Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zieleń, drewno i antracyt

Pokaż wątki Pokaż posty

Zieleń, drewno i antracyt

antracyt 11:53, 21 lut 2023


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11778
Helen, a ja z reguły ogarniam w sobotę, ale tym razem wyszło inaczej i dobrze
Nieletnie same się zaoferowały, że ugotują obiad, ale niestety nie jest to weekendową normą a szkoda. Plus taki, że jakieś chęci są i co nieco potrafią już smacznego zrobić
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Magara 00:18, 23 lut 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6832
Zuza, czy rosy rugosy się przycina???
Czytam w netach, że nie trzeba, ale mam wątpliwości.
Nasze (w sumie to nie nasze, a małżonkowe, bo zapłocie "nie moje" ) chyba sarny trochę obgryzły. Mają jakby zaschnięte końcówki i wydają mi się niższe niż były. Ciąć???
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
antracyt 08:25, 23 lut 2023


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11778
No właśnie, mam w tym roku ten sam dylemat. Mam u siebie kilka odmian i każda rośnie w swoim tempie i formie. Część wymaga dobrze, ale 2 chyba przytnę, bo jakoś dziwnie rozchodzą się na boki a środek mają pusty. Może się zagęszczą? Docelowo chciałam wszystkie puścić wolno i tylko odmładzające cięcia co jakiś czas robić.
W każdym razie ja będę lekko korekcyjnie moje 2 cięła, a skoro te Wasze przycięły sarny to może odpuście dodatkowe ruchy sekatorem. Niech spokojnie masy nabiorą.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
April 08:49, 23 lut 2023


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10310
Swoje rugosy traktuję nożycami szpalerowymi
____________________
April April podbija las Mazowsze
antracyt 08:54, 23 lut 2023


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11778
No to ostro
Rozumiem, że to starsze niż 3letnie egzemplarze i że swoje rozmiary(wyższe niż do kolan) mają?
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Basieksp 09:18, 23 lut 2023


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10350
Ja mam u siebie taką sporych rozmiarów rugose, wycinam jej stare gałęzie by ją odmłodzić i wielkość też trochę koryguję cięciem
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
April 09:43, 23 lut 2023


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10310
Moje rugosy mają chyba 4 lata, ale rosną na totalnej patelni i piachu więc szczególne nie są. Chcę je zagęścić i wzmocnić. Przycinam tak na 40cm. Muszę o nie w tym roku zadbać i zrobić im jakąś grubszą ściółkę. Może z wiosennych zrębków, jak naprawię rozdrabniarkę
____________________
April April podbija las Mazowsze
antracyt 10:10, 23 lut 2023


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11778
Czyli rada dla Magary jest taka (dla mnie też ). Na razie można ciąć do zagęszczenia, a jak osiągną oczekiwaną gęstość to tylko tak jak robi Basia - korekcyjnie.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gruszka_na_w... 17:31, 23 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22097
Moje rugosy mają 7 lat i wysokość ok. 1,5 m. Podczas kwitnienia nawet więcej. Korekcyjnie wycinam co roku 3-4 najstarsze gałązki i to, co się za bardzo oddaliło od rośliny matecznej. Przycinam im symbolicznie końcówki i gałązki, które za bardzo pchają się na trasy komunikacyjne. Mają ok. metra średnicy. Róże, a nie trasy.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Mgduska 19:54, 23 lut 2023


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
April napisał(a)
Swoje rugosy traktuję nożycami szpalerowymi


Mój sąsiad traktuje swoje rugosy dokładnie tak samo, z tym, że on je ma w szpalerze. Tnie na ok. 40 cm i rok w rok ma pięknie kwitnące przedpłocie.
Co komu potrzeba - ja mam jedną rugosę i puszczam ją wolno, bo mi pasuje taka swobodna i duża. Ale sąsiadowe kwitną naprawdę obłędnie, więc nie ma się co bać cięcia.
____________________
Sałatka pokrzywowa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies