Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowo zakręcona.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowo zakręcona.

Pszczelarnia 10:22, 18 lut 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Tam z boku nie muszą być już tylko hortensje tak licznie. Trzeba pamiętać, że boczna - wykuszowa rabata zmierza na tyły ogrodu i musi podążać nastrojem za tym faktem.

Jak jest więcej miejsc w rogu jakimś - piękna jest tawuła szara (Grefsheim) - ale potrzebuje dużo miejsca. W ogóle tawuły są super. Te niskie żółte, pomarańczowe, zielone - fajnie się komponują w obwódkach, kostkach geometrycznych i przy bylinach.

Tego stożka z prawej można dać na róg domu a donicę utopić w różach i trawach. On (ten stożek może tam być dużym wykrzyknikiem przy donicy). Ale może być, dobrze wygląda. Kulki z brzegu (wtedy są ładnie doświetlone i nic na nich nie leży, więc są ładne).

Jak kora się nie rozłożyła to ją trzeba wygrabić - trawa w korze się nie przekorzeni.

2 m na rabatę z boku jest super!
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Zakrecona 20:40, 18 lut 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Dziś myślałam też trochę o dalszej części:



Tutaj część z wykuszem widoczna od podwórka:



I widok z tarasu:

____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Zakrecona 20:49, 18 lut 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Na wiosnę murek tarasowy będzie ogarnięty i uzyska kolor elewacji. Wstępny plan był taki, żeby wokół murka posadzić cis, który osłoni murek, a kiedyś nas wysłoni trochę od sąsiadów.

Podstawowy problem jest taki, że na tarasie z wyjątkiem godzin rannych praktycznie nie ma cienia.

Przeszły mi przez myśl jakieś drzewka, może formowane :

drzewa formowane

Tylko, że one na pewno są drogie , nie mogą być chyba zbyt blisko tarasu?

Drzewo ocieniające taras chyba należałoby jakoś sensownie dobrać np. do tych jarzębów z boku (przy wykuszu).

____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Pszczelarnia 09:35, 19 lut 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Drzewka formowane przy tarasie samym nie - udusicie się od skali drzewek i wielkości tarasu (złe proporcje). Tam w roku duże rozłożyste drzewo (buk, klon, magnolia). Przy tarasie musi być coś miękkiego. To że jest słońce to tylko dobrze. Na razie tyle na szybko.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Zakrecona 10:21, 19 lut 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Dzięki Ewa, wiem, że zapracowana jesteś, podglądam Cię po cichutku
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Pszczelarnia 15:30, 19 lut 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Tutaj ładne szersze drzewo.



Jak wysoko jest taras (może bukszpany dałyby radę albo jakieś trawy). Obawiam się, że z cisami może być za ciężko (taras jest mały).

O ile pamiętam to widok z tarasu będzie na rabaty układające się w koła (wycinki kół)?

Wtedy dobrze byłoby taras też wpisać w koło - choć to niekoniecznie skoro rabata przy tarasie nie będzie łączyć się z innymi (tzn. nie będzie połączona).

Taras potrzebuje
- osłony przed słońcem (przed południowym, więc z innej strony niż na rysunku?)
- roślin pachnących ale jak osoby boją się owadów to roślin neutralnych dla owadów
- nie śmiecących za bardzo
- spokojnej łagodzącej kolorystyki
- jakiś form ciekawych (może być ciekawe drzewko)

nietypowy taras







____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Zakrecona 15:37, 19 lut 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Taras jest rzeczywiście od północy. Pachnące jak najbardziej. Wokół są pola, także owadów mamy dużo i się nie boimy.

Myślałam o wysokich trawach, ale one późno na wiosnę startują. Właściwie wczesna wiosną na tarasie nie siedzę, więc jest to jakieś wyjście

A tak w ogóle, to mieszam trochę teraz z tym tarasem, ale wydaje mi się logiczne przemyślenie jak ma wyglądać to miejsce w odniesieniu do tego co piszecie o planowaniu całości.

Zmierzę wysokość jak wrócę.
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Pszczelarnia 15:40, 19 lut 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Np. rozplenice z świdośliwami (tzreba coś dorzucić na pewno)

czemu nie

Można zrobić poduchy z irgi

ładne
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Zakrecona 15:52, 19 lut 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Taki efekt: ,,nietypowy taras" bardzo ładny

Przy moim tarasie z tyłu nie ma i nie będzie donicy. Ewentualnie można tymczasowo jakieś donice postawić na tarasie, ale to dodatkowy koszt i zabiorą miejsce.

Czyli właściwie drzewko od zachody będzie raczej do podziwiania niż osłaniania przed słońcem, po drugiej stronie jest kostka, więc drzewa nie zasadzę
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Pszczelarnia 15:55, 19 lut 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Zakrecona napisał(a)
Taras jest rzeczywiście od północy. Pachnące jak najbardziej. Wokół są pola, także owadów mamy dużo i się nie boimy.

Myślałam o wysokich trawach, ale one późno na wiosnę startują. Właściwie wczesna wiosną na tarasie nie siedzę, więc jest to jakieś wyjście

A tak w ogóle, to mieszam trochę teraz z tym tarasem, ale wydaje mi się logiczne przemyślenie jak ma wyglądać to miejsce w odniesieniu do tego co piszecie o planowaniu całości.

Zmierzę wysokość jak wrócę.


Nie nie mieszasz. Ja trochę mieszam, bo nagle wielopniowe i trawy dookoła. Ale to chodzi o zobaczenie, co się podoba.

Zawsze warto (nawet tarasem) dowiązywać się do obranego stylu.

Bardziej chodzi o narysowaniu przebiegu rabat. O ich układ, linie.

Ciekawe, bo nigdy nie zastanawiałam się jak wyglądają obsadzenia przydomowych tarasów na Ogrodowisku ... albowiem najczęściej na nich widziałam tylko meble, markizy i inne nieożywione elementy.

Z trawami to masz rację - to w ogóle nie przeszkadza.







____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies