Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zieleń, drewno i antracyt

Pokaż wątki Pokaż posty

Zieleń, drewno i antracyt

Anda 12:54, 24 wrz 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
antracyt napisał(a)

Nowy cudak nadal trzyma mnie w niepewności. Nie chce rozwinąć kwiatów. Niższa część jest w kolorze lekko spłowiałej maliny (zdjęcia niestety przekłamują odbiór) i praktycznie nie ma kolców. Wyższa, kolczasta, o innych liściach, na początku pąki miała dużo jaśniejsze i w zupełnie innym odcieniu. Teraz zrobiły się ciemniejsze, czekam, co rozwinięty kwiat pokaże.




Ciekawe, co tu jest podkładką Możesz trochę podkopać i zobaczyć?

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 12:56, 24 wrz 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
antracyt napisał(a)
Cały czas męczy mnie temat żywopłotu liściastego, który zaraz zamierzam sadzić. Im więcej rozmawiam z ludźmi, tym mam więcej obaw. Grab i buk chyba sobie na moim piachu, nawet wzbogaconym nie poradzą. Nie chcę cały czas nawadniania stosować na całej linii żywopłotu. Zaczęłam się zastanawiać nad ligustrem. Widziałam wielokrotnie bardzo ładne, gęste żywopłoty z niego. Zadbane, bez prześwitów, pachnące podczas kwitnienia Toleruje dużo słabsze gleby, bardziej suche niż buk i grab. Czemu jest tak mało popularny na Ogrodowisku?


Nie wiem, czemu na O nie jest, ale tutaj dlatego, bo od dołu łysieje, zwłaszcza w starszym wieku

Nie możesz posadzić Eleagnus ebbingei? Albo Prunus lusitanica? Zimy nie przeżyją?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
antracyt 14:56, 24 wrz 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11568
Anda napisał(a)


Ciekawe, co tu jest podkładką Możesz trochę podkopać i zobaczyć?


Jeżeli miejsce szczepienia, to jest to zgrubienie na zdjęciu (a zakładam, że tak), to żadna z części nie wyrasta poniżej.
Lepszego zdjęcia nie dam rady zrobić
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 15:12, 24 wrz 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11568
Ewo, to jest otwarty i wietrzny teren. Obie rośliny na żywopłot są u mnie mocno ryzykowne a przy tym cenowo drogie.
Jeżeli chodzi o łysienie ligustru od dołu, to zagadałam właściciela wiekowego dorodnego żywopłotu z niego, jak to robi, że mu od dołu nie gubi liści. Odpowiedział, że sekret jest w cięciu w lekki stożek, tzn dół szerszy niż góra i światło dochodzi do dolnych warstw. Brzmi logicznie, ale czy wystarczy? U niego wystarczyło?
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Anda 15:51, 24 wrz 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
antracyt napisał(a)

Jeżeli miejsce szczepienia, to jest to zgrubienie na zdjęciu (a zakładam, że tak), to żadna z części nie wyrasta poniżej.
Lepszego zdjęcia nie dam rady zrobić


Może zaszczepione zostały dwie różne odmiany na tej samej podkładce? Mojemu szefowi zdarzyło się to dwa lata temu

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 15:52, 24 wrz 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
antracyt napisał(a)
Ewo, to jest otwarty i wietrzny teren. Obie rośliny na żywopłot są u mnie mocno ryzykowne a przy tym cenowo drogie.
Jeżeli chodzi o łysienie ligustru od dołu, to zagadałam właściciela wiekowego dorodnego żywopłotu z niego, jak to robi, że mu od dołu nie gubi liści. Odpowiedział, że sekret jest w cięciu w lekki stożek, tzn dół szerszy niż góra i światło dochodzi do dolnych warstw. Brzmi logicznie, ale czy wystarczy? U niego wystarczyło?


Może wystarczy

A gdzieś niedaleko nie rosną buki lub graby? A może zdecydujesz się na klona polnego jako żywopłot?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
mrokasia 15:59, 24 wrz 2020


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
antracyt napisał(a)
Cały czas męczy mnie temat żywopłotu liściastego, który zaraz zamierzam sadzić. Im więcej rozmawiam z ludźmi, tym mam więcej obaw. Grab i buk chyba sobie na moim piachu, nawet wzbogaconym nie poradzą. Nie chcę cały czas nawadniania stosować na całej linii żywopłotu. Zaczęłam się zastanawiać nad ligustrem. Widziałam wielokrotnie bardzo ładne, gęste żywopłoty z niego. Zadbane, bez prześwitów, pachnące podczas kwitnienia Toleruje dużo słabsze gleby, bardziej suche niż buk i grab. Czemu jest tak mało popularny na Ogrodowisku?


A może irga błyszcząca??? Ma większe liście niż ligustr i cudownie przebarwia się na jesieni. A rośnie bardzo szybko, mój żywopłocik wokół basenu posadzony jesienią zeszłego roku miał 30cm przyrosty .
Wydaje mi się, że każda roślina będzie miała tendencję do ogołacania dołu ze względu na mniejszą ilość światła docierającego do dolnych partii. Dlatego to cięcie szerzej dołem a węziej górą może mieć sens. Podobny trick widziałam ostatnio w jakimś programie ogrodniczym.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
antracyt 16:13, 24 wrz 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11568
Piękny żywopłot z buka rośnie niedaleko, ale ma zupełnie inne warunki siedliskowe, wilgoć od rzeki.
O klonie polnym czytałam, że znosi suszę, ale na początek musi mieć żyzne, wilgotne podłoże...
Stąd te moje poszukiwania.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 16:15, 24 wrz 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11568
mrokasia napisał(a)


A może irga błyszcząca??? Ma większe liście niż ligustr i cudownie przebarwia się na jesieni. A rośnie bardzo szybko, mój żywopłocik wokół basenu posadzony jesienią zeszłego roku miał 30cm przyrosty .
Wydaje mi się, że każda roślina będzie miała tendencję do ogołacania dołu ze względu na mniejszą ilość światła docierającego do dolnych partii. Dlatego to cięcie szerzej dołem a węziej górą może mieć sens. Podobny trick widziałam ostatnio w jakimś programie ogrodniczym.

A irga wysoka rośnie, 1.5 -2m da radę?
Poczytałam o niej i wezmę pod uwagę
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
mrokasia 16:18, 24 wrz 2020


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
antracyt napisał(a)

A irga wysoka rośnie, 1.5 -2m da radę? Muszę poczytać


Piszą, że dorasta do 2-3 metrów.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies