Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w dolinie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w dolinie

Roocika 16:02, 07 maj 2022


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7950
LIDKA napisał(a)
Asia zdrowia dla męża.

Z tym.perzem to ja wiem bo sama kopie widlami i wybieram. Jak nie ma innych chwastów to lekko idzie.
A perz silny bardzo. Potrafi bulwy ziemniaków poprzerastać.


Dziękuję Lidko.
Z perzem tak jest, wystarczy kawałek zostawić i wraca.

Rojodziejowa napisał(a)
Nie zapomnę widoku, jak za domem nam sąsiad "zgleboryzarkował" swoim traktorkiem ziemię zanim trawnik zakładaliśmy i wyglądało to jakby ktoś nam cały tył zasypał pociętym sznurkiem... Na 100% nie wybraliśmy wszystkiego.. :/ No i teraz jest jak jest. Chyba bym musiała z jakims sitem metr po metrze przesiewać calość, a zawsze się człowiek spieszy i wszystko chce już


Asia, nie da się wybrać wszystkiego, nie wierzę, że jest to możliwe.

anabuko1 napisał(a)

ale ładna ta czeremcha.
ciekawe czy mój sadziec już wyszedł.Muszę do poszukać


Sadźce chyba są spóźnialskie.

Jest duża szansa, że czeremcha nie będzie u mnie przemarzać.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Roocika 16:08, 07 maj 2022


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7950
mirkaka napisał(a)
Cofnęłam się aż do zdjęć skarpy, masz mnóstwo roboty, może wynająć jakiegoś chłopa żeby to oczyścił i wypielił, potem rozłożysz kartony. Albo potraktować randapem, potem kartony rozłożyć. Chwasty nawet jak przetrwają to będą osłabione i dużo łatwiej będzie je wyciągać jeśli się gdzieś przebiją.
Mnie się wydaje że choć niski ,ale murek oporowy by się przydał, choć taki jak ma Sylwia, z drągów, zawsze zmniejszysz nachylenie skarpy. Można też pomyśleć o tarasowaniu tej skarpy, łatwiej byłoby sadzić, i woda nie będzie tak szybko spływać.
Pomyśl o wzięciu jakiejś pomocy męskiej.


Mirko, tak w planie to mamy ściankę berlińską, tak jak robiliśmy na dole przy schodach. Stalowe dwuteowniki i w to włożone drewniane belki.

Ale to w przyszłości.

Znowu za dużo planuję i wpadam w panikę Wiadomo, że moce przerobowe mamy ograniczone a jeszcze trzeba dbać o to co jest.

Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Korzeń perzu potrafi mieć kilka metrów długości. Z nim i podagrycznikiem walka na rabatach ozdobnych jest najgorsza, bo dziad odrasta od najmniejszego kawałka korzonka.
Bardzo ładnie kwitnie ta czeremcha.
A mężowi życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
Miłego weekendu Asiu!


Dziękuję Haniu, przekażę.

Po prostu u mnie nie będzie takie odpicowane, do widoku perzu tu i tam muszę przywyknąć.
Miłego weekendu Haniu
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Roocika 16:15, 07 maj 2022


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7950
Milka napisał(a)

I u mnie walka z perzem, alez to dziadostwo!

Irenko, okropne, równie okropna jest u mnie taka turzyca, ma jeszcze gorsze korzenie...


Milka napisał(a)
Asiu, kawał dobrej pracy. Wiosna na całego, na rabatach robi się busz. Sporo ciekawych roslin masz, niektóre nie znam. Ciekawa jestem tej czeremchy, czy ona pachnie?


Irenko, u nas to wszystko miesiąc później niż u Was

Czeremcha nie pachnie, akurat dziś wąchałam. Ma jakiś zapach ale niezbyt intensywny i niezbyt ładny, przynajmniej dla mnie.

To listek wiązówki czerwonej Venusta dla Ciebie



____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Roocika 16:20, 07 maj 2022


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7950
A tu dwie wiązówki razem, z przodu czerwona z tyłu błotna



Jeszcze czeremcha colorata




Tawulce pogięte z bliska


Ogólnie

____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
galgAsia 16:20, 07 maj 2022


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Oj tak, podagrycznik i perz to duet z piekła rodem. Też z nimi walczę, i niestety, żadne szmaty, folie, kartony nie pomogą. Za to pięknie się przerabiają na gnojówki i wzbogacają kompost
Zdrówka życzę dla eMa
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Roocika 16:27, 07 maj 2022


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7950
Martka napisał(a)
Asiu, cofnęłam się, pooglądałam i powiem Ci, że masz już piękne rośliny na skarpę. Zakupy świetne. Myślę, że taki nieformowany żywopłot dobrze się sadzi "na spontana", stopniowo wypełniając wolne przestrzenie kolejnymi miłymi zakupami Podoba mi się koncepcja powtarzania roślin. Przygotowanie gleby będzie kluczowe. Ja bym to robiła kwadratami, tu gdzie chcesz posadzić rośliny - w jakimś promieniu bym zdejmowała darń, oczyszczała z perzu i podagrycznika - na ile się da - i przykrywała grubymi kartonami oraz przysypywała warstwą oczyszczonej gleby lub kompostu i dopiero ściółkowała. Sama kora na kartonie nie będzie się trzymać. Dużo pracy, dlatego chyba fajnie by było to ogarniać takimi mniejszymi wysepkami, które kiedyś się połączą w piękną całość


Marta określiliśmy wstępnym plan działania i na ten sezon nie zakładam pielenia na dużej skarpie, muszę pod małą skończyć

Na razie rozłożymy szmatę, tą mate szkółkarską, ona akurat 3 m ma, jesienią jak damy radę to przejedziemy pielnikiem i glebogryzarką, położymy szmatę na nowo i posadzę co mam w zaprawione dołki, robiąc dziury z zapasem. W przyszłym sezonie będę ściągać po kawałku, pieląc, dam karton i korę..inaczej mi to wszystko zarośnie zanim skończę...

Jakiś wstępny plan na skarpę mam, co wyjdzie w praniu to zobaczymy
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Alija 12:31, 08 maj 2022


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 9065
Podagrycznik mam od kilku lat i wciąż prowadzę z nim nierówną walkę, niestety on jest górą.
Może muszę go po prostu polubić.
Chociaż zarośnie mi wtedy wszystko.
Zdrówka dla męża. Miłej niedzieli.
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
SlonecznyOgrod 15:15, 08 maj 2022


Dołączył: 16 sty 2017
Posty: 7665
Rabaty Ci się zagęszczają, widać efekty Twojej pracy
Grujecznika masz już fajnego odchowanego , długo u Ciebie rośnie ?
____________________
DarciaSłoneczny Ogród
Roocika 19:06, 08 maj 2022


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7950
Alija napisał(a)
Podagrycznik mam od kilku lat i wciąż prowadzę z nim nierówną walkę, niestety on jest górą.
Może muszę go po prostu polubić.
Chociaż zarośnie mi wtedy wszystko.
Zdrówka dla męża. Miłej niedzieli.


Dziękuję Alu

Ciężko się "polubić" z chwastami ale czasami nie ma wyboru

SlonecznyOgrod napisał(a)
Rabaty Ci się zagęszczają, widać efekty Twojej pracy
Grujecznika masz już fajnego odchowanego , długo u Ciebie rośnie ?


Cieszę się, że coś widać

O grujeczniku odpowiedziałam mu Ciebie
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Roocika 19:10, 08 maj 2022


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7950
Dziś był piękny dzień, ciepło i słonecznie, niedzielne lenistwo

Graby ruszają




Kukliki zwisłe

____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies