Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w dolinie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w dolinie

Roocika 11:13, 03 paź 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Gosialuk napisał(a)
Może krwawnicę spróbuj zamiast jeżówek, one uwielbiają wodę. A z traw to na pewno turzyca muskedońska sobie dobrze radzi i molinie arundinacea.


O Gosiu, dziękuję, krwawnica fajna, taka duża szałwia a szałwia u mnie nawet na środkowym tarasie marudzi, może ma właśnie za ciężką ziemię
Poczytam i może będę próbować w przyszłym roku, zrobię "przechowalnik" i kupię po jednej roślince do obserwacji....
W przyszłym roku planuję tylko frontową trochę zmienić i za brzozami coś posadzić i chyba nic więcej, za dużo prac zaległych nam się nagromadziło i muszę porządki na tym co mam robić i stan utrzymać
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Ewa777 15:30, 03 paź 2020


Dołączył: 26 lip 2014
Posty: 18446
W mokrej ziemi oprócz krwawnicy dobrze rosną irysy i liliowce
____________________
Ewa-Do raju daleko - u Ewy
Gosialuk 18:47, 03 paź 2020


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5263
Cisy nie lubią bardzo mokro. Magda z ogrodu z wilkiem swoje przesadzała z tego powodu.
I nie ma co przesadzać z ilością prac, bo bardziej denerwuje rozgrzebane i nieskończone, jak wcale nie zrobione. Krwawnicę taką pospolitą mogę Ci wysłać.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
andzia458 18:56, 03 paź 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
Roocika napisał(a)

Sezonu grzybowego to by Ci mój mąż zazdrościł, kiedy znajdujecie na to czas? U nas chyba weekendowa praca męża tak grafik nam rozjeżdża, że ciągle nie starcza nam na nic czasu
Taka glina ze stagnującą wodą jest trudna, u mnie dodatkowo jest raczej wysoki poziom wód, bo to w końcu dolina rzeczki, małej bo małej, ale cała woda schodzi do nas z okolic jeszcze długo po deszczu.
Dlatego zastanawiam się czy w dolnym ogrodzie sadzić w ogóle cisy np? Czy sobie darować?
Piach też trudny, najlepiej byłoby mieć tak pośrodku ale jak to w życiu bywa, nie ma tak dobrze


No właśnie, nie każdemu jest dane mieć tak po środku.
Ja do lasu mam 5 minut drogi. Moi starsi chłopcy to grzybiarze i po szkole sami mnie wyciągają choćby na pół godzinki, żeby w swoje miejsca zajrzeć.
Mój mąż na swojej działalności, czego nie wypracuje, to nie ma. Sobót może ma z pięć wolnych w roku. Teraz prawie 19 a on jeszcze w warsztacie więc brak czasu i nam doskwiera.
____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
Roocika 20:02, 03 paź 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Ewa777 napisał(a)
W mokrej ziemi oprócz krwawnicy dobrze rosną irysy i liliowce

Te co posadziłam, to narazie dobrze rosną więc będę sadzić więcej
Dziękuję
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Roocika 20:08, 03 paź 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Gosialuk napisał(a)
Cisy nie lubią bardzo mokro. Magda z ogrodu z wilkiem swoje przesadzała z tego powodu.
I nie ma co przesadzać z ilością prac, bo bardziej denerwuje rozgrzebane i nieskończone, jak wcale nie zrobione. Krwawnicę taką pospolitą mogę Ci wysłać.

Właśnie chyba je sobie na dole odpuszczę. 2 rosną na środkowym tarasie i dają radę, więc tam będą ok i pewnie na dużej skarpie też dadzą radę, tam woda odpływa do dolnego ogrodu.
Gosiu, bardzo chętnie ale może już w przyszłym sezonie się uśmiechnę do Ciebie

Teraz sobie myślę, że jak nawoziliśmy piach to mogliśmy wyrównać i zasiać trawę, posadzić drzewa i zostawić. Ten brak czasu na dokańczanie rozgrzebanych prac mnie przytłacza, a pomysłów mamy 100 na minutę.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Roocika 20:10, 03 paź 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
andzia458 napisał(a)


No właśnie, nie każdemu jest dane mieć tak po środku.
Ja do lasu mam 5 minut drogi. Moi starsi chłopcy to grzybiarze i po szkole sami mnie wyciągają choćby na pół godzinki, żeby w swoje miejsca zajrzeć.
Mój mąż na swojej działalności, czego nie wypracuje, to nie ma. Sobót może ma z pięć wolnych w roku. Teraz prawie 19 a on jeszcze w warsztacie więc brak czasu i nam doskwiera.

No widzisz, tak to jest u większości z nas, trzeba sobie radzić
Dzielna jesteś, cmok
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Roocika 21:05, 03 paź 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
sylwia_slomczewska napisał(a)
obiedka śliczna i wytrzymała trawka, ładna cały sezon, znosi zalanie powodziowe bez szwanku, ale i ostrą suszę bo rośnie pod dużymi już brzozami, trawa nie daje rady, a obiedka tak

____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
ElzbietaFranka 22:12, 03 paź 2020


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13888
Roocika napisał(a)


Na szczęście nie wszędzie jest tak tragicznie, ale akurat w tamtym miejscu niestety tak... dałam drenaże i zobaczę Stąd ambrowca tam posadziliśmy, bo ponoć lubi i znosi takie błoto. To są takie zwykłe jeżówki Najwyżej będę szukać innych roślinek np. sity u mnie dobrze rosną obok, będą robić za trawy (żartuję)
A z cebulkami zobaczę, nie kupiłam dużo, będą to fajnie, nie to trudno.
Mamy w planie zrobić tam takie doły chłonne, a potem puścić dren do rzeczki
Dziękuję Gosiu, że wpadłaś




Aniu czytałam o tej twojej glebie. Ciemna glina to najlepsza glina na garnki i dobrze się wypala. Nie żartuje sobie.

Jak masz taką ziemię to trzeba niestety kupić parę worków ziemi ogrodowej i zamówić łyżkę z koparki piachu i wszystko co sądzisz do dołków wsypywać ziemię z łóżkiem. Roślina musi mieć dobry start na początku potem sobie da radę nawet w glinie. Np róże powinny mieć w dołku glinę. Glina to najzasobniejszy minerał ma mnóstwo mikroelementów jest bardzo pożywna.

Z tych Jeżowek niektórych nic nie będzie.
Widzę, że kupiłaś stopy. Stopy aby przeżyły zimę muszą być posadzone w lekkiej ziemi z drenażem w dołku i na podwyższeniu. Chodzi o to aby z ziemi odpływała woda a korzenie miały sucho. Jeżeli będą miały mokro zgniją korzenie i nie doczekasz się ich pięknego powiewu i lekkości. Nie dołuj w donicach. Wiosna je trzeba przyciąć nie spiesz się z tym musisz obserwować czy już odpowiednia pora i nie będzie mrozu.

Jeszcze jedno jak sądzisz drzewa przy takiej glebie dobrze jest włożyć rurę drenarska do dołka z wylotem na powierzchnie. W razie nadmiernych opadów I późniejszej wilgoci woda ścieka do rury i możesz ją odpompować. Zawsze ją można zasypać kiedy drzewo już się zwiąże z ziemią. Rura też napowietrza korzeń.
Na pewno widziałaś takie rury w zieleni miejskiej.

Pozdrawiam
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Roocika 13:15, 04 paź 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Elu, dziękuję za wszystkie radu

Na całym dolnym ogrodzie było nawiezione mnóstwo piachu i całą rabatę przygotowywaliśmy dokładnie ze wszystkim, jestem zdziwiona, gdzie to się podziało widać, trzeba więcej i więcej, żeby luźniej było



____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies