Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród z zegarem

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z zegarem

Agatorek 14:19, 08 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Haniu, jeszcze tu jestem . Na razie nie uciekam.

I jak widać po odpowiedzi Miluni, nie wszyscy jednak widzą ten zegar w objęciu masy zieleni . W całych kamieniach również go nie widzę (a zwłaszcza białych), więc u mnie będzie to wyglądało nieco inaczej.

Ale tak jak pisałam, zegar i rondo jest dla mnie tematem nr 2, który owszem będzie się zmieniał, ale w swoim czasie.

Myślałam tak jak Ty- wymieniłaś w którymś miejscu, że można zrobić część frontową bardziej formalną, a część prywatną (tą, którą chcę się zająć teraz) bardziej naturalną i swobodną. I pewnie pójdę w tym kierunku.

Rola ogrodu jest już wyznaczona, wszystkie te miejsca które wymieniłaś, są już "na swoim miejscu". No, nie myślałam jeszcze o basenie, ale poza tą częścią ogrodzoną, mamy jeszcze przylegające 2 hektary, więc jeślibyśmy się kiedyś decydowali, to mogę "rozciągnąć" sobie nieco teren.

Wg mnie jestem na etapie projektu, ale może się mylę i jakąś część składową któregoś punktu pominęłam, trudno, płakać nie będę . Nie podchodzę do tego aż tak serio, to nie ząb, że nie odrośnie, zawsze można coś później przerobić, jeśli nie będzie po jakimś czasie mi odpowiadać. Albo zlecić to komuś .

Nie oczekuję też, że ktoś mi zrobi projekt charytatywnie. Bardziej chodziło mi np. o polecenie jakiegoś gatunku, czy odpowiedź na pytanie jaki zrobić rozsad między np. trawami, żeby nie było ścisku, tylko szumiący łan .
Tak jak z moimi sosenkami nad oczkiem (wszystko planuję tam zmienić, chciałam te sadzonki posadzić przed zimą, a nie wpadłam na pomysł, żeby zrobić sobie przechowalnik). Sylwia zwróciła mi na to uwagę (i bardzo dobrze), bo trochę mi się zmieniło spojrzenie na to.
Zauważyłam na forum, że takie rady są (chyba) darmowe .

I owszem, trochę pozmieniałam kolejność, bo np. zamówiłam już sobie kule bukszpanowe, ale zrobiłabym to tak, czy inaczej, więc uznałam, że nie ma na co czekać.
Są różni ludzie i np. ja nie potrafię wałkować jednego "nasadzenia" przez długi czas, bo po pierwsze go nie mam aż tyle, a po drugie albo coś mi się podoba, albo nie. I podejmuję decyzje raczej szybko.

Wiem też, że mało mam stron, ale na razie przecież nawet nie zaczęłam, więc nie ma nad czym dyskutować (jutro może w końcu zrobię pomiary). Mam nadzieję, że to się zmieni. Jeśli nie, no cóż, będę sobie wrzucać zdjęcia i pisać do siebie .
Może powinnam chodzić po tematach, bo tu tak się robi, jeśli się chce mieć ruch u siebie, ale zauważyłam, że niektórym "nowym" trochę tu trudno jest "zaistnieć". Ale nikogo nie będę zmuszać, żeby się u mnie pojawiał .

Dzięki za kciuki

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Agatorek 14:22, 08 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
MiluniaB napisał(a)
Aga - odpowiedziałam Ci myślę wyczerpująco na temat rozplenic - zajrzyj do mnie

Podczytuję co u Ciebie. Wielkiego polotu w planowaniu nie mam, ale dobrze wiem co mi się podoba.
Lubię wykorzystać to co już jest i gdybym miała takie cudeńko jak Twoje rondo z zegarem to bym usunęła z niego wszystko i zostawiła tylko zegar w tych białych kamieniach
Mi się najbardziej podoba taki minimalizm.
Podsadzanie zegara różami, hortensjami, lawendą i innymi pewnie by ładnie wyglądało, ale ja bym wolała mieć inaczej


Dzięki .
Mam podobnie jak Ty, wiem co mi się podoba, może nie jestem jakoś biegła w planowaniu, ale "jakoś to będzie" .
Dziękuję Ci za tą uwagę o zegarze. Jak widać można mieć inne spojrzenie na ten temat, odmienne od tonięcia w zieleni.
Ja tam masy roślin raczej nie zrobię, zwiększę tylko ich ilość.

Ale naprawdę, póki co zostawiam ten temat .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Gruszka_na_w... 14:38, 08 sty 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
To chyba nam zamknęłaś usta.
Ok, już się nie wcinam. Już wczoraj obiecałam sobie, że zamilknę. Ehhh...
Sądziłam, że ucieszyłyby Cię ogrodnicze rozważania nad optymalnym zaplanowaniem ogrodu (stąd ta sugestia o ilości stron). To nie był zarzut, że stron jest dopiero 18.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Agatorek 14:46, 08 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
To chyba nam zamknęłaś usta.
Ok, już się nie wcinam. Już wczoraj obiecałam sobie, że zamilknę. Ehhh...
Sądziłam, że ucieszyłyby Cię ogrodnicze rozważania nad optymalnym zaplanowaniem ogrodu (stąd ta sugestia o ilości stron). To nie był zarzut, że stron jest dopiero 18.


Dla ścisłości, nie odebrałam tego jako zarzut, tylko jako przytyk .
Ehh, to słowo pisane....

I widzisz, teraz Ty mnie źle zrozumiałaś .
W żadnym wypadku nie wykluczam ogrodniczych rozważań nad zaplanowaniem ogrodu i serdecznie wszystkich zapraszam do przedstawienia swojego zdania, pomysłu itp.
Chodziło mi bardziej o to, że będą to rozważania bardziej w stylu, co będzie lepsze X czy Y, a (troszeczkę) mniej w stylu "co by tu dać", chociaż nie ukrywam, że coś takiego też może się pojawić.

Podoba mi się styl działania Mrokasi. Szast, prast, decyzja podjęta i drzewko wyrzucone, albo wkopane w innym miejscu. Wiem, jestem na zupełnie innym etapie (jak na innej planecie), ale nie potrafię tego inaczej wytłumaczyć.


____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Ania111 15:27, 08 sty 2021


Dołączył: 03 wrz 2019
Posty: 4633
mrokasia napisał(a)
Czytałam przed chwilą u Asi z Ogrodu w remoncie Waszą dyskusję o krytyce.
I na fali tej dyskusji chciałam Cię zachęcić do przemyślenia tematu ronda z zegarem. Bo ja, podobnie jak Iwonka Inka, też widziałabym tam normalną rabatę otulającą zegar. Wiem, że pod rondem jest wylewka i domyślam się, że skucie jej w całości byłoby problematyczne. Ale może dałoby się podkuć tu i tam tak, by zbudować tam takie donice-klomby jak już masz tylko znacznie większe??? I posadzić w nich róże okrywowe, lawendę i niskie trawy?
Coś w ten deseń?


Aga
Ja mam odmienne zdanie od Kasi ( Chociaż fajna propozycja )
Ale ja bym zostawiła ten zegar tak jak jest ,
Zawsze możesz gdybyś zapragnęła roślin wstawić jakieś wielkie donice mobilne .
W ten sposób osiągniesz zegar jako soliter
Ale oczywiście decyzja należy do Ciebie
____________________
Ania Spelnione marzenie
MiluniaB 16:26, 08 sty 2021


Dołączył: 29 lip 2020
Posty: 3387
Aga - jeszcze jedno Ci podpowiem. Zobacz moje rozplenice w pigułce na przestrzeni kilku miesięcy tu w wątku tematycznym takie porównanie chyba najbardziej będzie Ci odpowiadało - to te sadzone w odległości 1,10 cm i kończę temat rozplenic https://www.ogrodowisko.pl/watek/1839-rozplenica-japonska-pennisetum-alopecuroides?page=35
____________________
Milunia - Milunia w ogrodzie - z widokiem na rozlewisko ; * Wizytówka *
Anda 18:55, 08 sty 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Witaj Agnieszko, wpadam z rewizytą
Planowanie ogrodu na tak dużej powierzchni to nie lada wyzwanie. Rób to krok po kroku, a za rok czy dwa już będziesz więcej wiedziała i o sobie, i o swoim ogrodzie. Przeważnie tak jest, że jeśli kogoś złapie taki prawdziwy wirus ogrodowy, to ogrodnik zmienia się i patrzy wraz z upływem lat inaczej na ogród. Wtedy ogród rośnie wraz z ogrodnikiem. Niezależnie od stylu, każdy ogrodnik ma swój niepowtarzalny ogród

Pisałaś o nasadzeniach naturalnych. Zajrzyj tutaj jeśli masz ochotę
https://www.partero.cz/zahrady-index

Nie wiem, czy jesteś na Pintereście. Możesz też zajrzeć do moich pinów, jeśli chcesz
https://www.pinterest.de/ewa1887/landschaften/

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Roocika 19:08, 08 sty 2021


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Anda napisał(a)

Planowanie ogrodu na tak dużej powierzchni to nie lada wyzwanie. Rób to krok po kroku, a za rok czy dwa już będziesz więcej wiedziała i o sobie, i o swoim ogrodzie.


Podpisuję się pod tym całym serduchem.
Od co najmniej dwóch lat mniej lub bardziej intensywnie myślę o ogrodzie, coś tam już wiem ale daleka jeszcze u mnie droga do ładnego ogrodu i takiego w moim stylu. Szukam swojej drogi i tego Co życzę
Będę podglądać.
Pozdrawiam
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
sylwia_slomc... 19:37, 08 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81881
Agatorek napisał(a)


Dobre pytanie
pewnie po to, by wyrównać ziemię pod kamienie i ograniczyć rośnięcie zielska.


Czasem w takich miejscach ukryte jest szambo stąd moje pytanie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Agatorek 23:54, 08 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Aniu dziękuję za odwiedziny. Rondem zajmę się „kiedyś” . Może przy jakiejś okazji wpadną mi w oko fajne donice, to je kupię, ale specjalnie nie będę teraz tracić czasu.

Miluniu o, dzięki . Na pewno zajrzę. I na pewno jeszcze wrócimy do tego tematu .

Ewa, super, że wpadłaś w moje (jeszcze) skromne progi. Pooglądam sobie na pewno te stronki.

Hej Asia, też Cię podglądam . I oczywiście trzymam kciuki .

Sylwia, szambo mam zaraz obok ronda . Chcieliśmy trochę dalej umieścić (najlepiej za ogrodzeniem, oczywiście na naszej działce), ale baliśmy się, że może się gdzieś zapchać po drodze i wtedy klops ).
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies