Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki magnolii - Magnolia

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki magnolii - Magnolia

agnieszka090 08:12, 07 cze 2015

Dołączył: 12 sty 2014
Posty: 18
czy ktoś rozpoznaje co się mogło stać mojej magnolii? posadzona jakiś miesiąc temu, ziemia o wysokim ph wymieszana została z ziemią o ph 4-5, może być to zbyt duża ilość wapnia w glebie? chociaż patrzyłam na korzenie i jeszcze nie przerosły ziemi w której rosły w szkółce w doniczce...



____________________
ZbigniewG 08:12, 07 cze 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
nie ma paniki ale przy tej pogodzie profilaktycznie nie zaszkodzi oprysk grzybobójczy jak i na wszystkie inne rosliny
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
agnieszka090 08:13, 07 cze 2015

Dołączył: 12 sty 2014
Posty: 18
dziękuję za odpowiedź;] mam nadzieję że to nic groźnego..
____________________
jalos 01:02, 10 cze 2015


Dołączył: 17 sie 2014
Posty: 764
Coś chyba dolega mojej magnolii Genie.

Młode liście mają kolor prawie bordowy - myslałam, że może to urok tej odmiany, ale dzisiaj dostrzegłam, że liscie są pofałdowane, nierówne i z takimi jakby guzkami.
Zdjęcia z komórki i wieczorem - na nowych liściach widać, że te brzegi nie są równe, tylko takie pokurczone, no i niektóre są bordowe.
Magnolia posadzona była w kwietniu do ziemi rodzimej (dużo piachu) wymieszanej ze zwykłą ziemią (uniwersalną) - zgodnie z zaleceniem pani ze szkółki, również za jej radą nie była nawożona, bo "miała sobie sama poszukać składników w glebie".
Może jednak brakuje jej czegoś a w glebie tego nie ma?

____________________
Aga Twardy orzech do zgryzienia - ogrodowe rozterki i marzenia
aneta_swida 12:41, 14 cze 2015

Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 1
Witam. Na ogrodowisku loguje się po raz pierwszy poszukując pomocy i porady w sprawie magnolii Heaven Scent, która do tego roku rosła w dobrej kondycji (magnolia posadzona trzy lata temu, dotychczas tylko liście, duże, ladnie wybarwione, bez szkodników). Okrywana na każdą zimę, stanowisko sloneczne ale z delikatnym polcieniem) W tym roku na wiosnę nawiozlam ja ziemia z kompostownik a, niewielka dawka azotu i nawozem dla roślin kwasnolubnych w płynie (bodajże Florovit). Nowo wypuszczone listki od razu brazowialy zwijaly się i zamieraly. Żal patrzeć jak roślina się męczy. Zauważyłam na niej na paru listach mszyce ale Decis się z nimi rozprawil. Czy to choroba grzybowa? A może objaw przenawozenia? Czy da się ją jeszcze uratować czy też pozostaje jedynie wysadzenie? Bardzo proszę o pomoc i z góry serdecznie dziękuję
beata_wszole... 11:39, 20 lip 2015

Dołączył: 20 lip 2015
Posty: 2
Dzień dobry. Jak wszyscy tutaj proszę Państwa o pomoc.
W tym roku kupiłam i posadziłam (ok 2 letnią) magnolię Susan. Stanowisko południowe, dużo słońca, osłonięta od wiatru, dobra ziemia utrzymująca wodę, pH ok 6, podlewania regularnie. Zgodnie z sugestia sprzedającego po ok 2 m-ach od posadzenia nawoziłam (1 raz) nawozem w kulkach (taki sam jak do iglaków).
Od pewnego czasu zauważyłam ze brązowieją jej liście ale nie opadają. Nowe wyrastają zielone i póki co nic się z nimi nie dzieje, ale nie wiem jak będzie dalej. Nadmieniam, iż mieszkam w centrum Polski (woj. łódzkie).

Poniżej zdjęcia chorego liścia. Na roślinie jest ok 25-30% brązowiejących liści.
PROSZĘ o pomoc!!!! Co to? Czym zwalczyć?
Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Mazan 20:56, 20 lip 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Beato, powodów takiego stanu jest kilka. Mogą wystąpić również jednocześnie. Tu - oprócz "działania" szkodnika można zobaczyć przyczynę fizjologiczną /blokowanie przyswajania/, a dzięki osłabieniu jest wyraźnie zaznaczona granica między tkanką chorą i zdrową. Oprócz blokowania przyswajania potasu można podejrzewać plamistość liści. Jeśli chcesz opryskać to zastosuj bravo/gwarant lub dithane następnie rowral.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
beata_wszole... 08:49, 21 lip 2015

Dołączył: 20 lip 2015
Posty: 2
Mazan - na innym forum napisano mi, żebym napowietrzyła ziemię i tak tez uczyniłam nakłuwając ją w kilkunastu (niestety jestem tylko ogrodnikiem amatorem ). Zastanawia mnie tylko i z tym sobie nie mogę poradzić czy aby na pewno to nie jakiś grzyb...

Pozdrawiam
Mazan 18:26, 23 lip 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Beato, możliwe, że tam pokazałaś więcej niż jeden listek.
Jak już pisałem przyczyn może być kilka. Zbyt zlewne podłoże, nadmiar wilgoci, niewłaściwy odczyn, okrycie czyli ściółkowanie /np. mata, za gruba warstwa ściółki/ itd. Bez foto krzewu i jego otoczenia to tylko wróżenie z fusów.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
guapcia 11:22, 29 lip 2015

Dołączył: 29 lip 2015
Posty: 4
Dzień dobry. Bardzo proszę Państwa o pomoc.
W zeszłym tygodniu posadziłam dwie magnolie Elisabeth - kupione w stanie idealnym w szkółce u Uzdowskich. Zostały posadzone w ziemi gliniastej, wymieszanej z kwaśnym torfem z dodatkiem kurzego, granulowanego obornika. Powierzchnia wysypana została warstwą kory. Posadzone zostały na takiej głębokości na jakiej rosły w donicy. Podczas sadzenia na pewno nie zostały uszkodzone korzenie. Podlane od serca.
Po tygodniu na liściach pokazały się brązowe plamy, zaś górne liście zaczynają żółknąć - mam nadzieję, że bedzie to widoczne na załączonych zdjęciach.
Bardzo proszę o radę co mam zrobić.
Jeszcze przyszło mi do głowy, że może ta warstwa kory jest trochę za gruba?
Pozdrawiam serdecznie
Katarzyna

____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies