Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Samotnia pod lasem

Pokaż wątki Pokaż posty

Samotnia pod lasem

karlos 09:04, 24 lut 2019


Dołączył: 29 gru 2013
Posty: 273
mirkaka napisał(a)
Witaj, Fajnie podziałałeś przez te dwa lata

Czy deszczówkę odprowadzasz do gruntu? Ja ma zbiornik na deszczówkę 3 m3 i teraz myślę że przydałoby się mieć jeszcze z 10m3.
Przy Twoich piaskach darmowa woda jak znalazł.
Szkoda że nie wypełniłeś ażurowych płyt ziemią i nie posiałeś w nich trawy, dużo łatwiej byłoby utrzymywać kosząc trawę niż wyrywać chwasty z kamyczków, a będą tam rosły na bank, i byłoby więcej zieleni..


Dzięki
Co do deszczówki to miałem dylemat, ale jednak puściłem w ziemię, po pierwsze mam przed lasem jezioro 9km długości i omijają mnie wszystkie burze. W 2018 nie spadła kropla deszczu przez DWA MIESIĄCE. Były burze zalały Gorzów 30km w lewo, zalały Sulęcin 10km w prawo a u nas ani kropli i nawet jak coś złapię to wyleję na 1-2 podlania całego ogrodu. Po drugie kasę którą miałbym przeznaczyć na zbiorniki, pompy itd przeznaczyłem na studnie głębinową i jest duża szansa że będzie darmowe podlewanie sąsiad ma żyłę wodną na 14m

Co do trawy to moim zdaniem nie utrzyma się w ażurach, (widziałem u innych jak to wygląda) przy takich pogodach i intensywnym używaniu, robią się wyjeżdzone koleiny i będzie paskudnie. Do tego jeżdżąc kosiarką po ażurach można dostać wstrząsu mózgu A chwasty raczej nie wyrosną, tam jest ok 20 cm utwardzonego żwiru, gliny używanej do leśnych dróg, ażury maja 10cm luźnego sypkiego kamienia. Tyle teorii czas pokaże
____________________
Karlos Samotnia pod lasem
mirkaka 10:53, 24 lut 2019


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9510
Niby racja, też myślę o studni, ostatnie lata były u nas bardzo suche, wody z deszczówki nie starczało, ale bardzo mimo to ratowała mój ogród .
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
pestka56 11:29, 24 lut 2019


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Fajna ta twoja oczyszczalnia. Nasze zbiorniki też co 3 lata wymagaję szambiarza. Po prostu trzeba z pierwszego wyciągnąć to co zostaje na dnie. No, ale to szalona różnica, niż jak się ma zwykłe szambo.

W żwirku będą tak jak pisze Mirkaka, wysiewać się chwasty, ale także, jeśli będziesz miał w ogrodzie, np. werbena, bo tak lubi, albo dziewanny. Te ostatnie posadzone na kwietnej łące zanikły, za to pojawiły się na żwirowym placyku (u naszego znajomego). Jest masa roślin, którym dobra ziemia nie jest potrzebna, wręcz wolą właśnie żwir.
Usuwanie tego, to ciągłe przegrabianie. Mój podjazd do garażu jest wysypany żwirem i przegrabianie systematyczne, to najlepszy sposób. Nie mają szans wyrosnąć.
Inny problem, który nie dotknie cię póki drzewa nie podrosną, to usuwanie opadłych liści. Mój odkurzacz potrafi wciągnąć kamyczki

Trawnik będziesz zakładał na wiosnę, a warunki trudne. Przemyśl, czy nie warto zainwestować w naprawdę dobre choć drogie nasiona. Myślę tu o Barenbrug, ale są i inne takie firmy. Jest Kiepenkerl, ale nie sprawdzałam jak z rodzajami mieszanek u nich. Barenbrug znam z własnego doświadczenia. Kilka lat temu nie mogłam sobie dać rady z trawnikiem pomiędzy dwiema wierzbami białymi. Pracowałam w piśmie dla golfistów i spotkany na polu golfowym greenkeeper poradził mi gdzie rozejzeć się za trawą. Kupiłam Exclusor z tej firmy. I to był strzał w dziesiątkę. Radzi sobie genialnie w tym miejscu, a ja trawnika nie podlewam. Reszta trawnika u mnie to raczej były trawnik. Nawet mnie już nie martwi co z nim zrobił kret tej zimy. Cały do wymiany. Czeka, aż powiększę rabaty z trawami ozdobnymi. Kupię oczywiście nasiona z Barenbrug. Oni mają teraz dużo więcej rodzajów mieszanek. Także w opakowaniach dla posiadaczy małych ogrodów. Są na suche tereny, na pobocza dróg, sportowe, do cienia.
Sam zobacz, polecam. U mnie Exclusor mimo, że o nią nie dbam w ogóle jest całkiem ładny. Sam radzi sobie z chwastami. Ma wąskie delikatne żdżbła, ładny kolor, jest gęsty, nie degeneruje się i... najważniejsze, że nie trzeba kosić tak często jak innych.
____________________
Kasia
sylwia_slomc... 13:02, 24 lut 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81901
pestka56 napisał(a)
Wiem, że geokratę używa się do stabilizowania dróg i utwardzania nawierzchi parkingów. Wytrzymuje 450t/m2. Na parkingu koło pobliskiego TESCO jest taka z wsypanym żwirem. Piszę o tym, bo nie przepadam za betonem. Z moim J stoczyłam całą batalię zanim zgodził się nie robić podjazdu do garażu z ażurowych bloczków betonowych.
A skoro o szambowozie... nie chcieliście oczyszczalni? Nawet jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, można to obejść. My wykonaliśmy całe rozsączanie sami i działa bez problemowo już 12 lat. Zero myślenia, czy aby już nie trzeba wzywać szambiarza, a na dodatek z 3-ciego zbiornika można podlewać ogród.
A skoro już szambo jest Nasz znajomy pociągnął od zbiornika do ogrodzenia rurę, do której wpina się rurę od szambiarki.



To ja może się wypowiem bo w firmie zakładaliśmy takie parkingi z geokratay po kilku sezonach niestety zaczyna pękać, a trawa wcale tak fajnie w niej nie rośnie, bo ujeżdżana samochodami, jak parkujesz brakuje jej słońca i deszczu, ogólnie rzadzizna rośnie mimo dobrze przygotowanego podłoża. W upały wysycha całkowicie, nikt w miastach wszak jej nie podlewa.

Ażury też wodę przepuszczają i też można trawe nasiać, ale skutek podobny jak w geokracie, nawet w prywatnej posesji, tato mój ma to widzę jak to wygląda Myślę, że żwirek w nich to dobry pomysł, czysto, estetycznie, praktycznie. Czyli to czego oczekujemy za nasze ciężko zarobione pieniądzeA rośliny można wzdłuż ustawić na przykład w donicach
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 13:04, 24 lut 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81901
karlos napisał(a)


Karkonosze schodziłem i zjeździłem rowerem, wszerz i wzdłuż Nie ma szklaku po polskiej i czeskiej stronie, którego bym nie zaliczył w obie strony nie jest to wyczyn bo niestety małe obszarowo są niestety

Lato

Jesień

Zima

Rower MTB

Rower szosowy

Ktoś tu cos pisał o emeryturze, nie wygladasz na tak wiekowego pana
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 13:23, 24 lut 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81901
karlos napisał(a)
Dzięki dziewczyny za miłe słowa. I tu nasuwa mi się myśl "gdzie ci faceci ..." Większość odwiedzających, jak i ogólnie forumowiczów to Panie ... humm z czego to wynika, czy faceci :
- nie interesują się jak wygląda ogród
- działają na zasadzie "Franek wykop dziurę, przywieź taczkę ziemi ... przybij w końcu deski w altance"
- działają w ogrodzie, znają się na roślinach, ale po prostu nie udzielają się w necie

Praca w ogrodzie to jednak czasami ciężka fizyczna praca, ale chyba wszyscy Panowie również lubią poleżeć, zrobić grilla w pięknych okolicznościach przyrody. A samo się nie zrobi ... Ja bardzo lubię prace w ogrodzie, patrzeć jak tworzy się nowe rzeczy, jak wszystko rośnie

Tyle filozofowania, zaraz kolejna część ogrodowych rewolucji

Różni są, niektórzy techniczni inni nie, jedni koszą tylko trawnik inni sadzą i przesadzają, są tacy co robią jak im palcem pokazać, a są tacy co kreatywnie myślą i działają. Sa lubiący tylko zimozielone i tacy co kochają byliny, ale tez nieststy sa Tacu co palcem nie rusza , sensu nie widzą i zamiast żonę wspierać podcinaja skrzydła. Chyba wszystkie typy facetów wymieniłam, niejeden raz na forum na takie tematy było pisane

Uwielbiam Twój zapał i tempo w jakim tworzysz swoje miejsce. Drewutnia wspaniała i po części z odzyskanuych materiałów więc tym batrdziej na uznanie zasługuje
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
karlos 13:58, 24 lut 2019


Dołączył: 29 gru 2013
Posty: 273
Sylwia długo myślałem, a nawet jeździłem oglądać podjazdy z ażurów i tak jak piszesz trawa w nich to niewypał ... Na razie się sprawdza nasze rozwiązanie i po ogarnięciu całości ze żwirowymi rabatami fajnie wygląda. Do tego jak podrosną rośliny (brzozy 5szt, derenie i iglaki) będzie spójna całość a krajobrazem za płotem Zobaczymy za kilka lat, czy będę żałował czy cieszył z takiego rozwiazania

Co do emerytury to jestem na niej od 2010r, a aktualne foto masz w avatarze

Drewutnia, (zresztą jak ze wszystkim) staram się obniżać koszty, ale jestem estetą, więc nie może to też być "bele co, bele jak" ... dużo rzeczy zostało po budowie, więc staram się to wykorzystać
____________________
Karlos Samotnia pod lasem
sylwia_slomc... 14:32, 24 lut 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81901
Myslę, że fajnie będzie wygladało bo Ty nie tworzysz niczego wyrywkowo i fragmentarycznie tylko od razu spinasz w całość przestrzeń Cały ogród będzie dojrzewał równomiernie

Takie działania by wykorzystać to co się ma, (bo nie sztuka gotowe kupić) są bardzo cenne jako inspiracje dla Innych osób
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
karlos 17:23, 24 lut 2019


Dołączył: 29 gru 2013
Posty: 273
pestka56 dzięki z cynk z trawnikiem, pokopie w necie
____________________
Karlos Samotnia pod lasem
Jana 18:37, 24 lut 2019


Dołączył: 23 mar 2015
Posty: 4511
witaj przeczytałam Twoje zmagania i w pełni podziwiam, to wspaniałe tworzyć wszystko od podstaw samemu, podoba mi się Twoje podejście do wykorzystywania materiałów i obniżania kosztów jestem ciekawa sezonu 2019
____________________
Sprzecznosc w ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies