Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Pszczelarnia

Pokaż wątki Pokaż posty

Pszczelarnia

Gruszka_na_w... 17:17, 15 sty 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
galgAsia napisał(a)

Hmmm, też bym to chciała zobaczyć, opis jest niezwykle realistyczny


Zwłaszcza ten tygrysi skok.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 19:41, 21 sty 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Lipy będą?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Pszczelarnia 20:11, 21 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Lipy będą?


Musi być równowaga w przyrodzie. Jedną kiedyś trzeba będzie usunąć. Stąd pomysł na kolejną. Będzie to 'Winter Orange' w miejsce klona 'Ocober Glory'. Będzie rosła na dereniowej za sadem nad dereniami o żółtooliwkowych pędach. Efekt zimowy będzie wzmocniony kolorami.

Pamiętasz Gruszko? "Z flanki na flankę"?


To tutaj:



I z daleka, nad cisami kolumnowymi: ta przestrzeń dla niej, będzie wymagała cięcia ale jak Mira daje radę to i ja dam (chyba).

Ma to sens?




____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 20:26, 21 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
I kolejna zagwozdka.

Wspomniana rabata do lifingu. Koryto z ułudką wylatuje.

To strona północno - wschodnia. Na rogu po lewej stronie króluje wielka lipa.
Rabata jest mocni zimozielona (ogólny odbiór to cisy 'David' (słupki), 2 różaneczniki Album Novum i coś podobnego, laurowiśnie i kaliny sztywnolistne.

Jest jedna biała hortensja zakwitająca na pędach jednorocznych.

Wypełniacze to troszkę paproci, hosty. Pod sama lipą śnieguliczka Chenaulta 'Hancock'.

Obrzeża są / będą (trzeba więcej namnożyć) z epimedium i hacone oraz niewielkich host niebieskich.

Chiałam tę przestrzeń za laurowiśnią i różanecznikami wypełnić 3 szt. klona polnego 'Carnival", szczepionego na 180 cm.


Oczywiście 2 różaneczniki przesuną się nieco do przodu.

Każde inne drzewo nie wpasuje się obok majestatycznej lipy.

Co Wy na to? Jak widzicie tę przestrzeń? Czy kolny "białe", formy pienne mają sens? To jest miejsce jednak zacienione. Drugą opcję rozważam: jarząby mączne, 3 szt. ale nie wiem, czy wystarczy im światła. Obecnie rośnie klon polny (forma pienna) 'Red Shine' ale boję się go powtórzyć w sekwencji x3 (ten musi mieć jednak więcej słońca dla wybarwienia pędów).

Za płotem przy drodze gminnej rosną jesiony.







Edit: dodaję szerszy plan. Może to nie powinna być żadna forma pienna a poczekać na wyrośnięcie laurowiśni (raczej wątpliwe, żeby tak się rozbujała) albo jakiś dodatkowy krzew? Chciałabym tutaj takie czyste linie zimozielone, strukturalne.









____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 20:44, 21 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
I kolejne zmiany. Goła prawda o klepisku.

Tutaj zaś zasłaniając klepisko (choć trochę), dosadzę cisów w lewą stronę.

Kiedyś (ach marzenia) klepisko będzie miało nawierzchnię.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
sylwia_slomc... 21:05, 21 sty 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
Ewcia ja koło lipy mam posadzoną leszczynę, róże pomarszczone, świerki, sosnę.....i wierzby płaczące, u mnie to lasek taki po mojemu będzie, ale wydaje mi się , ze leszczyna z lipą grają. Klon polny też mi się wydaje odpowiedni
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Urszulla 03:05, 22 sty 2020


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Widzę planowanie profesjonalne
Ostatnio zerkając na klony też mi wpadł w oko, fajny rozjaśniacz, gdyby były 3 robiłyby za żywopłot na wysokości. Nie potrafię Ci doradzić.
Pytając o zimozielone przyszedł mi do głowy ostrokrzew- widziałam z niego przepiękny szpaler, podobno powstał z 3 krzaczków które się nieźle rozrosły na szczelny mur. Pozdrawiam wiosennie bo zimy już chyba nie będzie.


Dzięki za podpowiedzi u mnie
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
mirkaka 05:19, 22 sty 2020


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9528
Ja przede wszystkim zmieniłabym tę furtkę na taką samą jak płot niską i drewnianą.
Rododendrony rosną dość wysoko po latach, u mnie już mają powyżej 2 m.
Może drzewa posadzisz po drugiej stronie płotu, będą z jesionami tworzyć całość.
Mnie przy tym towarzystwie naturalistycznych drzew i nasadzeń nie pasują trzy takie same na pniu. Bardziej powtórzyłabym jesiony za płotem, albo jedno max dwa przed płotem, ale w naturalnej formie. Pamiętaj też, że drzewa będą zabierać wodę Rh i korzeniami i koroną- mniej kropli deszczu spadnie pod nimi
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
makadamia 08:40, 22 sty 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Być może zdjęcia skracają perspektywę, ale ja tam nie za bardzo widzę miejsce dla kolejnego drzewa, zwłaszcza dużego.
Krzewy owszem, jak najbardziej, ale rozumiem, że krzewy już rosną.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Pszczelarnia 09:55, 22 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
mirkaka napisał(a)
Ja przede wszystkim zmieniłabym tę furtkę na taką samą jak płot niską i drewnianą.
Rododendrony rosną dość wysoko po latach, u mnie już mają powyżej 2 m.
Może drzewa posadzisz po drugiej stronie płotu, będą z jesionami tworzyć całość.
Mnie przy tym towarzystwie naturalistycznych drzew i nasadzeń nie pasują trzy takie same na pniu. Bardziej powtórzyłabym jesiony za płotem, albo jedno max dwa przed płotem, ale w naturalnej formie. Pamiętaj też, że drzewa będą zabierać wodę Rh i korzeniami i koroną- mniej kropli deszczu spadnie pod nimi


Mirko, furtki na pewno nie zmienię - ta stara jest po poprzedniku i jesteśmy (wiem, wiem, że to dziwne) wszyscy do niej bardzo przywiązani (naprawialiśmy ją ale nikt z członków rodziny nie pozwolił jej wymienić). Jak będzie nowy płot (też sztachetowy), to będzie o tyle wyższy, że dorówna wysokością do furtki i słupków.


Za płotem rosną graby w żywopłocie wąskim. Nie mogę posadzić nic nadto, bo ciągnik nie przejedzie i nie jestem na swoim gruncie.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies