Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród bez reguł

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród bez reguł

April 17:54, 24 wrz 2019


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10214
galgAsia napisał(a)
Ha, spłynęło na mnie olśnienie - dam dereniowi w nóżki hydrożelu! Będzie mu łatwiej w starciu z wilgociożernymi świerkami zza płota


Doskonały pomysł z hydrożelem. Ja od dwóch tygodni go używam i mam nadzieję że spełni pokładane w nim nadzieje.
Chociaż świerk na hydrożelu też skorzysta... A może duża donica bez dna, blokująca korzenie świerka? Plus hydrożel bo to się nie wyklucza.
____________________
April April podbija las Mazowsze
galgAsia 17:57, 24 wrz 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Świerk jest na sąsiedniej działce, za płotem. I jest go dwa
Może jakaś przesłona w ziemi, żeby nie pasożytowały na dereniowej wilgoci ?
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
April 18:05, 24 wrz 2019


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10214
Ta donica, którą zaproponowałam miałaby spełniać właśnie takie zadanie blokujące korzenie świerków. Ale skoro są na działce obok to może wystarczy wkopać jakieś przesłony plastikowe, gumowe lub metalowe wzdłuż ogrodzenia? Cała rabata byłaby bezpieczniejsza.
____________________
April April podbija las Mazowsze
Toszka 18:30, 24 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Prędzej bym głęboko krawężniki wkopała. Tak powstrzymałam korzenie wielkich tuj sąsiada. Świerki mają płytko zwarty kożuch korzeni. W promieniu kilku, kilkunastu metrów. Wszystko zalezy od wielkości drzewa.
Dereń ma płytki i szeroki system korzeniowy. Korzenie świerków są na tym samym poziomie.
Plastiki na niewiele się zdają - wypraktykowałam na swoim świerku. Albo blacha albo krawężniki wkopane.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gruszka_na_w... 18:42, 24 wrz 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
Trzmielina oskrzydlona w żywopłocie może stracić 50% swojego uroku. Ona zasługuje na to, aby ją oglądać trójwymiarowo. Zmarnowałam w ten sposób potencjał kaliny Watanabe. Wśród innych krzewów straciła sporą część swoich walorów.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
galgAsia 18:55, 24 wrz 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Toszko, krawężników wykopałam już tyle, że dla odmiany mogę kilka wkopać
A co powiesz o tych mączkach - którą sypnąć?
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 18:59, 24 wrz 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Trzmielina oskrzydlona w żywopłocie może stracić 50% swojego uroku. Ona zasługuje na to, aby ją oglądać trójwymiarowo. Zmarnowałam w ten sposób potencjał kaliny Watanabe. Wśród innych krzewów straciła sporą część swoich walorów.

O widzisz, nie ma to jak mądrość praktyka . Mądrego praktyka na dodatek . Chyba normalnie czytasz mi w myślach - miałam Watanabe na celowniku również. Ok, wyrzucam z myśli i z notatek.
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Toszka 19:12, 24 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
galgAsia napisał(a)
Toszko, krawężników wykopałam już tyle, że dla odmiany mogę kilka wkopać
A co powiesz o tych mączkach - którą sypnąć?


Pod kwaśnolubne rosliny dajemy mączkę granitową, a pod zasadolubne bazaltową.

I od razu uprzedzam, że czysta mączka granitowa nie ma niskiego ph, jednak wchodząc w reakcje chemiczne z ziemią obniża (ph).
Pod kwasolubne rośliny ważne jest by z ziemią zmieszać dużo kory. Bardzo mile widziany by był spory dodatek kompostu z liści, tzw.ziemi liściowej, która jest z natury kwaśna.
Jeśli nie masz, to tylko pamiętaj by na zimę ściółkować liśćmi pod roślinami i wiosną ich nie sprzątać (można kory nasypać dla walorów wizualnych)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
galgAsia 19:23, 24 wrz 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
No dobra, czyli raczej do dołka, nie po całości. A liściówę mam odłożoną na specjalne okazje. Takie jak ta. No a za chwilę rozstawiam kompostownik - liściownik i zaczynam zbiórkę Ech, lubię jesień
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Toszka 20:30, 24 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Tak do dołka, ale dołek przekop stanowczo szerzej, z zapasem dla korzeni. Nie skąpo 5-10cm szerzej niż doniczka. Tak troskliwie, dużo szerzej zrób, by korzenie miały pulchno i bez trudu penetrowały apetyczny dołek
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies