Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Nie potrafię tego wszystkiego ogarnąć....

Pokaż wątki Pokaż posty

Nie potrafię tego wszystkiego ogarnąć....

Sanka 11:24, 15 maj 2020

Dołączył: 21 mar 2020
Posty: 206
kasiab napisał(a)
Ja sialam. Na swiezo przekopana i zagrabiona glebę sialam z ręki na krzyż. Później na czesci grabilam na drugiej nie i weszło tak samo. Ja mialam gorczyce. Wczoraj wysialam to co miałam seradele. Jak jutro dam radę to przygotuje następną część i wysieje tym razem gorczyce.


No ja chyba jednak zdecyduję sie na grykę. A może później ta gorczyca?
____________________
Sanka Sanka Ogrodowe tematy do ogarnięcia
xkatrin32 11:52, 15 maj 2020


Dołączył: 16 maj 2014
Posty: 53
Ja czekam aż mi gryka przyjdzie i posieję. Ale potem nie wiem co z nią zrobić. Za duży teren żeby przekopać. Nie wiem czy nie skosić potem i nie przejechać glebogryzarką? A potem znów coś posieję i zostawię na zimę. Nie chcę żeby ziemia leżała odkryta. Ach dylematy początkującego U mnie sam perz Tam gdzie teraz rośnie pszenica nie ma, tam gdzie mam przeorane zaczyna wybijać, ale sukcesywnie chcę go wybierać. Coś mi się zdaje, że to będzie syzyfowa praca.
____________________
Kasia Kiedyś będzie tu ogród
Anda 11:53, 15 maj 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33391
Sanka napisał(a)


Ewcia dzięki. Czytałam własnie o gryce i chyba ją właśnie posieję.
Zastanawiam sie tylko czy przed kwitnieniem nie powinnam jej ściąć przekopać i zasiać kolejny poplon, który po ścieciu zostawiłabym na ziemi do wiosny.
Co sądzisz o tym pomyśle?
Co wtedy warto posiać po tej gryce?

A znasz sposoby poza pieleniem i ściółkowaniem na pozbycie się perzu?


Nie wiem, czy Danusia po gryce jeszcze coś siała. W moich źródłach piszą, że aby gryka dobrze zwalczyła perz warto ją zostawić przez cały sezon. Jeśli nie chcesz, aby sie wysiała, to ścinasz ją tak mniej więcej w połowie przed kwitnieniem, ale dalej zostawiasz, żeby rosła. W zimie po mrozie ona się wtedy kładzie. Wczesną wiosną przekopujesz z ziemią i masz świetne początki humusu. Po przekopaniu konieczne jest ściółkowanie, żeby ziemia miała wilgoć i mikroorganizmy mogły pracować. Późną wiosną sadzisz pierwsze rośliny i znów ściółkujesz, np. trawą po koszeniu.

Niestety, poza pieleniem nie znam żadnego sposobu na perz. Moja działka była wolna od perzu, ale z czasem skądś przywędrował. Teraz co jakiś czas go wyrywam, bo w istniejących rabatach nie mam innej możliwości. Z tylu działki, gdzie jest najgorzej, w części zacienionej posadziłam żywokost. Przyda się do gnojówek i może tak się rozrośnie, że zwalczy perz. Taką mam nadzieję
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Sanka 12:54, 15 maj 2020

Dołączył: 21 mar 2020
Posty: 206
xkatrin32 napisał(a)
Ja czekam aż mi gryka przyjdzie i posieję. Ale potem nie wiem co z nią zrobić. Za duży teren żeby przekopać. Nie wiem czy nie skosić potem i nie przejechać glebogryzarką? A potem znów coś posieję i zostawię na zimę. Nie chcę żeby ziemia leżała odkryta. Ach dylematy początkującego U mnie sam perz Tam gdzie teraz rośnie pszenica nie ma, tam gdzie mam przeorane zaczyna wybijać, ale sukcesywnie chcę go wybierać. Coś mi się zdaje, że to będzie syzyfowa praca.


Kasia to siejemy razem grykę Ja jadę dziś kupić. No ja mam około 100m2 więc ręcznie do przekopania jest ok. Ale gdybym miała dużą powierzchnie tak jak Ty to użyłabym glebogryzarki.

Daj prosze znać jak wymyślisz co zasiać po gryce.

Ja mam podobny plan czyli po gryce sieję coś jeszcze i wtedy zostawiam na zimę.
____________________
Sanka Sanka Ogrodowe tematy do ogarnięcia
Sanka 12:56, 15 maj 2020

Dołączył: 21 mar 2020
Posty: 206
Anda napisał(a)


Nie wiem, czy Danusia po gryce jeszcze coś siała. W moich źródłach piszą, że aby gryka dobrze zwalczyła perz warto ją zostawić przez cały sezon. Jeśli nie chcesz, aby sie wysiała, to ścinasz ją tak mniej więcej w połowie przed kwitnieniem, ale dalej zostawiasz, żeby rosła. W zimie po mrozie ona się wtedy kładzie. Wczesną wiosną przekopujesz z ziemią i masz świetne początki humusu. Po przekopaniu konieczne jest ściółkowanie, żeby ziemia miała wilgoć i mikroorganizmy mogły pracować. Późną wiosną sadzisz pierwsze rośliny i znów ściółkujesz, np. trawą po koszeniu.

Niestety, poza pieleniem nie znam żadnego sposobu na perz. Moja działka była wolna od perzu, ale z czasem skądś przywędrował. Teraz co jakiś czas go wyrywam, bo w istniejących rabatach nie mam innej możliwości. Z tylu działki, gdzie jest najgorzej, w części zacienionej posadziłam żywokost. Przyda się do gnojówek i może tak się rozrośnie, że zwalczy perz. Taką mam nadzieję


Ewcia dziękuję za rady i odzew. To sieję grykę ale po niej coś jeszcze i dopiero ten drugi poplon zostawiam na zimę.

No to czeka mnie ręczna walka z tym perzem. wrrrrr.
____________________
Sanka Sanka Ogrodowe tematy do ogarnięcia
Anda 13:12, 15 maj 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33391
To wysiej po gryce facelie. Szybko sie przerabia w glebie. Stosuje ja w moich skrzyniach na warzywa
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
xkatrin32 13:37, 15 maj 2020


Dołączył: 16 maj 2014
Posty: 53
Anda napisał(a)
To wysiej po gryce facelie. Szybko sie przerabia w glebie. Stosuje ja w moich skrzyniach na warzywa


Ja również skorzystam z rad Anda pisałaś że grykę można zasiać teraz i do następnego roku zostawić? To by było chyba najlepsze dla mnie.
____________________
Kasia Kiedyś będzie tu ogród
Anda 13:38, 15 maj 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33391
xkatrin32 napisał(a)


Ja również skorzystam z rad Anda pisałaś że grykę można zasiać teraz i do następnego roku zostawić? To by było chyba najlepsze dla mnie.


Tak podają moje źródła
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
xkatrin32 13:48, 15 maj 2020


Dołączył: 16 maj 2014
Posty: 53
Anda napisał(a)


Tak podają moje źródła


No to fajnie Czyli ta gryka przez zimę wymarznie i wtedy można przebronować i przejść do dalszych prac? Rany ale laik ogrodowy ze mnie
____________________
Kasia Kiedyś będzie tu ogród
Anda 14:01, 15 maj 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33391
xkatrin32 napisał(a)


No to fajnie Czyli ta gryka przez zimę wymarznie i wtedy można przebronować i przejść do dalszych prac? Rany ale laik ogrodowy ze mnie


Wymarznie na pewno. Nie wiem, czy przebronować, czy to nie będzie za głęboko... Ile cm wgłąb idzie brona?
Posiej gęsto, bo gryka rośnie mocno w górę, a nie rozrasta się na boki.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies