Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zieleń, drewno i antracyt

Pokaż wątki Pokaż posty

Zieleń, drewno i antracyt

antracyt 11:54, 06 wrz 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11650
Mgduska napisał(a)
Ło matko, tyle tematów naraz!
To na szybko - co to za czarna zaraza, widziałam takich dużo w Opinogórze, na wszelki wypadek nie mordowałam, no nie mój ogród, ale też nie wiem, czy należałoby?
W Poznaniu super, tam nie dotarłam, chociaż będąc w listopadzie i tak niewiele bym skorzystała, ale na przyszłość dobrze wiedzieć, gdzie są piękne ogrody
U mnie świecznica w tym roku jest mniej okazała, krwiściągi to samo - wszystko z powodu wiosennej suszy, rekordów wzrostu w tym roku nie będzie, oj nie.
A, jeszcze papryki - musisz mieć zdecydowanie cieplej w szklarni, ja mam masę zielonych papryk, ze dwie zaczynają zmieniać kolor, ale przy temperaturach rzędu 5 stopni w nocy, nie wiem, czy dadzą radę. Ślimaki na razie przestały je odgryzać od ogonków

Haha, nudziło mi się w weekend
Zaraza objadła jedynie pokrzywy, więc nie interweniowałam. Na szczęście ulubioną rudbekią pogardziła.
Ja miałam wiosnę mokrą i rzeczywiście chyba dzięki temu świecznica zmężniała, chociaż wszystko wokół niej również i nadal wygląda najmniej okazale w towarzystwie
Papryk nie nam w szklarni. Zauważyłam w zeszłym roku, że lepiej czują się na zewnątrz. Cayenne to w ogóle najładniej dojrzewają mi w półcieniu, a tym szpiczastym usunęłam nadmiar liści jak pomidorom. Noce rzeczywiście nie sprzyjają ciepłolubnym. Temperatury mam podobne, od 2 tygodni wieczorami zamykam szklarnię.
Na temat ślimaków wypowiadać się nie będę, doświadczenia nie mam
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
April 14:41, 06 wrz 2021


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10174
antracyt napisał(a)



Widzę że masz lwie paszcze. Czy dosadzasz co roku czy już się rozsiewają i same się rządzą? Bo nie wiem czy zbierać nasiona i wiosną do skrzynek "czy dać im żyć na wolności".
____________________
April April podbija las Mazowsze
antracyt 15:21, 06 wrz 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11650
To zależy, czy rośliny z roku poprzedniego przetrwały zimę, chociaż nasiona i tak w razie czego zbieram. Jeżeli przetrwały, to nie wysiewam nowych, a zebrane nasiona rozrzucam tam gdzie mi pasuje. Jeżeli nie, to sieję wiosną w domu. Te co się wysieję same kwitną pod koniec sezonu, a ja lubię jak już w czerwcu zaczynają. Potem samosiejki przedłużają kwitnienie do przymrozków.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 10:15, 07 wrz 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11650
Chyba nie jestem normalna... spora ilość donic różanych czeka na wysadzenie do gruntu, a ja co zrobiłam??? popełniłam kolejne różane zamówienie...
Na usprawiedliwienie (przed samą sobą) dodam, że cześć pójdzie na wakacyjny.
Na szczęście przesyłka dotrze dopiero w październiku, bo część jest z gołym korzeniem.
No to wyliczanka: Dr. Eckener, Mariage Parfait, Rosa rugosa 'Adam Chodun', Rosa rugosa 'Kórnik', Rosa rugosa 'Roseraie de l'Hay'(tą kupuję drugi raz, bo pomylona się trafiła) i Alden Biesen.

Ewo, ekspertko może masz jakieś doświadczenia z dwoma pierwszymi pozycjami?

____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gruszka_na_w... 21:53, 07 wrz 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Piękne papryczki. I obiecujące różane zamówienia.
U mnie w tym sezonie dynie zaanektowały 1/3 warzywnika. To ich najbardziej udany sezon od kiedy mam ogród.
Pomidorom ścięłam liście, ale toczę walkę o zbiory z zarazą ziemniaczaną. Na szczęście moje ulubione San Marzano dosyć długo się jej opierały. Udało się zrobić parę słoiczków suszonych.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
antracyt 07:43, 08 wrz 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11650
San Marzano zazdroszczę, nie udało mi się ich dostać w tym roku. Ja je uwielbiam w pastach, są idealnie mięsiste. Zaraza na razie mnie omija, szklarnię mam bardzo przewiewną, może to jest sposób na nią?
Myślę, że dyniom w tym roku odpowiadała ilość opadów. Zastanawiam się co z moimi zielonymi cudakami zrobić, pierwszy raz mam tą odmianę Muscat de Provence, wygląda bardzo ładnie, czas w końcu spróbować. Wysiałam ją jako dodatek do Hokaido(mój dyniowy nr1), a tu w ramach niespodzianki wyrosły tylko zielone.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Mgduska 08:37, 08 wrz 2021


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
antracyt napisał(a)
Chyba nie jestem normalna... spora ilość donic różanych czeka na wysadzenie do gruntu, a ja co zrobiłam??? popełniłam kolejne różane zamówienie...
Na usprawiedliwienie (przed samą sobą) dodam, że cześć pójdzie na wakacyjny.
Na szczęście przesyłka dotrze dopiero w październiku, bo część jest z gołym korzeniem.
No to wyliczanka: Dr. Eckener, Mariage Parfait, Rosa rugosa 'Adam Chodun', Rosa rugosa 'Kórnik', Rosa rugosa 'Roseraie de l'Hay'(tą kupuję drugi raz, bo pomylona się trafiła) i Alden Biesen.

Ewo, ekspertko może masz jakieś doświadczenia z dwoma pierwszymi pozycjami?



No weź mnie nie stresuj! Ja nic, nawet nie zdążyłam jeszcze pomyśleć
____________________
Sałatka pokrzywowa
Anda 11:47, 08 wrz 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33447
antracyt napisał(a)
Chyba nie jestem normalna... spora ilość donic różanych czeka na wysadzenie do gruntu, a ja co zrobiłam??? popełniłam kolejne różane zamówienie...
Na usprawiedliwienie (przed samą sobą) dodam, że cześć pójdzie na wakacyjny.
Na szczęście przesyłka dotrze dopiero w październiku, bo część jest z gołym korzeniem.
No to wyliczanka: Dr. Eckener, Mariage Parfait, Rosa rugosa 'Adam Chodun', Rosa rugosa 'Kórnik', Rosa rugosa 'Roseraie de l'Hay'(tą kupuję drugi raz, bo pomylona się trafiła) i Alden Biesen.

Ewo, ekspertko może masz jakieś doświadczenia z dwoma pierwszymi pozycjami?



No ja popieram taką fajną nienormalność

Ekspertka hahaha

Doświadczeń osobistych nie mam, ale mogę przekazać, że ogrodomaniaków tutaj z pozycji pierwszej są bardzo zadowoleni - rośnie bardzo duża i zdrowa, zapach ma intensywny, kwitnie prawie nieprzerwanie. Mariage jest już bardziej przeciętna, mniejsza o połowę , ale również zdrowa i bezproblemowa.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
antracyt 12:58, 08 wrz 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11650
No widzisz, a właśnie się zastanawiałam, czy kupić 2szt. Dr Eckener, ale zwyciężyło upodobanie do różnorodności. Ta druga ma być takim niekłopotliwym wypełniaczem, więc brak wyjątkowości nie jest wadą. Ważne, że zdrowa i bezproblemowa Dziękuję
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 13:08, 08 wrz 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11650
Mgduska napisał(a)


No weź mnie nie stresuj! Ja nic, nawet nie zdążyłam jeszcze pomyśleć

Haha, moja nienormalność Cię stresuje?
Ja się tak rzuciłam na zamówienie, bo w końcu pojawiły się upatrzone rugosy. Cała reszta, to spontaniczny nadprogram.
Spokojnie, lepiej znajdź czas na myślenie, bo skończysz jak ja z nadmiarem. Chociaż, gdybyś widziała ile pięknych różności miałam na początku w koszyku... tak właśnie to twarda jestem, że tylko tyle ostatecznie zamówiłam
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies