Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród z zegarem

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z zegarem

sylwia_slomc... 18:50, 07 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82028
Agatorek napisał(a)


Muszę kiedyś poczytać Twój wątek od początku (tzn 2 wątki). Jak mrozy przyjdą

Nie wiem czy się nie zanudzisz
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Agatorek 23:36, 07 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13275
sylwia_slomczewska napisał(a)

Nie wiem czy się nie zanudzisz


Zostawię to na wieczory , jak nie będę mogła zasnąć .

A tak na poważnie, to już chyba wiem, dlaczego Tobie i Hani coś nie grało w moich planach i inspiracjach. Od dwóch dni czytam temat Asi (ogród w remoncie) i zgadzam się z tym, że mój ogród będzie inny niż te inspiracje, które dawałam wcześniej. Bo chciałabym u siebie pewne elementy z ogrodu Asi (np coś zbliżonego do nasadzeń z ronda, ale nie będzie to kalka, bo nie będą to wszystkie elementy, no i nie w takim kształcie rabaty). Podoba mi się jak trawy ładnie się łączą z hortensjami, rozchodnikami itd. ).

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
mrokasia 11:20, 08 sty 2021


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18035
Czytałam przed chwilą u Asi z Ogrodu w remoncie Waszą dyskusję o krytyce.
I na fali tej dyskusji chciałam Cię zachęcić do przemyślenia tematu ronda z zegarem. Bo ja, podobnie jak Iwonka Inka, też widziałabym tam normalną rabatę otulającą zegar. Wiem, że pod rondem jest wylewka i domyślam się, że skucie jej w całości byłoby problematyczne. Ale może dałoby się podkuć tu i tam tak, by zbudować tam takie donice-klomby jak już masz tylko znacznie większe??? I posadzić w nich róże okrywowe, lawendę i niskie trawy?
Coś w ten deseń?
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Agatorek 11:45, 08 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13275
Deseń bardzo ciekawy
Też bym chciała tam więcej roślinności, kucie mnie przeraża, nie ukrywam.
Myślę, jak to zmienić, ale na ten rok, to chyba zostanie tak, jak jest, oprócz tego, że wywalę białe otoczaki i dodam tam jakieś duże donice.
Zaczęłam "rozwalać" tył działki, chcę się skupić na jednym (czy mi to się nie zmieni, nie wiadomo ).

I jeszcze jedno - odnośnie ronda. Na tym dolnym kwadracie, który wstawiłaś, jest postument/wyższa wylewka betonowa i "element wodny" . Później może wstawię zdjęcia. Więc tu raczej odpada klomb.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
sylwia_slomc... 12:10, 08 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82028
A co jest pod tą wylewką? W jakim celu była robiona?
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
mrokasia 12:17, 08 sty 2021


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18035
No dobra, to trzy wielkie donice .
Choć szczerze Ci powiem, że ten piękny zegar i element wodny obok siebie to jak dla mnie o jedno za dużo. Przeniosłabym ten element wodny gdzieś indziej, w pobliżu jakiegoś miejsca wypoczynkowego, żeby woda miło plumkała...
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Agatorek 12:32, 08 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13275
sylwia_slomczewska napisał(a)
A co jest pod tą wylewką? W jakim celu była robiona?


Dobre pytanie
pewnie po to, by wyrównać ziemię pod kamienie i ograniczyć rośnięcie zielska.

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Agatorek 12:33, 08 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13275
mrokasia napisał(a)
No dobra, to trzy wielkie donice .
Choć szczerze Ci powiem, że ten piękny zegar i element wodny obok siebie to jak dla mnie o jedno za dużo. Przeniosłabym ten element wodny gdzieś indziej, w pobliżu jakiegoś miejsca wypoczynkowego, żeby woda miło plumkała...


Tym się zajmę, jak będę zajmować się rondem. Być może będzie tak jak piszesz, bo psy zajęły mi się kablem od pompy i na razie nie działa .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Gruszka_na_w... 12:52, 08 sty 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
Agnieszko, zaczynam się obawiać, że możesz się czuć nieco osaczona naszymi uwagami. Czasem tak bywa.
Sądzę, że główny problem jaki się pojawił to fakt, że zaczęłaś wg swojego pomysłu tworzyć początki ogrodu. Intuicyjnie wyczułaś, że nie do końca wiesz, co dalej.
Zalogowałaś się na forum i pojawiły się różnorodne informacje od czytających- od pełnych zachwytu do tych nieco krytycznych i wątpiących, czy kierunek w jakim zmierzasz jest dobry dla tego miejsca.
W zakładaniu ogrodu są istotne etapy. Żadnego z nich nie można pominąć, ale najważniejszy jest ten pierwszy. Jeśli popełni się błędy na początku, to pierońsko trudno jest je później poprawić. Masz dowód u siebie w postaci wybetonowanego ronda.
My wszystkie widzimy ten cudny zegar w objęciu masy zieleni, delikatnych kolorów. Miejsce, które zmienia się w rytmie pór roku i zawsze jest atrakcyjne. Ściska nam się serce, że to miejsce nie może rozwinąć potencjału, który w nim tkwi.

Generalna zasada w tworzeniu ogrodu jest taka.
1. Najpierw określenie funkcji ogrodu: jaką ma pełnić rolę?; kto będzie z niego korzystał?; czy potrzebne jest miejsce na : ognisko, kącik wypoczynkowy, elementy wodne, boisko, basen, drewutnię
2. Potem próbuje się określić ogólnie styl ogrodu. Czy ma być formalny, geometryczny, minimalistyczny? Czy też swobodny, eklektyczny (na froncie bardziej formalny, a w części prywatnej naturalny)
3. I teraz projekt. Doświadczone forumki już to wiedzą, że podstawą sensownych działań jest projekt całości ogrodu. Przy czym projekt obejmuje zaplanowanie kształtu rabat i tych wszystkich "funkcjonalnych" miejsc w ogrodzie(pkt1). Projekt uwzględnia, co chcemy zasłonić, co chcemy podkreślić, co chcemy widzieć z okna.

Mamy tu na forum specjalistki od pomocy w tym zakresie, ale trudno od nich wymagać, aby zaplanowały charytatywnie w całości tak duży ogród. Można się z nimi skontaktować prywatnie.

4. Etap kupowania i sadzenia konkretnych roślin wynika z projektu. Jest ostatnim etapem tworzenia ogrodu. Na początku nie ma sensu się zastanawiać, czy posadzić to, czy tamto.

Nieustannie trzymam za Ciebie kciuki. Masz sporo determinacji i odwagi, jeśli do tej pory nie uciekłaś.
Dodam tylko, że dyskusje projektowe trwają często przez kilkaset stron. A u Ciebie dopiero 18.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
MiluniaB 13:44, 08 sty 2021


Dołączył: 29 lip 2020
Posty: 3387
Aga - odpowiedziałam Ci myślę wyczerpująco na temat rozplenic - zajrzyj do mnie

Podczytuję co u Ciebie. Wielkiego polotu w planowaniu nie mam, ale dobrze wiem co mi się podoba.
Lubię wykorzystać to co już jest i gdybym miała takie cudeńko jak Twoje rondo z zegarem to bym usunęła z niego wszystko i zostawiła tylko zegar w tych białych kamieniach
Mi się najbardziej podoba taki minimalizm.
Podsadzanie zegara różnymi roślinami może by ładnie wyglądało, ale ja bym wolała mieć inaczej
____________________
Milunia - Milunia w ogrodzie - z widokiem na rozlewisko ; * Wizytówka *
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies