Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki magnolii - Magnolia

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki magnolii - Magnolia

Ewa777 00:21, 26 kwi 2015


Dołączył: 26 lip 2014
Posty: 18272
waldek727 napisał(a)
1/10 szklanki mydła potasowego (20ml) wymieszaj z 1/10 denaturatu. Całość wlej do 1l gorącej wody. Po wymieszaniu ostudź do temperatury pokojowej i przelej do wiadra. Zanurz bryłę korzeniową w roztworze na ok 30 min. Po tym czasie roślinę bez obaw można posadzić do gleby obficie ją podlewając.
Podane wartości można oczywiście zwielokrotnić w zależności od wielkości systemu korzeniowego.


Waldek dzięki za odpowiedź A co to za robaczki? Jutro lecę po mydło potasowe.
____________________
Ewa-Do raju daleko - u Ewy
waldek727 00:31, 26 kwi 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Ewa777 napisał(a)


Waldek dzięki za odpowiedź A co to za robaczki? Jutro lecę po mydło potasowe.

Nie wiem. Holenderskie.
Kup mydło z dodatkiem wrotycza lub piołunu. Będziesz miała na opryski przeciwko owadom ssącym na cały sezon.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
albeit 20:21, 05 maj 2015

Dołączył: 05 maj 2015
Posty: 2
Proszę o pomoc w rozpoznaniu choroby, bo mam chyba jakiś problem z zakupioną tydzień temu magnolią: Liście jej się zwijają. Teraz są nawet bardziej wykręcone niż na zdjęciach, ma na nich dziurki z żółtą obwódką i jest półprzezroczysta na krańcach liści.

Mazan 06:19, 06 maj 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Albeit

To bakteryjna plamistość liści. Zazwyczaj usuwać należy porażone pędy stosując jednocześnie oprysk Miedzianem i Biochikolem.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
zofjas 04:40, 07 maj 2015

Dołączył: 18 kwi 2015
Posty: 14
albeit napisał(a)
Proszę o pomoc w rozpoznaniu choroby, bo mam chyba jakiś problem z zakupioną tydzień temu magnolią: Liście jej się zwijają. Teraz są nawet bardziej wykręcone niż na zdjęciach, ma na nich dziurki z żółtą obwódką i jest półprzezroczysta na krańcach liści.



Magnolia jest bardzo wrażliwa na zasolenie.
Zdejmij centymetrową warstwę gleby, podlej wodą zdemineralizowaną i uzupełnij torfem pH 5,5.Liść nie ma objawów bakteryjnej plamistości, jedynie otarcia mechaniczne
____________________
Zosia
UrsaMaior 15:53, 07 maj 2015


Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 8057
Kochani, pomocy! Moja Lennei Alba ma ciemnobrązowe plamy tylko na płatkach. Poszperałam w necie i różne strony sugerują grzyba Botrytis cinerea - mowa jednak o plamach wodnistych, nie do końca rozumiem co to znaczy. Śliskie? Jeśli tak, to u mnie jest coś innego, te plamy wyglądają jak przypalenie. Macie jakiś pomysł?
____________________
ogród pod lasem
albeit 14:59, 11 maj 2015

Dołączył: 05 maj 2015
Posty: 2
Dziękuję za odpowiedzi. Zauważyłam jeszcze takie ciemne plamy z wgłębieniami na łodydze (przyjechała do mnie z oderwanym liściem, w przesyłce go nie było więc musiał być oderwany przed spakowaniem):

Boję się ją ciąć, jak jest zalecane w przypadku chorób, bo cała roślina ma ok. 20cm.
megabasia 07:43, 19 maj 2015

Dołączył: 26 maj 2012
Posty: 326
Mazan, czy to też bakteryjna plamistość? Oszaleję z tą moją magnolią. Odkąd ją posadziłam było coś nie tak, w tym roku za ogrodowiskową radą spryskałam wiosną miedzianem i w końcu było OK, kwiaty zdrowe, ale teraz puściła liście (choć nadal kwitnie, wyjątkowo długo w tym roku) i już widzę, że nie jest ok. Była kilka razy pryskana OW+HB oraz HT, ale na pewno nie idealnie co tydzień, nie mogę wyrobić ze wszystkim Inną opcją jest brak wody, niby podlewam, ale może za mało. Tylko nie wiem, czy brak wody mógł dać takie objawy.
____________________
Miniary Megabasi oraz Wizytówka - Ogród mojej Mamy
Mazan 19:27, 19 maj 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
UrsaMaior

Wodniste nie znaczy śliskie tylko z otoczką podobną do zaciekającej wody w środku liścia pod skórką. Płatek prawdopodobnie jest pokryty sadzakami i dlatego ma wygląd 'przypalonego'.


Pozdrawiam


Megabasia

Tej "przyjemności" nie widzę, ale zapytam jakie wrażenie masz dotykając ten liść. Czy to są zgrubienia, czy dająca się zetrzeć struktura? Nie widać także co pokrywa fragment obok pąka oraz dlaczego liść powyżej jest zwinięty.
To może pomóc.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
megabasia 20:36, 19 maj 2015

Dołączył: 26 maj 2012
Posty: 326
Liść jest gładki. Przynajmniej jeśli chodzi o te nie powykręcane, bo bardzo dużo młodych liści jest powykręcanych. Tak jak te dwa młode powyżej tego nakrapianego. Powykręcane są chropowate. Ale z nich także nic nie da się zetrzeć. Pąki są w znacznej większości zielone, a nieliczne już nowo rozwijające się kwiaty są zdrowe. Dziś już więcej nie zobaczę, bo ciemno. Jutro spróbuję dokładniej opisać, ewentualnie porobić lepsze zdjęcia.
____________________
Miniary Megabasi oraz Wizytówka - Ogród mojej Mamy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies