Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowe wariacje

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe wariacje

Judith 10:33, 22 lut 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9910
Wiaan napisał(a)


Judith może sobie sprawisz ŚŚ może dla odmiany buty też mogłabym wrzucić

Już mam nawet dla niej miejscówkę .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Martka 15:37, 22 lut 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Anda napisał(a)


Prace porządkowe w domu nie odwdzięczają sie tak jak w ogrodzie. W ogrodzie jak przytniesz suchelce to odrasta pięknie zielone, a w domu? Jak odkurzysz w jeden dzień to na drugi znów kurz I tak w kółko. Nie cierpię prac domowych, ale porządek w domu tak


Ubolewam, że jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło kompulsywnie łapać się za porządki w domu, a kompulsywne prace w ogrodzie to rzecz nierzadka
I mam taki sam zestaw preferencji jak Ty: porządek tak, sprzątanie nie. Jak żyć w tym rozdwojeniu?
Martka 15:40, 22 lut 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Aneta, nabytki bardzo cieszą, mnie też rajcują takie zakupy bardziej niż buty, no chyba że chodziłoby o kaloszki do ogrodu
Wiaan 19:59, 22 lut 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5183
Marta mam tak samo z tymi porządkami i nabytkami także to jest uzależnienie od ogrodu, ale takie pozytywne.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 20:07, 22 lut 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5183
Dziewczyny potrzebuję porady, ale tym razem w zakresie pompy ciepła i fotowoltaiki Myślimy o takim rozwiązaniu korzystając z niewielkich, ale jednak dofinansowań. Czy macie u siebie i na co zwrócić uwagę, czy są jakieś ukryte koszty i ogólnie jak się to sprawdza w praktyce?
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Judith 20:16, 22 lut 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9910
Wiaan napisał(a)
Dziewczyny potrzebuję porady, ale tym razem w zakresie pompy ciepła i fotowoltaiki Myślimy o takim rozwiązaniu korzystając z niewielkich, ale jednak dofinansowań. Czy macie u siebie i na co zwrócić uwagę, czy są jakieś ukryte koszty i ogólnie jak się to sprawdza w praktyce?

Jestem świeżo w temacie .
Jesienią zeszłego roku zainstalowaliśmy panele, teraz podpisalismy umowę na pompę ciepła .
Rada najważniejsza - sprawdzona firma. Nie szwagier- złota rączka, nie firma z internetu „tanio i solidnie”. I najlepiej jedna firma ogarniająca te dwa tematy. Mus zasięgnąć języka w okolicy .

EDIT: No i najlepiej, by była to firma, która zna sie na rzeczy i doradzi odpowiedni rodzaj dofinansowania, złoży w Waszym imieniu wniosek o dofinansowanie (mój prąd to 6000 tysięcy, czyste powietrze jest z kolei zależne od rocznego przychodu), ma współpracujący bank udzielający kredytu (jeśli potrzebujecie). Tego rodzaju kredytów udzielają tylko określone banki. No i jest całkiem miłe odliczenie od podatku .
Generalnie temat jest trudny i nie ma wyjścia - trzeba sie w niego wgryźć dokładnie, mając wsparcie w firmie prowadzącej Wasz projekt.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Wiaan 21:35, 22 lut 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5183
Judith no to się wstrzeliłam z tematem. Firma sprawdzona, wszystko od A do Z jest po ich stronie. Doradca przedstawił ofertę czytelnie, dużo doradził, w kredytowaniu także. Jak liczyliśmy koszty to zwrot w naszym wypadku po 7 latach licząc opłaty za gaz i prąd wg obecnych taryf. Ja zawsze tak mam, że jak wszystko jest tak perfekcyjnie przedstawione to szukam ukrytych gwiazdek
Temat poważny, trzeba się wyedukować. Dziękuję
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Judith 21:59, 22 lut 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9910
Wiaan, z wątpliwych kwestii to czas zwrotu kosztów, ale jednocześnie jest to dla mnie kwestia najmniej istotna.
Istotne są fakty: uniezależnienie się od paliw kopalnych, ekologia, brak wydatków na węgiel, minimalne wydatki na prąd, a możliwe, ze za zużycie - zerowe.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
anuska2507 22:15, 22 lut 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Judith, a jaki jest wg Ciebie (lub u Ciebie) realny czas zwrotu kosztów? Jak to widzisz po kilku miesiącach użytkowania?
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Judith 22:40, 22 lut 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9910
Ania, ten czas można oszacować płacąc gotówką. Wtedy bierzesz pod uwagę odzczędności na węglu/gazie/etc, prądzie. Porównujesz z poniesionymi kosztami pomniejszonymi o dofinansowania i odliczenia od podatku. Wtedy z grubsza oszacujesz. Jesli jednak kredytujesz to przedsięwzięcie - szacowanie jest już znacznie trudniejsze, bo dodatkowo musisz uwzględnić koszty kredytu.
Ponadto dodatkowym utrudnieniem w tym szacowaniu jest obecna sytuacja na rynku energetycznym - trudno stwierdzić jaka będzie różnica pomiędzy ceną odkupu a ceną kupna energii elektrycznej w przyszłym roku.
Dlatego do szacunków firmy podeszłabym sceptycznie.
Ja jeszcze nic nie mogę stwierdzić . Dopiero za rok o tej porze .

EDIT: Zapomniałam o resume: 7 lat to realny czas, ale może to być także 5 czy 10.
Ale, jak mówiłam, to jest jednak kwestia wtórna.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies