Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród z zegarem

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z zegarem

mrokasia 15:03, 11 sty 2021


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18136
Plan nr 5 najbardziej mi się podoba .
Tam pomiędzy rabatami będzie trawa? Jeśli tak to planuj tak, by Ci się bez problemu kosiarka mieściła i by łuki były łatwe do koszenia.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
MiluniaB 16:20, 11 sty 2021


Dołączył: 29 lip 2020
Posty: 3388
Za dużo tych różnych koncepcji - wariantów. Wybierz Twoim zdaniem 3 najbardziej Tobie pasujące i będziemy myśleć.

Moim skromnym zdaniem rozdrabnianie aż na tyle drobnych rabat to nie jest dobra droga. I oczywiście wygoda np.koszenie, kanciki
____________________
Milunia - Milunia w ogrodzie - z widokiem na rozlewisko ; * Wizytówka *
Agatorek 17:21, 11 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
mrokasia napisał(a)
Plan nr 5 najbardziej mi się podoba .
Tam pomiędzy rabatami będzie trawa? Jeśli tak to planuj tak, by Ci się bez problemu kosiarka mieściła i by łuki były łatwe do koszenia.


Tak, pomiędzy będzie trawa, a gdzieniegdzie ścieżka (kamienie na poziomie trawy), po której tez będzie można jeździć kosiarką.

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Agatorek 17:22, 11 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
MiluniaB napisał(a)
Za dużo tych różnych koncepcji - wariantów. Wybierz Twoim zdaniem 3 najbardziej Tobie pasujące i będziemy myśleć.

Moim skromnym zdaniem rozdrabnianie aż na tyle drobnych rabat to nie jest dobra droga. I oczywiście wygoda np.koszenie, kanciki


Ok, wybiorę.

Kanciki robiłam zanim trafiłam na O. (Tam gdzie trawa dochodziła do kostki ).
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
sylwia_slomc... 17:43, 11 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82129
Pozwolicie, że się odezwę i wypowiem z racji tego, że mam doświadczenie z wielkim terenem. A tu teren jest o niebo większy od mojego i ręce do pracy są dwie ( czytać ze zrozumieniem)
Aga nie da rady sama zaplanować całości na raz bo i sama nie ogarnie terenu na raz. Musi mieć ogólny plan co chce, z tego co czytam takowy ma, czyli wie co mniej więcej ma być i gdzie by to widziała. Do tego ma trzy wielkie psiaki, dla których musi zostawić teren do biegania. I moim zdaniem idzie całkiem w dobrym kierunku mimo, że początkowo nie odniosłam takiego wrażenia wcale, znaczy coś się zmienia w widzeniu tej przestrzeni i to jest dobre
Można zagospodarowywać ogród etapami i do tego w różnych miejscach po trochę( sama tak robiłam w zależności od tego co się udało zdobyć) byle by mieć pomysł jak to wszystko potem pozapinać w jedną całość. Terenu ma tak dużo, ze może sobie pozwolić na kilka mniejszych ogrodów w ogrodzie bez najmniejszego problemu i nie będą się kłócić jeśli porozdziela je nasadzeniami drzew i krzewów lub żywopłotami jak choc by w Ogrodach Kapiasa, czy Wojsławice... wiem to ogrody pokazowe, dlatego tak jest, ale kto powiedział, że prywatny właściciel nie może też tak mieć jeśli ma do dyspozycji tyle terenu?
Moje typy to nr 6 i 7 podobne do siebie, ale dające możliwości dalszej rozbudowy po obwodzie w tym samym stylu. Można zacząć od jednej rabatki, potem kolejna i tak dokładać choć by co roku jedną, to jest wykonalne dla jednej osoby. Ja bym wokół oczka dała kilka rabat z bylinami, w kolejnym rzędzie poszła w rabaty trawiaste lub z niskimi krzewami, w następnym z jeszcze wyższymi krzewami, w kolejnym niskie drzewa, w jeszcze kolejnym wysokie drzewa podsadzone krzewami. Lub trudniejsze w opiece same rabaty bylinowe i trawiaste w stylu Pieta Oudolfa np. Albo jak u Kasi Bellingham to może cudnie wyglądać, ale będzie trudne ze względu na psy. Z drzewami i krzewami jest łatwiej można też między tymi rabatami najbliżej oczka, a tymi z drzewami stworzyć takie które obsiewane będą łąką kwietną....to też ładnie wygląda i w pielęgnacji łatwiejsze. Tak ja bym to miejsce z ogromnym potencjałem widziała na podstawie tych rysunków. A i warunek jest jeden, by to dobrze wyglądało wielkość tych rabat powinna być coraz większa czym promień dalej od oczka, droga na skróty do wyjścia z tego labiryntu rabat już jest zrobiona, prosta kamienna ścieżka od oczka, zrobiłabym druga jeszcze z drugiej strony ( może być trawiasta, ale ułatwi szybsze opuszczenie terenu np. z taczką kompostu lub ściętych badyli i chwastów. By dobrze wyglądać, rabatki nie mogą być za małe nawet te w pobliżu oczka bo potrzebujesz dużych plam koloru( nawet jeśli to zielony) Nie wiem czy ten pomysł Ci zaskoczy, ale taki mi wpadł do głowy. W końcu największą frajdę mamy z tworzenia ogrodu, więc można go tworzyć co roku po kawałku i wydłużyć sobie tą przyjemność

Spróbuj sobie sprayem lub zwykłą mąką wyrysować te rabaty w realu na trawie( wytyczając wcześniej np. sznurkiem lub wężem ogrodowym. Będzie Ci łatwiej sobie je wyobrazić w realu i sprawdzić czy Ci to pasuje

I znów elaborat mi wyszedł, za co przepraszam
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Agatorek 18:53, 11 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Sylwia, ja akurat lubię czytać, więc u mnie możesz pisać elaboraty bez końca .

Celuję w rabaty drzewiasto - krzaczaste z dodatkiem traw i bylin . Wokół oczka chciałam same trawy i byliny, albo nawet same trawy, o tym będę myślała później .
Ale chyba łatwiej będzie (łatwiej w sensie późniejszej "opieki" nad tym) pomyśleć o większych rabatach.
I chyba się będę skłaniać ku temu:



i trochę "odleciałam" (pomyślę nad tym jeszcze )

powiedzmy nr 10.


i nr 11.



Edit: W każdej z tych wersji powinna być jeszcze rabatka wokół oczka i wzdłuż ścieżki do oczka. Ale już mi się nie chciało rysować
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Rumianka 18:55, 11 sty 2021


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10286
W związku z tym, że często mam nietypowe i głupie skojarzenia, więc i tym razem Twoje rysunki, czyli wszystkie plany z kolejnymi nr ... wg mnie przedstawiają embrion w fazie zaawansowanej... Daj mi klapsa Aga!
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
Agatorek 18:59, 11 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Rumianka napisał(a)
W związku z tym, że często mam nietypowe i głupie skojarzenia, więc i tym razem Twoje rysunki, czyli wszystkie plany z kolejnymi nr ... wg mnie przedstawiają embrion w fazie zaawansowanej... Daj mi klapsa Aga!


Ha ha

Masz tu [KLAPS]
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Rumianka 19:01, 11 sty 2021


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10286
Ała...nie aż tak mocno!
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
Agatorek 19:05, 11 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
sylwia_slomczewska napisał(a)
może sobie pozwolić na kilka mniejszych ogrodów w ogrodzie bez najmniejszego problemu i nie będą się kłócić jeśli porozdziela je nasadzeniami drzew i krzewów lub żywopłotami
(...)

Spróbuj sobie sprayem lub zwykłą mąką wyrysować te rabaty w realu na trawie( wytyczając wcześniej np. sznurkiem lub wężem ogrodowym. Będzie Ci łatwiej sobie je wyobrazić w realu i sprawdzić czy Ci to pasuje

I znów elaborat mi wyszedł, za co przepraszam


Na dole tego planowanego terenu biegnie ścieżka do kojca (lewy dolny róg) i tam, wzdłuż ścieżki, mam posadzone małe tujki, kiedyś urosną, więc ta cześć będzie „odcięta” od reszty.

Pobiegam też z wężem przy lepszej pogodzie, mam tez chyba jakiś spray .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies