek to początek prac przy donicy?





Czyli da się ścieżkę przesunąć. Pod oknem mogłyby być róże i byliny (+ struktura przy rynnie, przy donicy) a potem "część" (jeden wypełniający gatunek) bylin przerzuci się na tłustą rabatę pod płotem.

Pod trawnik ziemia nie musi być tak tłusta.
Czyli rysujemy "umbry" (trzeba zawołać Asię - Makadamię na pomoc).

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Toszka 11:21, 01 lut 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zakrecona napisał(a)
Drzewa klepnięte, umbraculifera

Studzienkę spróbujemy wciągnąć w ścieżkę. Tylko o ile pamiętam na ścieżce nie był wkopany obornik. Reszta: kompost, mączka i kora były dane.

Na ścieżce sam trawnik, bez płyt betonowych.

Przy studzience, między włazem a krawężnikiem kostki, jest bardzo płytko i nie wiem, czy trawa nie będzie tam gnić?

Parapet 1,70 cm od poziomu gruntu.

Jest żelazna zasada - jeśli czegoś nie da się zamaskować to trzeba podkreślić i przekuć w atut
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Zakrecona 12:06, 01 lut 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Tak szczerze , Męż planował wysokość na 2 bloczki (dla oszczędności bloczka), czyli poniżej poziomu ganku.

To co w donicy urośnie miało zakryć to co wyżej.

Wcześniej miała być skarpa, żeby schody się nie rozleciały, bo one są z kostki i dowiedziałam się tylko, że mogą się rozlecieć bez umocnienia.

Ale, że Mężuś dobry człek i na ogólnej wizji tez mu zależy podjął się zrobienia murka i donicy.

Skarpa dochodziła z boku do tego szarego murka z krawężnika kostki. Po zlikwidowaniu skarpy ciężko tam kostkę było wciskać i zostało z nadzieją, że zasłoni się
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Zakrecona 12:23, 01 lut 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Toszka napisał(a)

Jest żelazna zasada - jeśli czegoś nie da się zamaskować to trzeba podkreślić i przekuć w atut


Dobre , będę pamiętać!

Powoli już o jajkach myślę , wielkanocnych, oczywiście
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Zakrecona 12:28, 01 lut 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
makadamia napisał(a)
Dużo się dzieje


marzeniem Magdy były rabaty bylinowe

A co do bylin - zdecydowanie zgadzam się z Toszką i widzę znajomy problem z nadmiarem możliwości



Asia, Ty się na mnie nie złość czasem, bo ja tak nie to, że sobie lepsze, albo gorsze wybieram, boż ja jak osiołek, co mu dano... i zdechł bidulek, nie wiem co lepsze, a Wy jak tak mi tu kawa na ławę, to się ogarniam trochę i mobilizuję.

Porysujesz trochę jeszcze dla mnie? Cmokam
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Pszczelarnia 12:35, 01 lut 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Tylko szczerze.

A jak się wyjmie te szare to ile tam jest miejsca (wymiar).

Czy donica ma zbrojenie?


Lepiej pociągnąć do poziomu z podłogą ganku, każdy uskok, każda nierówność jest niepotrzebna, rzuca się w oczy takie sztukowanie i nadrabianie roślinami, takie architektoniczne niedopowiedzenia. Jeśli można ich uniknąć - to lepiej tak zrobić.

Bo tak to ta donica (przy oszczędzaniu na bloczkach) dałaby nam jeszcze jeden poziom w ogrodzie (takie troszkę nie wiadomo co): mamy poziom gleby i poziom podłogi ganku.

Można by ew. próbować posadzić do niższej donicy cisy i wyprowadzić je jako ścianę zakrywającą lico muru i nawet wyżej jako barierkę przy ganku - ale tam będą miały mało ziemi, nie wiem - nie przemarzną? Ktoś wie? Berberysy by wytrzymały ale one kłują.


Prace ziemne, budowlane - są najważniejsze.

Rozumiem, że między kolumnami nie będzie żadnej balaski ogrodzeniowej? Czy będzie?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Toszka 12:42, 01 lut 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zakrecona napisał(a)


Asia, Ty się na mnie nie złość czasem, bo ja tak nie to, że sobie lepsze, albo gorsze wybieram, boż ja jak osiołek, co mu dano... i zdechł bidulek, nie wiem co lepsze, a Wy jak tak mi tu kawa na ławę, to się ogarniam trochę i mobilizuję.

Porysujesz trochę jeszcze dla mnie? Cmokam


Tak w imieniu Asi odpowiem
Po to są te rozkminy i rzucanie kłód pod nogi wątkodajcom by ten mógł wybrać co mu najbardziej pasuje...i by w przyszłości nie mógł powiedzieć, że go nie uprzedzano lub nie powiedziano



____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Zakrecona 13:04, 01 lut 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Lepsze te kłody teraz niż perypetie później

Między kolumnami nie będzie żadnej barierki ani nic.

W międzyczasie dowiedziałam się od mojego prywatnego Kierownika Budowy Donicy, że może być ona wyższa o jeden bloczek, ale to i tak będzie trochę poniżej poziomu ganku.

Między szarym krawężnikiem a donicą jest około 50 cm, ale ma być krawężnik wyrwany i położona kostka (czary jakie, czy co? )
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
makadamia 16:19, 01 lut 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Toszka napisał(a)


Tak w imieniu Asi odpowiem
Po to są te rozkminy i rzucanie kłód pod nogi wątkodajcom by ten mógł wybrać co mu najbardziej pasuje...i by w przyszłości nie mógł powiedzieć, że go nie uprzedzano lub nie powiedziano


Dokładnie tak, dzięki Iwonko

Madziu, będziemy rozkminiać do skutku, czyli dotąd, aż będziesz przekonana do efektu.
Ja mogę rysować skolko ugodno, tylko potrzebuję konkretnych wytycznych.
Czy będziesz w końcu przesuwać tą ścieżkę bliżej ściany czy zostawiasz tam gdzie jest?
W tym miejscu mam jeszcze pytanie: czy Wy właściwie widzicie z okna tą rabatę pod ogrodzeniem? Bo ono jest dość wysoko.
Potem drzewa i zimozielone.
Byliny zostawimy sobie chyba na później

Tą donicę faktycznie warto podwyższyć, bo trudno będzie przed nią zaplanować nasadzenia.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Pszczelarnia 17:10, 01 lut 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Nieudolnie narysowane wiśnie kuliste szczepione na 2 metry (może być też 2.20). Jeśli nie ma "umbr" możemy zastąpić platanami kulistymi.

Do rozpatrzenia.

Czy idąc dalej na tyły domu - będzie nam potrzebne kolejne drzewo do wysłonięcia /przesłonięcia okien sąsiada skierowanych na Wasz wykusz okienny?

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies