Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zaczynam po raz kolejny...

Pokaż wątki Pokaż posty

Zaczynam po raz kolejny...

andzia458 11:23, 08 paź 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
sylwia_slomczewska napisał(a)

O korze myślę przekompostowanej. Dla Twojej gleby też będzie lepsza ba start. Co do tego papieru to On po namoczeniu robi się mięciutki i rośliny o mocnych kłach bez problemu się przebijają, a taka trawka młodziutka i jeszcze przekopana raczej nie ma szans. Natomiast karton z pudła jest grubszy i do wiosny raczej nie rozłoży się na tyle by dały radę. Kładąc karton musisz tez zrobić zakłady, a to już wtedy robią się dwie warstwy kartonu, ten papier mam sprawdzony
Musisz też brać pod uwagę, że w przyszłym sezonie na początku cała ta rabatka może się zazielenić od chwastów z kompostu. I teraz lepiej jest pozwolić tym chwaścikom podrosnąć do wysokości przynajmniej 5 cm bo łatwiej usunąć taki z korzeniami i dokładnie niż taki ledwo wschodzący, szybciej też taka robota idzie. Chyba, że taki drobniutki będziesz motyczkować gracką. I to powinno się raz może dwa zdarzyć wiosną. Potem będzie łatwiej zwłaszcza gdybyś ściółkowała rabatę np. skoszoną trawką


Korę przekompostowaną już zdążyłam pokochać.
Teraz, jak przesadzałam krzewy, to zauważyłam, że tam, gdzie dałam tej kory więcej w dołek, to i rośliny już bardzo dobrze ukorzenione. A w niektórych dołkach dałam mniej bo mi jej brakło, to tam bryła korzeniowa zdecydowanie mniej rozrośnięta.
____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
andzia458 17:39, 09 paź 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
Za namową Ewy Andy wykopałam dzisiaj i podzieliłam jednego liliowca NN. Wyszło 8 sadzonek, którymi podsadziłam jednego klona i wiśnię. Dobre posunięcie?
Tak na oko będę mieć jeszcze ze 20 sadzonek żółtych liliowców. Jakie miejsce będzie dla nich najlepsze?


____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
Dorii 19:20, 09 paź 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Wydaje mi się że dobrze by było liliowcom liście przyciąć.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
andzia458 19:38, 09 paź 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
Dorii napisał(a)
Wydaje mi się że dobrze by było liliowcom liście przyciąć.


No właśnie na moją logikę też tak mi się wydaje bo z wieloma roslinami tak się robi... Ale liliowców nigdy nie przesadzłam, nie dzieliłam więc nie wiem.
____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
sylwia_slomc... 19:39, 09 paź 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81927
Przytnij liście na 15-20 cm łatwiej się przyjmą dobre posunięcie Ja bym nawet bardziej jeszcze podzieliła, ale to ja Podpowiedzieć mogę, że liliowce świetnie wyglądają rzędami posadzone, a rządek nie musi być prosty może być łuk lub fala, jak niski liliowiec to i na obwódki dobry
zobacz jaka fajna obwódka rabatytylko już po kwitnieniu, jak kwitło musiało wymiatać
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Roocika 19:48, 09 paź 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Przycupnę
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
andzia458 19:49, 09 paź 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
sylwia_slomczewska napisał(a)
Przytnij liście na 15-20 cm łatwiej się przyjmą dobre posunięcie Ja bym nawet bardziej jeszcze podzieliła, ale to ja Podpowiedzieć mogę, że liliowce świetnie wyglądają rzędami posadzone, a rządek nie musi być prosty może być łuk lub fala, jak niski liliowiec to i na obwódki dobry
zobacz jaka fajna obwódka rabatytylko już po kwitnieniu, jak kwitło musiało wymiatać


To jutro ciachnę.
Niskiego mam chyba tylko jednego do podziału. Taki oto egzemplarz:

więc d..y nie urywa.

O jakimś nasadzeniu w kształcie łuku pomyślę, bo to może być fajne. Zobaczę jutro co dalej z nimi robić.
____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
sylwia_slomc... 19:59, 09 paź 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81927
Ten co masz podobny do tego na moim zdjęciu zacytowałaś to już nie mam jak usunąć bo i tak zostanie...
ten na moim to Stella de Oro
Jak by się uparł to tego twojego i na 10 by podzielił Jak wykopiesz to możesz porozrywać tak by były po trzy roślinki razem, ale i po jednej można Też urośnie tylko na efekt z sezon- dwa trzeba poczekać będzieLiliowce dość szybko przyrastają w kępieJa bym podzieliła na po jednym lub dwa i od razu można obwódkę lub łuk obsadzić
Te co dziś dzieliłaś też bym jeszcze podzieliła i można je pod drzewkami w wianuszki posadzić, Monia tak ma posadzone chyba
w tym wątku poszukaj
https://www.ogrodowisko.pl/watek/7463-wymarzony-sielankowy-ogrod?page=528
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
andzia458 20:11, 09 paź 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
Sylwia, mam jeszcze takie sztuki do podziału więc chyba nie ma potrzeby ich bardziej dzielić?




____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
andzia458 20:20, 09 paź 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
Mam też chryzantemę, która jest bezobsługowa. I jeszcze chwila i będzie piękna.
____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies