Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Własny Vengerberg

Pokaż wątki Pokaż posty

Własny Vengerberg

ajka 10:26, 08 lip 2021


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3988
Orange Dream kupiłam dopiero w tym roku, więc się nie wypowiem.

Aconitifolium jest cudny. Wczesną wiosną ma listki żółto zielone, potem robią się całkiem zielone, pamiętam, że ma też noski kontrastujące na czerwono z zielonymi liścimi, ale nie pamiętam w jakim miesiącu, a koło września liście zaczynają zmieniać się etapami na czerwone, aż robią się całkiem czerwone. Kształt liści tego klona też mnie zachwyca.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Yenna 17:09, 08 lip 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 574
Aconitifolium trafia na listę chciejstw


Shirasawy dostał domek.




Mam nadzieję, że będzie mu tam dobrze.
Widać, że jednak złapał za dużo słoneczka.
Na szczęści liście pod spodem są nadal ładne i zielone
____________________
Marta z Vengerbergu
Martka 17:18, 08 lip 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Yenna napisał(a)
Aconitifolium trafia na listę chciejstw


Shirasawy dostał domek.




Marto, brawo Ty to zdjęcie wywołało uśmiech na mojej twarzy Podobny domek zrobię mojemu Orange Dream, za rok lub dwa dostanie cień od innego drzewka. Nie jest to jednak mój ulubiony klon (OD), choć mam go pierwszy sezon i podobnie jak u Ani - przemarzł (bardzo wcześnie wypuszcza młode listki), odbił, młode listki są żólto-pomarańczowo-czerwone, potem zielone, tyle mam obserwacji, zobaczymy jak będzie później. Mój Shirasawy zielony, rośnie od zachodniej strony domu i widzę, że podoba mu się to stanowisko.

Aconitifolium nie znałam, wygooglowałam, ma piękne listki, warto chcieć.

ajka 17:39, 08 lip 2021


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3988
Martka napisał(a)


Marto, brawo Ty to zdjęcie wywołało uśmiech na mojej twarzy Podobny domek zrobię mojemu Orange Dream, za rok lub dwa dostanie cień od innego drzewka. Nie jest to jednak mój ulubiony klon (OD), choć mam go pierwszy sezon i podobnie jak u Ani - przemarzł (bardzo wcześnie wypuszcza młode listki), odbił, młode listki są żólto-pomarańczowo-czerwone, potem zielone, tyle mam obserwacji, zobaczymy jak będzie później. Mój Shirasawy zielony, rośnie od zachodniej strony domu i widzę, że podoba mu się to stanowisko.

Aconitifolium nie znałam, wygooglowałam, ma piękne listki, warto chcieć.



Mój Orange Dream ma teraz właśnie sporo zielonych listków od dołu. Nie wiem czy się przebarwiły, czy wyszły takie nowe.

Yenna w szoku jestem widząc zrobiony przez ciebie daszek, ale twój klonik ma z tobą dobrze
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Kokesz 08:23, 09 lip 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Agatorek napisał(a)
Ja jeszcze tylko wtrącę 3 grosze, żeby była jasność

Judith pisze o podsypce betonowej pod kostkę, która jest obrzeżem rabaty (zazwyczaj jest to jeden rząd kostki).
Pod kostkę, która robi za chodnik, ścieżkę, czy podjazd, to oczywiście dajemy podsypkę betonową i żwirek.


Mam kostkę granitową jako obrzeże trawnika bez podsypki betonowej właśnie po to, żeby można było je bez problemu wyjąć w razie zmiany kształtu rabatka trawnika.

Placyk pod drzewem jest z kostki brukowej i też bez podsypki betonowej. Tu chodziło nam o przepuszczalne podłoże dla drzewa.
EM kładł sam i nic się nie dzieje jak jest dobrze utwardzone
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 09:41, 09 lip 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Yenna napisał(a)

Taki był plan. Wczoraj kupiłam szmatę o 70% zacienienia. Ta z płatów ma z reguły 95%, więc stwierdziłam, że to ciut za dużo
Tylko zajechałam na działkę razem z deszczem. Może dziś się uda.



Orange Dream jest pomarańczowy lekko w sezonie, prawda?
A Aconitifolium wygląda ciekawie. Przebarwia się dopiero na jesień?


Orange Dream jest pomarańczowy wiosną a później limonkowy. Teraz jest zielony.
To podobno klon najdłużej trzymający jasnozielony kolor.
Ja mam w cieniu.

Później usunę zdjęcie.



____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Martka 10:35, 09 lip 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Kokesz, piękny Twój OD. Warto go sadzić w cieniu dla tej zieleni Muszę zadbać o cień dla mojego.
Yenna 10:58, 09 lip 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 574
Marta, Ania dziękuję za miłe słowa


Reniu, tym placykiem dałaś dużą nadzieję, że da się zrobić bez podsypki dobrze
Nie usuwaj zdjęcia.
Zapisuję jednak Orange Dream do przemyśleń jest dużo mniej kolorowy w sezonie niż myślałam


Dziś panowie budowlańcy mieli wrócić. Po południu zobaczę, czy coś ruszyło. No i jak domek dla Shirasawy przetrwał nocną i poranną burzę.
____________________
Marta z Vengerbergu
Kokesz 11:08, 09 lip 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Tu możesz zobaczyć jak powstawał mój placyk

https://www.ogrodowisko.pl/watek/6265-osiedlowy-ogrodek?page=130
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Yenna 12:34, 09 lip 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 574
Reniu, dziękuję zapisałam sobie jako zakładkę, gdy kiedyś będziemy się tym zajmować

Techniczna rozkmina na przyszłość:
Rabaty "należy" ściółkować. Dobrze też podsypywać kompostem. Jak więc należy postąpić, gdy rabata jest wykorowana?
A) na starą korę sypiemy kompost i nową korę?
B) zbieramy część kory, sypiemy kompost i trochę starej i nowej kory?
C) jeszcze inaczej?
____________________
Marta z Vengerbergu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies