Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki magnolii - Magnolia

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki magnolii - Magnolia

Mazan 20:31, 29 lip 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
guapcia

Prawdopodobnie jest to wynik zmiany środowiska. Na liściach wierzchołkowych widoczny niedobór fosforu i żelaza. Ponadto może zastanawiać biały osad, który na jednym z liści wygląda jakby spływał oraz ciemne plamy /ostatnia fotka/ na liściach. Czy to uszkodzenia?


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
guapcia 22:35, 29 lip 2015

Dołączył: 29 lip 2015
Posty: 4
Dziękuję bardzo za pomoc. Jeśli są to zmiany wynikające ze zmiany środowiska to rozumiem, że mam cierpliwie czekać aż drzewka się zaaklimatyzują? Czy po dwóch tygodniach mogę już zacząć zasilać odpowiednim nawozem? Biały osad wydaje mi się byc konsekwencja podlewania twardą wodą w szkółce, ale oczywiście to tylko moje przypuszczenia. Co do ciemnych plam to na pewno nie są one wynikiem żadnych uszkodzeń. Podobne zmiany zauważyłam także na dość świeżo posadzonym tulipanowcu. Czy miedzian coś tu pomoże?
____________________
Mazan 09:25, 30 lip 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
guapcia

Spotkałem się już ze zdaniem, że zapobiegawczo po pierwszych dwóch tygodniach po posadzeniu /ale tylko z doniczki/ rośliny opryskiwane są zapobiegawczo środkiem o szerokim spektrum działania, np. bravo/gwarant lub dithane. Ci, co tak robią, uważają, że rośliny po posadzeniu, a przed ukorzenieniem są wystarczająco osłabione, a przy zmianie środowiska bardziej podatne na choroby.
Miedzianu teraz na te rośliny nie stosuj lecz jeden z podanych wyżej.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
guapcia 10:09, 31 lip 2015

Dołączył: 29 lip 2015
Posty: 4
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Będę działać zatem. Kasia
____________________
aniasmyk 16:50, 17 wrz 2015


Dołączył: 25 mar 2014
Posty: 505
Witam, Proszę o pomoc. Kilka tygodni temu kupiłam magnolię Lennei Alba. Jest posadzona na lekkiej skarpie. Niedawno profilaktycznie opryskałam ją Topsinem a dzisiaj zauważyłam takie liście... co może być przyczyną?
____________________
Ania Tonący w bieli
Mazan 18:08, 17 wrz 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Aniasmyk

Podłoze i słońce. Zobacz na 1 stronie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
aniasmyk 08:53, 18 wrz 2015


Dołączył: 25 mar 2014
Posty: 505
Mazan- tak czytałam, ale do dołka poszły 2 duże wory kwaśnej ziemi. Stanowisko ma dość słoneczne- na wschodniej stronie- słońce jest do południa a później jest półcień. Może mieć rzeczywiście za sucho bo pomimo częstego podlewania woda spływa po skarpie... Ale nie jest to żadna choroba? Dziękuję i pozdrawiam
____________________
Ania Tonący w bieli
Mazan 10:45, 18 wrz 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Aniasmyk

Niedawno, tzn kiedy? Nie podałem innych informacji, gdyż napisałaś, że opryskana magnolia już była topsinem. Kupiona i zapewne wsadzona "kilka tygodni temu". Mam nadzieję, że nie była nawożona po posadzeniu. Brzegi liścia zbrunatniały i wykruszają się z powodu zbyt wysokiej temperatury i - być może - suchego powietrza. Choroba jeśli była po zastosowaniu oprysku przystopowała, ale zmienionne barwy oznaczają, że liście muszą opaść. Teraz ważne jest podlewanie, żeby roślina mogła przygotować się do zimy. Niektóre plamy podpowiadają, że mogła atakować szara pleśń.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
elzbieta_iwa... 16:04, 05 paź 2015

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 1
Proszę podpowiedźcie mi co dolega mojej magnolii. Trzy metry od niej rośnie druga zupełnie zdrowa.
____________________
aniasmyk 18:52, 05 paź 2015


Dołączył: 25 mar 2014
Posty: 505
Mazan przepraszam za brak odpowiedzi. Nie zapisałam sobie daty oprysku, więc nie wiem kiedy to było niedawno Magnolia była posadzona 28.08.2015 i nie nawożona po posadzeniu. Krótko po Twojej odpowiedzi liście bardzo pożółkły, ale teraz je oberwałam i wszystko się uspokoiło. Podlewam codziennie. Mam nadzieję, że będzie ok.
Dziękuję i pozdrawiam
Ania
____________________
Ania Tonący w bieli
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies