Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zieleń, drewno i antracyt

Pokaż wątki Pokaż posty

Zieleń, drewno i antracyt

antracyt 12:12, 24 lis 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11528
Czas na dalszą część podsumowania.
Dzisiaj rabata nie nowa, ale ulepszona. Hamakowa - nadal bez hamaków, ale stare leżaki są tam już wykorzystywane przez nieletnie towarzystwo
W tym roku poszerzyłam całość, żeby proporcje poprawić, dosadziłam co nieco, roszady porobiłam. Doszło nowe drugie mini oczko wodne(z założenia cieniste), a plecy rabaty zyskały nowy kolor

Muszę przyznać, że bardzo jestem zadowolona z efektu prac

Ta rabata to taki samograj (coś czuję, że pracy będę miała przy niej podobnie do leśnej), nasadzenia dają sobie radę niezależnie od pogody. Susza im nie straszna, na pewno pomaga tu dobrze przygotowane podłoże, obecność wody i odpowiedni dobór roślin - pod płotem ciemnym rośnie wszystko co w półcieniu dobrze się czuje, a pod drewnem kominkowym to, co lubi sporo słońca. Udało mi się tak dobrać nasadzenia, że od wiosny do jesieni jest tam atrakcyjnie(albo będzie jak się wszystko rozrośnie).
Na przedwiośniu kolor pokazuje oczar z ciemiernikami, wiosną magnolia, kalina koralowa, lilaki i irysy, potem dochodzi jaśminowiec (mam nadzieję, że kiedyś też dereń kousa). Latem robi się bardziej kolorowo w słonecznych częściach, szaleją liliowce, mikołajki, jeżówki, kosmosy (i jeszcze trochę innych jednorocznych). Późnym latem kolor pojawia się też na części półcienistej, by zostać na tej rabacie aż do późnej jesieni.
Całkiem przypadkowo udało mi się tam posadzić magnolię, która w tym miejscu czuje się wyśmienicie i kwitnie cudownie pachnącymi kwiatami


____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 12:32, 24 lis 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11528
Nie mogę się doczekać, kiedy lilaki nabiorą masy(sadziłam zupełne maluszki) i zaczną wystawać ponad to to mają w nogach.

W pełni sezonu zieloność nabiera masy, w oczkach wodnych rozpoczyna się kwitnienie, na świat przychodzą kolejne pokolenia ważek, przez co w ogóle nie odczuwam obecności komarów
Muszę przyznać, że jestem zaskoczona tempem wzrostu wyższego piętra, w ciągu sezonu zaczęło znacznie wystawać poza wysokość płotu(1,8m).
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 12:50, 24 lis 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11528

Odrobina jesiennej odsłony

i płynnie przechodzę do ostatniej nowości w tej części ogrodu.

Nówka sztuka - borówkowa. Niby nic wielkiego, ale wszyscy domownicy z niecierpliwością czekają na owoce(mam nadzieję, że jakieś będą) w przyszłym roku. Pas borówkowy to przedłużenie przesłony z pigwowców, a z drugiej strony zamyka go moje chciejstwo - pigwa (odmiany Akademicka - to żeby nie zapomnieć co mam ). Na zdjęciach pigwę zastępują jeszcze widły Fotek po zakończeniu prac nie mogę znaleźć.

Na tym kończę podsumowanie prac na nowej części ogrodu.
Na starej części w tym roku nowości zbyt wiele nie było, może w smętne zimowe wieczory coś stamtąd wstawię
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Agatorek 18:02, 24 lis 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
Ładna ta rabata hamakowa. Lubię takie różnorodności, jest w tym podobna do Twojej cienistej/leśnej, która zachwyca bujnością


antracyt napisał(a)

Dzięki, chociaż przy Twoich tegorocznych i zeszłorocznych osiągnięciach ogrodowych wypadam bladziutko


Oj tam, oj tam . Mam po prostu więcej czasu, to i więcej udaje się zrobić . U siebie wstawiłam właśnie fotki, jak mi się widok z balkonu zmienił przez krótki czas
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Magara 23:24, 24 lis 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6547
Dalsze podsumowanie też mi się podoba bardzo
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Mgduska 09:04, 25 lis 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Mi też się podoba hamakowa i jej różnorodność Fajne masz te nasadzenia, ciekawe, i niesztampowe
Podoba mi się, że masz dużo swobody, dzięki dostępowi do słońca i dużej ilości miejsca i tak ładnie to wykorzystujesz, masz radosny, kolorowy ogród, z inklinacjami do wiejskiego, a jednak nie do końca wiejski. Lubię ten Twój ogród
____________________
Sałatka pokrzywowa
antracyt 11:13, 25 lis 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11528
Agatorek napisał(a)
Ładna ta rabata hamakowa. Lubię takie różnorodności, jest w tym podobna do Twojej cienistej/leśnej, która zachwyca bujnością

Oj tam, oj tam . Mam po prostu więcej czasu, to i więcej udaje się zrobić . U siebie wstawiłam właśnie fotki, jak mi się widok z balkonu zmienił przez krótki czas

Była właśnie u Ciebie

Hamakowa powinna w przyszłym roku bujnością dorównać leśnej, a potem raczej ją przegoni. Górne piętro na półcienistej części strasznie się spieszy ze wzrostem, w tym roku już dość drastycznie podkrzesałam derenia, bo zasłaniał wszystko co pod spodem. Nie miałam pojęcie, że z niego taki sprinter.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 11:14, 25 lis 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11528
Magara napisał(a)
Dalsze podsumowanie też mi się podoba bardzo

Cieszę się
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 11:46, 25 lis 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11528
Mgduska napisał(a)
Mi też się podoba hamakowa i jej różnorodność Fajne masz te nasadzenia, ciekawe, i niesztampowe
Podoba mi się, że masz dużo swobody, dzięki dostępowi do słońca i dużej ilości miejsca i tak ładnie to wykorzystujesz, masz radosny, kolorowy ogród, z inklinacjami do wiejskiego, a jednak nie do końca wiejski. Lubię ten Twój ogród

Podoba mi się taki opis mojego ogrodu - "radosny, kolorowy"
Ta rabata powstawała już z pewną dawką doświadczenia ogrodowego i dzięki temu łatwiej mi było pozwolić sobie na zabawę projektową, bez spinki Chociaż widząc tempo wzrostu wyższych elementów pewnie za kilka lat stanę przed dylematem co z nadmiarem dobroci zrobić. Jedynie lilaki na słonecznej części nie wykazują jakiegoś nadmiernego entuzjazmu z miejscówki. Muszę poczytać, czym je do lepszego wzrostu zachęcić, bo tła(kokonu ) mi w tym miejscu bardzo brakuje.

____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gosialuk 18:21, 25 lis 2022


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5254
Opis ogrodu bardzo trafny. A jeszcze dodam, że lubię czytać twoje spostrzeżenia ogrodowe. Zresztą Mgduski też.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies