Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Między polem, a lasem.

Pokaż wątki Pokaż posty

Między polem, a lasem.

kasiab 20:44, 30 maj 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
kawa8002 napisał(a)



Już za późno.
Dzisiaj doszły trawki.
Urzekł mnie ten widok:
https://pl.pinterest.com/pin/851461873281206365/
Zasugerowałam się nim, tylko zamiast piórkówki wstawiłam miskant.


O tak Grabowa u Madzi to coś pięknego w ogóle super łączy rośliny polecam jej wątek ogród niby nowoczesny
____________________
Kasia - tu na razie jest...
Toszka 20:46, 30 maj 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Dziewczynki, nie to że marudzę, ale jeśli chodzi o hakonechloa, to sukcesem w jej uprawie i bezproblemowości jest posadzenie w ziemi przekopanej z dużą ilością kory. I to na zapas. Czyli powinien pójść worek kory 50l na metr ziemi. Stanowisko trzeba przygotować na zapas na kilka lat. Odpowiednio szersze. Dużo szersze.
Uwierzcie mi na słowo. Radzę od serca. Mam tę trawę od 2012 roku i trochę doświadczenia też.
Ta trawa ma dość płytki system korzeniowy i płytko pod ziemią wypuszcza kłącza. Do tego potrzebuje luźnej, przewiewnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie (a to wszystko zapewnia kora).
Ja tylko nieśmiało wiercę dziurę w brzuchu, bo was lubię, Kochane i zalezy mi, aby wam się rośliny przyjęły i rozrastały.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
malinia 20:49, 30 maj 2019


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Toszka napisał(a)
Dziewczynki, nie to że marudzę, ale jeśli chodzi o hakonechloa, to sukcesem w jej uprawie i bezproblemowości jest posadzenie w ziemi przekopanej z dużą ilością kory. I to na zapas. zyli powinien pójść worek kory 50l na metr ziemi. Stanowisko trzeba przygotować na zapas na kilka lat. Odpowiednio szersze. Dużo szersze.
Uwierzcie mi na słowo. Radzę od serca. Mam tę trawę od 2012 roku i trochę doświadczenia też.
Ta trawa ma dość płytki system korzeniowy i płytko pod ziemią wypuszcza kłącza. Do tego potrzebuje luźnej, przewiewnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie (a to wszystko zapewnia kora).
Ja tylko nieśmiało wiercę dziurę w brzuchu, bo was lubię, Kochane i zalezy mi, aby wam się rośliny przyjęły i rozrastały.

Czyli ja pod moje hakone dobrze przygotowalam ufff zobaczymy jak beda rosnąć.
A mi się wydaje że rabaty i tak ciągle pozeraja korę i trzeba jej sypać non stop ;D
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
kasiab 21:07, 30 maj 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
Toszko na jesień przekopane z kora będę przesadzać na docelowe miejsce to dam bardzo dużo kory i innych dobroci
____________________
Kasia - tu na razie jest...
kawa8002 21:25, 30 maj 2019


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Toszka napisał(a)
Dziewczynki, nie to że marudzę, ale jeśli chodzi o hakonechloa, to sukcesem w jej uprawie i bezproblemowości jest posadzenie w ziemi przekopanej z dużą ilością kory. I to na zapas. zyli powinien pójść worek kory 50l na metr ziemi. Stanowisko trzeba przygotować na zapas na kilka lat. Odpowiednio szersze. Dużo szersze.
Uwierzcie mi na słowo. Radzę od serca. Mam tę trawę od 2012 roku i trochę doświadczenia też.
Ta trawa ma dość płytki system korzeniowy i płytko pod ziemią wypuszcza kłącza. Do tego potrzebuje luźnej, przewiewnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie (a to wszystko zapewnia kora).
Ja tylko nieśmiało wiercę dziurę w brzuchu, bo was lubię, Kochane i zalezy mi, aby wam się rośliny przyjęły i rozrastały.



Haha.
Te wskazówki dot. hakonechloa są już legendarne na O. Ostatnio też gdzieś widziałam jak ktoś Cię cytował. Ja, póki co tej trawy nie mam ani na rabatach, ani w planach.
Zaznaczam, że "póki co"
Na razie w ruch idą miskanty i seslerie.
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 21:34, 30 maj 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
malinia napisał(a)
(...)

A mi się wydaje że rabaty i tak ciągle pozeraja korę i trzeba jej sypać non stop ;D


Tak, na początku tak jest. To zjawisko nazywa się "głodną ziemią".
I to jest bardzo fascynujące, nieprawdaż?
Po 4-5 latach systematycznego mulczowania (ściółkowania) kompostem z dodatkiem obornika i korą przychodzi taki moment, że ziemia staje się pulchna, miękka, pachnąca, czarna i...najedzona!

Dlatego np. dobrze jest do kompostownika dorzucać jako warstwy obornika. Może być świeży...przekompostuje się cudnie.

Kasiu, obawiam się, że i na ciebie przyjdzie łaska i zakochasz się w hakonechloa. Zwłaszcza, że masz miejsce i możesz szaleć
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
malinia 21:38, 30 maj 2019


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Toszka napisał(a)


Tak, na początku tak jest. To zjawisko nazywa się "głodną ziemią".
I to jest bardzo fascynujące, nieprawdaż?
Po 4-5 latach systematycznego mulczowania (ściółkowania) kompostem z dodatkiem obornika i korą przychodzi taki moment, że ziemia staje się pulchna, miękka, pachnąca, czarna i...najedzona!

Dlatego np. dobrze jest do kompostownika dorzucać jako warstwy obornika. Może być świeży...przekompostuje się cudnie.

Kasiu, obawiam się, że i na ciebie przyjdzie łaska i zakochasz się w hakonechloa. Zwłaszcza, że masz miejsce i możesz szaleć

Musze zagadać z sasiadem o obornik znowu a na przyszły rok szykują się dwa spore kompostowniki pełne będzie złota na rabaty że hej
Ogólnie Toszka to w tym roku mi tak wystrzelily różaneczniki że.... To wszystko Twoja zasługa
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
kawa8002 22:01, 30 maj 2019


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Toszka napisał(a)


Tak, na początku tak jest. To zjawisko nazywa się "głodną ziemią".
I to jest bardzo fascynujące, nieprawdaż?
Po 4-5 latach systematycznego mulczowania (ściółkowania) kompostem z dodatkiem obornika i korą przychodzi taki moment, że ziemia staje się pulchna, miękka, pachnąca, czarna i...najedzona!

Dlatego np. dobrze jest do kompostownika dorzucać jako warstwy obornika. Może być świeży...przekompostuje się cudnie.

Kasiu, obawiam się, że i na ciebie przyjdzie łaska i zakochasz się w hakonechloa. Zwłaszcza, że masz miejsce i możesz szaleć


Toszko, ja się tego nie obawiam, ja jestem o tym przekonana
Ale na razie koncepcji akurat na tę trawę brak.
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 22:12, 30 maj 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Z hakonechloa macra można zrobić pas długi. Na przykład pod rzędem hortensji. Albo posadzić po okręgu. Dużym okręgu. Pod drzewami można. Kurcze, ona wszędzie pasuje. I co najważniejsze widać ją, bo jest duża
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Kojak 23:10, 30 maj 2019


Dołączył: 19 lis 2017
Posty: 364
Witam. Toszka take trawa już dawno mnie zauroczyła, jakie stanowisko dla niej najlepiej wybrać?
____________________
TomekSosnowe zacisze
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies