Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zieleń, drewno i antracyt

Pokaż wątki Pokaż posty

Zieleń, drewno i antracyt

nicol21 22:33, 29 lis 2022


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10277
Porównania super, zwłaszcza o tej porze roku. No i można rozkręcać się z planowaniem kolejnego sezonu. Udało Ci się zrobić bardzo dużo! A jeśli dobrze pamiętam to miałaś jeszcze imprezę do ogarnięcia.Gratuluję pomysłu na ogród i wykonania!!!
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
antracyt 10:04, 30 lis 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11517
nicol21 napisał(a)


Staję się fanką, choc póki co teoretyczną, no dig'u. Oglądam duuużo odcinków Charles Dowding na YT i nawet kupiłam książkę. Co do Twoich obserwacji o wodzie to przeszło mi przez myśl - jego no dig jest usypywane na ziemi, nie w tak wysokich skrzyniach. Jeśli dobrze czytam to był to pierwszy rok no dig, nowa rabata więc jeszcze nie takie true no dig, bo z czasem się rozwijają grzybnie etc. Dorzuciłaś warstwę kompostu już? Z tego co widzę to C.D. narzuca gdzieś zimą tak z 2,5-3cm kompostu co roku. I oczywiście mało albo prawie wcale nie kopie, dziurawi rabat. A może po prostu wysokość odgrywa swoją rolę..... może oba czynniki.

Ale poletko daliowe wyszło Ci zacne.

Charlesa Dowdinga oczywiście oglądałam
Moja skrzynia tak naprawdę to tylko osłona i ogranicznik rabaty no dig. Ma wysokość ok 25cm, ale zawartość to teraz jakieś 10-12cm, więc chyba nie tak dużo. Może rzeczywiście tak jak napisałaś Ty i Martka, w tym roku to była za młoda rabata? Zobaczymy co pokaże w przyszłym. Kompost dodam jak tylko znajdę czas by się do niego dokopać. Jeżeli chodzi o kopanie to jedyne co robiłam to sadziłam wiosną i wyciągałam jesienią karpy.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 10:09, 30 lis 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11517
nicol21 napisał(a)
Porównania super, zwłaszcza o tej porze roku. No i można rozkręcać się z planowaniem kolejnego sezonu. Udało Ci się zrobić bardzo dużo! A jeśli dobrze pamiętam to miałaś jeszcze imprezę do ogarnięcia. Gratuluję pomysłu na ogród i wykonania!!!

Dobrze pamiętasz, trochę mnie przygotowania do imprezy kosztowały, głównie nerwów
Przyszły sezon chciałabym spokojniejszy, taki bardziej dopieszczający ogród, raczej bez nowych rewolucji. Zobaczymy czym się to zakończy. Na razie, dzięki jednej działkowiczce , przeglądam sklepy z nasionami i lista chciejstw rośnie w zastraszającym tempie...
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
tulucy 11:05, 30 lis 2022


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12895
Zuza, a chcesz może cebulek zefiranta? Tylko one nie zimują w gruncie.
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
antracyt 12:02, 30 lis 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11517
Zefiranty wyglądają bardzo ładnie, ale niezimujących prócz dalii raczej nie dam już rady ogarniać, za dużo jak dla mnie.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Kokesz 12:37, 01 gru 2022


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6685
nicol21 napisał(a)


Staję się fanką, choc póki co teoretyczną, no dig'u. Oglądam duuużo odcinków Charles Dowding na YT i nawet kupiłam książkę. Co do Twoich obserwacji o wodzie to przeszło mi przez myśl - jego no dig jest usypywane na ziemi, nie w tak wysokich skrzyniach. Jeśli dobrze czytam to był to pierwszy rok no dig, nowa rabata więc jeszcze nie takie true no dig, bo z czasem się rozwijają grzybnie etc. Dorzuciłaś warstwę kompostu już? Z tego co widzę to C.D. narzuca gdzieś zimą tak z 2,5-3cm kompostu co roku. I oczywiście mało albo prawie wcale nie kopie, dziurawi rabat. A może po prostu wysokość odgrywa swoją rolę..... może oba czynniki.

Ale poletko daliowe wyszło Ci zacne.


Moje no dig na rabatach,chyba zostało zaakceptowane przez eMa
Jakoś nie marudził, że zasypalam cały leśny liśćmi Na to przyjdzie wiosną ściółka z osiedlowych zrębków jak w tym roku i trochę kompostu, bo za dużo go nie mam a przeznaczam głównie do warzywnika

____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Napia 20:44, 01 gru 2022


Dołączył: 19 mar 2014
Posty: 9055
Będę obserwować Twoją no dig. Próbowałam u siebie w zeszłym roku, ale nic mi z tego nie wyszło. Może za szybko się poddałam a może u mnie bardziej sprawdzają się inne sposoby.
____________________
Agnieszka Ogród prawie romantyczny / Wizytówka-Ogród prawie romantyczny
Magara 23:22, 01 gru 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6536
Aga, chyba faktycznie za szybko się poddałaś No dig, to no dig - roboty mniej, teoretycznie przynajmniej W tym roku skrzyń warzywnych znowu nie przekopywałam - po gorczycy dałam kartony i na nie kompost Będzie dobrze
U nas ostatnio (W KOŃCU) powstała rabata no dig pod żywopłot grabowy przed szklarnią/foliakiem - trochę kopnięte bo glina sakramencka, ale na tą kopniętą glinę poszedł obornik, wymieszany z ziemią i materią grabioną (znaczy liście plus igły), potem kartony i kompost I też wierzę, że będzie dobrze
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
antracyt 14:56, 02 gru 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11517
Praca się "robi", za zimno na grzebanie w ogrodzie (u Was też wieje taki lodowaty wiatr?), w ramach ocieplenia nastroju wstawiam małe podsumowanko peoniowe
Po przejrzeniu zdjęć stwierdzam, że spokojnie mogę się jeszcze rozejrzeć za kilkoma fajnymi odmianami. Wprawdzie na różankę na pewno się już nie zmieszczą, ale wpadł mi do głowy pomysł, gdzie miejsce by się dla nich znalazło To tak w ramach nie planowania nowości na przyszły rok...
Zdjęcia wstawiam w kolejności kwitnienia.
1. Pink Hawaiian Coral
Mocno się rozrosła od zeszłego roku, chociaż należy do tych niższych u mnie. Kwiaty pokazała w tym roku koło 20tego maja. Niestety, ze względu na upały nie dotrwała do kwitnienia Queen of Sweden z którą rośnie w duecie. Jedyny minus tej odmiany to paskudny zapach, ale wybaczam jej to, bo wiem, że następne zaspokoją mój zmysł powonienia

2. to miała być Red Sarah
Pomylona, ale cudowna z niej pomyłka. Kolor ma bardzo ciemny, głęboki, aksamitny(pierwsze zdjęcie oddaje go najlepiej, chociaż i tak nie idealnie). Do tego, dla kontrastu, intensywnie żółte pręciki. Widać, że będzie to jedna z niższych piwonii u mnie. Zaczęła kwitnienie w tym samym czasie co poprzedniczka. Upał również jej dał się we znaki, do tego stopnia, że przypaliło jej płatki. Zapachu nie pamiętam.







____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 15:24, 02 gru 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11517
3.Festiva Maxima
Dorodna po całości. Nie wiem gdzie się podziały zdjęcia w pełni kwitnienia, ale musicie mi uwierzyć na słowo, że stworzyła piękne widowisko. Idealnie zgrała się z MW Ze względu na wielkość kwiatów wymaga podparcia, szczególnie po deszczu.

4.a to miała być Sarah Bernhardt
Kolejna pomyłka, z której jestem zadowolona. Zapach ma cudowny, kwiat idealnej wielkości i świetnie wpisała się kolorem w miejscówkę Muśnięta różem, ale w sposób nienachalny. Jest wysoka, niby sztywna, ale po deszczu wymagała podpory.



____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies