Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Choroby trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby trawnika

Gardenarium 09:00, 29 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nierównomierne nawożenie, nierównomierne podlewanie, nierównomiernie żyzna gleba, nierównomiernie przepuszczalna gleba.. jeden z tych powodów albo wszystkie naraz.

Podlewać, nawieźć jaśniejsze miejsca, rozpuścić nawóz.

Przyjrzeć się, czy nie powstaną z tego "czarcie kręgi".
Ewentualnie zrobić teraz wertykulację, jeśli trawnik ma co najmniej rok.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Franek 09:18, 29 cze 2014

Dołączył: 28 cze 2014
Posty: 29
Dzięki za tak szybką odpowiedź. Wertykulację robiłem już drugi raz w tym roku 10 czerwca- czy warto to powtórzyć?
Gleba była przywieziona i równomiernie rozsypana na głębokość około 40 cm na całej działce- więc duże prawdopodobieństwo że jest równa wszędzie( tamta była wymieszana przed rozsianiem- chodź kto wie z jakim efektem)
Jaki nawóz Pani poleca i czy można jeszcze psikać np. topsinem( zabieg robiłem 23 czerwca_
dziś na trawie po nocy 0 grzybów
Gardenarium 15:12, 29 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Poczytaj kilka postów wstecz, jak ja polecę konkretny nawóz, to kto inny oczywiście poleci całkiem inny nawóz, sam sobie wybierz cokolwiek, aby tylko było do trawnika. No i azot żeby zawierało bo trawnikowi brakuje na pewno azotu. Nie jest soczyście zielony.

Wertykulacji nie rób. Podlewaj po nawozie. Nie psikać topsinem skoro to robiłeś dopiero co.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
waldek727 18:46, 29 cze 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Franek napisał:

Proszę o radę w sprawie trawnika- na zdjęciach wizualizacja
trawnik jest 4 letni, kosiarka sama go kosi od 9 do 20(niestety zostawia po sobie resztki), nawadnianie automatyczne do 15 czerwca w nocy od 00.01 (6 stref każda 2 x 15 minut codziennie- teraz od godziny 4 rano), gleba lekka-był piach i nawiozłem świeżej ziemi przed wysianiem trawy- 3 lata było naprawdę dobrze). Zmierzyłem pH było od 4,5do 5,0.


Franek.
Nie samym azotem trawa żyje. Zbyt niskie pH gleby doprowadziło do zablokowania pobierania przez korzenie trawy m.in. wapnia, potasu i magnezu. Są to również pierwiastki mające duży wpływ na wzrost i ładne wybarwienie trawnika. W przyszłości zrezygnuj z nawożenia nawozami długo działającymi. W chwili obecnej proponowałbym Ci przeprowadzić analizę gleby zlecając ją stacji pod kontem trawy na trawniku. Poproś również o zalecenia nawozowe po przeliczeniu brakującego czystego składnika na formę tlenkową, oraz o zamianę mg/l na kg/a. Opisując swoją glebę w ogrodzie pracownicy stacji posłużą się dodatkowo współczynnikami przenikalności gleby i określą proporcje brakujących składników względem fosforu z jeszcze większą dokładnością.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Franek 21:47, 29 cze 2014

Dołączył: 28 cze 2014
Posty: 29
ok- tak zrobię- zlecę badanie ziemi- z jakiej głębokości i z ilu miejsc ją pobrać- czy zmieszać glebę np. jeśli pobiorę ją z paru miejsc czy wybrać z kilku najgorszych itd.
waldek727 15:48, 30 cze 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Franek.
Odpowiedź na Twoje pytanie umieściłem w wątku ,,Kłopoty z trawnikiem".
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Franek 17:49, 30 cze 2014

Dołączył: 28 cze 2014
Posty: 29
dzięki- już tam idę
gregx 14:33, 01 lip 2014


Dołączył: 07 paź 2012
Posty: 43
Opis nawozu taki: Specjalny nawóz zagęszczający trawę. Długotrwały efekt. Dzięki zastosowaniu nawozu trawa rozrasta się wypełniając luki dzięki czemu trawnik zaczyna przypominać "zielony dywan". Minigranulat.
Skład: Nawóz WE NPK(Fe) 5+5+10(6) Aplikacja/dawkowanie: 40g na 1m2

Hasło reklamowe chwytliwe, w każdym razie podziałało.

____________________
Jak stalem sie chlopem panszczyznianym w weekend
andrzej_zubka 16:48, 04 wrz 2014

Dołączył: 17 sie 2014
Posty: 3
Dzień dobry.
Wklejam post z innego wątku, za poradą Gardenarium. Może teraz uda się również wrzucić zdjęcia. Po urlopie - z nową energią do walki


Już w poprzednim sezonie zauważyłem w kilku miejscach podejrzane czarne placki pomiędzy trawą, w tym już jest ich bardzo dużo. Przy zbliżeniu okazuje się, że mają strukturę podobną do pleśni lub grzybni. Pojawiają się też owocniki, choć nie wiem, czy to ma związek. Trawnik jest pielęgnowany, nawożony, koszony co tydzień, podlewany w tej chwili niewiele (kilka minut z automatu co drugi dzień).

Bardzo proszę o pomoc i poradę.

Aha, może nie ja, ale moi teściowie mają suczkę, jamnika, często nas wizytującą.
andrzej_zubka 18:07, 04 wrz 2014

Dołączył: 17 sie 2014
Posty: 3
Pogrzebałem w wątku, którego jakoś wcześniej nie znalazłem I wychodzi mi na to, że to algi. Trawnik w tych miejscach jest gąbczasty.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies