Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku Martki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku Martki

Martka 20:25, 14 kwi 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Agi2006, tuje te mniejsze są moje, te duże rosną za ogrodzeniem u sąsiada. U mnie zostają, niestety trzy mi wypadły i nie tworzą zwartego szpaleru, ale dosadziłam właśnie, niech będą. Cisy nie dadzą mi tej wysokości, o którą tu mi chodzi z wiadomych względów Za to będą sobie rosły i z czasem skradną show Kostka prosta, ale za to fachowcy mocno się krzywili Jak dobrze, że ten etap został daleko w tyle

Milunia, kupuję rzadko ale konkretnie 30 sztuk to potrzebuję na rabatę grabową, wymyśliłam, że będzie pod nią łan hakonechloa plus kostki z cisa. Rabata 8x2m, 3 graby. Plus 15-20 sztuk na rabatę z Limelight i coś w przed ogródku. I już towaru nie ma tylko to wszystko powsadzać..... a Twój patent z folią na trawnik przejmuję na najbliższe dosiewki

Agatorek, teraz wiem, że w moim przypadku ogród idealny to mały ogród ale wiem trochę za późno

Paweł dziękuję za pomysł, może uda się znaleźć coś gęstego. Jeszcze mam pytanie o graby, bo gdzieś chyba pisałeś, że je uwielbiasz? czy grab fastigiata też się da utrzymać w ryzach? Widziałam dziś dorodne okazy za bardzo rozsądną cenę w pobliskiej szkółce, ale jednak bardziej podobają mi się Frans Fontaine, wyglądają na bardziej zwarte, gęsto obok siebie liście. Zastanawiam się, co robić... poradzisz? I czekam też na Twój ogród budynki sąsiadujące zawsze możesz usunąć z kadru
Johanka77 20:47, 14 kwi 2021


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Martka napisał(a)
Asiu, będzie 13 m Limelight i w innym miejscu 7 m Annabelle. Piszecie o tej powtarzalności roślin w ogrodzie, no to się zastosowałam z lekka przerażona metrami nowych rabat do obrobienia, ale co to jest przy takich 100m2 carrexowiska?

Klony - u Ciebie otwarta przestrzeń, ale progres w dopuszczaniu nowych roślin do obrotu jest więc ... czas pokaże, czy nie stworzysz przytulnego zakątka

Miskanty - myślałam o tego rodzaju szpalerze, ale jak zobaczyłam u Malkul, natychmiast zaniemówiłam i zamówiłam.


Kochana, musisz tylko troszkę przystopować z ilością
Za dwa trzy lata będziesz rozsadzać.
Bardzo pędzisz
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 20:49, 14 kwi 2021


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Martka napisał(a)
Nic to, że deszcz i śnieg, przywiozłam cisy hicksii. Nie są wysokie, 50-60 cm, za to już ładnie zagęszczone. Widać na niektórych ślady żerowania opuchlaków, więc obowiązkowo pójdą "do kąpieli".
Potrzebne mi jeszcze do szczęścia graby Frans Fontaine szt. 6 oraz Hakonechloa sztuk ... w sumie 50-60. I to będzie koniec grubszych zakupów, potem drobiazgi.

Te zamienią się w "kostki" na rabatach:


Ta porcja będzie na ekran do rabaty z klonami:








No Kochana! Bank obrobiłaś cisowy! Będzie szał!

Ile planujesz sztuk na jedną kostkę? Bo mi. Pan w szkółce doradzał, że. z czasem nawet z` jednego można uformować.
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 20:51, 14 kwi 2021


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
pawel2806 napisał(a)
Plany masz poważne, a co do hakone, do inwestorów były kupowane w doniczkach C1 później każda podzielona na 3 i miejsze koszty, więc polecam warto tylko zaopatrzyć się w ładnie rozrośnięte i przekorzenione rośliny Podobnie zrobiłem u siebie


Potwierdzam.
Ja zresztą w ogóle zaczęłam od kilku, a. po dwóch latach. podzieliłam i mam naprawdę. sporo.
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
LIDKA 20:56, 14 kwi 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7062
Zakupy konkretne. Idziesz na całość w tym sezonie. Lubię tu zaglądać.
Dużo tej hakone potrzebujesz. Znalazłaś dobre źródło?

Ja mam 2 szt z albamaru.
Jeszcze w doniczkach. Budzi się.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Johanka77 20:59, 14 kwi 2021


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Marta, ile chcesz metrów kwadratowych tymi hakone obsadzić?
Trochę. jestem. przerażona Twoimi zakupami

Nie zrozum mnie źle, ale dziś wydasz morze pieniędzy na te rośliny, a za dwa lata będziesz wydawać, rozdawać.
Wiem, że cierpliwość w ogrodzie to trudna sprawa, ale czasem warto.

Ja puściłam z dymem do roślinowego nieba już naprawdę sporo kasyna niby nie kupowałam takich ilości.
Przemyśl dobrze chociaż te hakone, bo resztę już masz

Wejdź sobie na wątek. Navi. Ona ma tuże szpalery limek, sadziła co 2 metry. To znaczy że na 13m wystarczyło by Ci 7…

____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 21:00, 14 kwi 2021


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Ja mam i graby fastigata i FF. Większej różnicy między nimi nie widzę
W szpalerze mam fastigata. Trzymają się w ryzach.
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
sylwia_slomc... 21:28, 14 kwi 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81927
Ale zakupy Po zdjęciu i opisie zgaduję, że u Koniora kupowałaś?
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Mary 21:51, 14 kwi 2021


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Martka napisał(a)




Dziewczyny, dziękuję za rady, Milunia ma gęsto, co 60 cm, ale ona ma komfort małego ogrodu więc taki "kompakt hortensjowy" ma tam sens. Iwonaa100 ma rozstaw 120-130 i też pięknie to wygląda.

Z tych danych wyciągam średnią i zrobię tak: dam Limelight co metr od siebie i metr od żywopłotu, a z przodu kolejny metr, pod którym będzie obwódka z cisa pomieszana z obwódką z traw Hakonechloa, nad odmianą dumam, ale chcę chyba zieloną, nie żółtą. Jak zobaczyłam moją koncepcję u Miluni na zdjęciach, to bardzo się ucieszyłam w tym sezonie będzie pustawo, ale tak mi daje w kość sadzenie roślin i kopanie dołków, że chcę już posadzić i zapomnieć na lata albo przynajmniej na miesiąc i nie przesadzać potem takich krzaków wielkich.

Marlenaa, Dziewczyny, jak szybki był efekt? Po ilu sezonach te krzaki się "spotykają" sadzone plus minus co metr? Czy myślicie że obwódka Hakonechloa i cis (przemieszane nieregularnie bardzo, ale na jednym rogu rabaty tylko cis)



Oprócz zielonej i różnych żółtych hakone jest też Albostriata, zielona z kremowym paskiem.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Martka 22:34, 14 kwi 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Johanka, może faktycznie zakupy sprawiają wrażenie szalonej zakupoholiczki, ale nic z tych rzeczy jednak bardzo sobie biorę do serca ten wpis, obiecuję przystopować z Hakone. Dziewczyny, ja na urządzanie ogrodu czekałam naprawdę wiele lat, bo czas miałam tylko na przelecenie z kosiarką raz na tydzień. I nie chce mi się już bawić w cierpliwość... Moja siostra będzie urządzała ogród za kilka lat, to dostanie w prezencie cały nadmiar.

Johanka, mam hicksii od 3 lat i myślę, że zanim urośnie z jednego kostka, o jakiej myślę, to trzeba kilku sezonów. Tak długo czekać nie chcę. Planuję kostki różnej wielkości, będę sadzić co ok. 30 cm, więc kostka metr na metr to będzie 9 cisów, mniejsze z 4 i całkiem małe z 1 cisa. Chcę efektu.

Johanka, takie porady też bardzo lubię graby wezmę w takim razie fastigiata na front przy ogrodzeniu/cisach.

Johanka, Lidka, Hakone chyba zredukuję, jak radzicie. Liczyłam jedną na 60-80 cm odległości i tyle mi wyszło.

Johanka, hortensje - są różne szkoły jak gęsto sadzić, wypośrodkowałam, żadna z zapytanych dziewczyn nie napisała, że ma co 2 m, raczej 1,20-1 lub nawet gęściej.

Lidka, dziękuję, oni mają mały wybór, chyba ze dwie aktualnie, wszystko albo wyprzedane albo w produkcji.

Sylwia, Koniora nie znam, to był Kacz...s, jeśli pytasz o Wrocław.

Dobrej nocy wszystkim

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies