Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Własny Vengerberg

Pokaż wątki Pokaż posty

Własny Vengerberg

Judith 14:03, 12 lip 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9910
Yenna napisał(a)
Do znudzenia męczy mnie ten okropny płot.

W weekend wertowała pinterest z góry do dołu i z dołu do góry. Powstał pomysł. A może nawet Pomysł? eM wysłuchał, zrobił minę pt: zdurniała mi baba. Uspokoiłam, że sama zrobię, pokazałam jak może wyglądać realizacja. Pomysł został zaakceptowany

Daję sobie dwa tygodnie na zastanowienie (plus brak czasu) i planowo 26.07 biorę się do działania.



Zagadka dnia:
Czy budowlańcy pojawili się w pracy?
Rozwiązanie już wieczorem



Gdyby któraś mądra głowa spojrzała jeszcze na plan i doradziła, czy dobrze wymyśliłam, to będę wdzięczna.

Jak mawia mój małżonek - myśl w czterech wymiarach .
Taki płot sam w sobie byłby piękną ozdobą. Ergo - nie powinien być zasłonięty. A będziesz wszak sadzic tam rosliny i to nie tylko niskie. Pomysł według mnie do zrealizowania w wyeksponowanym miejscu - na ścianie planowanej altany może?
Mój pomysł na zasłonięcie płotu niezmienny: drewniane panele lub deski. Efekt natychmiastowy i piękny .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Yenna 15:05, 12 lip 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 574
Martka, Judith płot już jest. Ten okropny betonowy. Malowanie to będą cztery fazy. Wytnę bluszcz, umyję karcherem, pomaluję podkładem, później farbą do betonu.


Tu dobrze widać płot. W całości byłby czarny,
Poprzeczny żywopłot z grabu dzieliłby płot na 3 części.
Część 1 - zielone proste linie to właśnie bluszcz (tak jak na wizualizacji). I tu by później powstała dalsza część formalnego przedogródka.
Część 2 - to przeniesiona szopka, stół jakiś roboczy, kompostownik (z barwinkiem na ziemi), miejsce na pompę ciepła się tu musi znaleźć. Także czarny płot będzie po prostu lepiej wyglądał niż brudny szary. Ewentualnie tu jakieś deski przyjdą, będzie na czym powiesić półkę
Część 3 - tu mam największy problem co zrobić. Obok ma być sad. Może więc sam czarny płot zostanie też.
____________________
Marta z Vengerbergu
Judith 15:17, 12 lip 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9910
Wiem, ze jest i ze jest problemem .
To o czym mówię to ładny płot (który jednocześnie będzie tłem dla roślin) zasłaniający brzydki płot . Ja tak mam, przy czym u mnie drewniane panele zasłaniają płot z siatki, a raczej to co jest za nim .
Pomalowanie tego płotu na czarno to tez swietny pomysł.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
LIDKA 15:42, 12 lip 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7050
Yenna napisał(a)
Coś mi się urodziło.



J- jabłonki
DO - "domek ogrodnika"

Różowy kwadrat - plac zabw
Zielone niepodpisane prostokąty - rabaty
Niebieski - oczko wodne

Dodatkowo altana na szaro, z miejscem na ogniskiem obok i małym ciurkadełkiem. Wszystkie wolne przestrzenie to teoretycznie trwa (albo jakaś koniczyna w "warzywniaku).


hey hey

Plan na malowanie płotu masz fajny. Sąsiad się zgodził na malowanie?

Co do planu założenia ogrodu wokół domu działki to wszystko pięknie
tylko mi się nie podoba miejsce na kompostownik. Bo będzie go widać od wejścia na posesję a raczej kompostowniki się ukrywa a nie eksponuje.
To raz a dwa: chcesz go dać takim ciasnym przejściu między budynkiem a płotem co sprawi wrażenie zagracenia i ciasnoty. dodatkowo wszystko jest ściśnięte pod tym płotem, jabłonki skrzynie a druga połowa działki pusta.
tak ja to widzę .

Moim zdaniem pod tym płotem posadź na całej długości jednolity żywopłot , rośliny przed nim i będzie dobrze.

Ja mam takie przejście obok domu pod podobnym płotem sąsiada. strona północna .Posadziłam tuje i inne rośliny i mam tam trawiastą ścieżkę. Często goście wędrują od razu od furtki na taras , bez wchodzenia do domu.

Yenna bardzo dobrze że już coś planujesz i działasz. Baaardzo podoba mi się Twój porządek na budowie. To dobrze zapowiada Twój ogród.

Będę tu zaglądać i kibicować.


Wyraziłam tylko moje zdanie. Dużego doświadczenia nie mam co widać w moim wątku.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 15:47, 12 lip 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7050
Yenna napisał(a)
Aconitifolium trafia na listę chciejstw


Shirasawy dostał domek.




Mam nadzieję, że będzie mu tam dobrze.
Widać, że jednak złapał za dużo słoneczka.
Na szczęści liście pod spodem są nadal ładne i zielone


extra
I chyba zgapię bo mam problem z jednym rodkiem co go słońce sięga.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Martka 06:52, 13 lip 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Yenno, zdjęcie i Twój komentarz - wszystko jasne.
1) To nie jest zły pomysł. Grab przysłaniający odcinkowo ogrodzenie - bardzo mi się podoba.
2) Pytanie, czy kolor czarny czy grafitowy/antracytowy? Nie wiem, w jakiej kolorystyce będzie całość, elewacja, dach, tarasy i podjazdy.
3) Nie umiem natomiast powiedzieć, czy uda Ci się utrzymać bluszcz w takich ryzach jak planujesz, bo nie miałam z nim doświadczenia, ale czytałam kiedyś o nim wątek i przypuszczam, że to może być trudne, jak już się dobrze zadomowi to i rozszaleje. Dlatego kluczowe dla tej koncepcji i efektu jest chyba, jaką odmianę posadzisz na te sznurki.
4) Jeśli okaże się, że w naszym klimacie satysfakcjonującej rośliny nie znajdziesz, to pomysł Judith, aby przysłonić to co Ci się nie podoba, drewnianymi panelami, też podoba mi się bardzo. W to bym chyba poszła na odcinku przedogródka. To ładnie porządkuje tło. Oraz daje u góry proste wykończenie, bez tych łukowatych elementów, co w przypadku bryły Waszego domu może dać większą spójność? ... tak tylko dumam.


Yenna 11:45, 13 lip 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 574
LIDKA napisał(a)


Plan na malowanie płotu masz fajny. Sąsiad się zgodził na malowanie?

Płot jest w granicy, postawiony bez wiedzy i zgodzy poprzedniego właściciela działki.
Będziemy malować to, co jest już po naszej stronie.

LIDKA napisał(a)

Co do planu założenia ogrodu wokół domu działki to wszystko pięknie
tylko mi się nie podoba miejsce na kompostownik. Bo będzie go widać od wejścia na posesję a raczej kompostowniki się ukrywa a nie eksponuje.
To raz a dwa: chcesz go dać takim ciasnym przejściu między budynkiem a płotem co sprawi wrażenie zagracenia i ciasnoty. dodatkowo wszystko jest ściśnięte pod tym płotem, jabłonki skrzynie a druga połowa działki pusta.
tak ja to widzę .


Lidka, no właśnie ma nie być widać kompostownika. Ma go załonić żywopłot z grabu (a pewnie za nim urośnie to coś drewnianego postawię).
Co do ściśnięcia, to zgadzam się, że będzie. Chcę wykorzystać do maksimum ten kącik.
Druga połowa działki musi być "pusta". Poza mną i eMem jest jest 3-letnia Chochliczka. Nie chcę jej zabierać miejsca na zabawę.

LIDKA napisał(a)

Ja mam takie przejście obok domu pod podobnym płotem sąsiada. strona północna .Posadziłam tuje i inne rośliny i mam tam trawiastą ścieżkę. Często goście wędrują od razu od furtki na taras , bez wchodzenia do domu.


Wyraziłam tylko moje zdanie. Dużego doświadczenia nie mam co widać w moim wątku.

Fajnie, masz to przejście. U mnie taras będzie właśnie w części "wizytowej" ogrodu, a nie użytkowej.
Twój wątek podoba mi się, ciekawy ogród powstaje

Martka napisał(a)
Yenno, zdjęcie i Twój komentarz - wszystko jasne.
1) To nie jest zły pomysł. Grab przysłaniający odcinkowo ogrodzenie - bardzo mi się podoba.
2) Pytanie, czy kolor czarny czy grafitowy/antracytowy? Nie wiem, w jakiej kolorystyce będzie całość, elewacja, dach, tarasy i podjazdy.
3) Nie umiem natomiast powiedzieć, czy uda Ci się utrzymać bluszcz w takich ryzach jak planujesz, bo nie miałam z nim doświadczenia, ale czytałam kiedyś o nim wątek i przypuszczam, że to może być trudne, jak już się dobrze zadomowi to i rozszaleje. Dlatego kluczowe dla tej koncepcji i efektu jest chyba, jaką odmianę posadzisz na te sznurki.
4) Jeśli okaże się, że w naszym klimacie satysfakcjonującej rośliny nie znajdziesz, to pomysł Judith, aby przysłonić to co Ci się nie podoba, drewnianymi panelami, też podoba mi się bardzo. W to bym chyba poszła na odcinku przedogródka. To ładnie porządkuje tło. Oraz daje u góry proste wykończenie, bez tych łukowatych elementów, co w przypadku bryły Waszego domu może dać większą spójność? ... tak tylko dumam.


Marta, odpowiem też punktami
ad 2) myślałam, czy nie antracytowy, ale... Antracytowy będzie dach i okna (elewacja biała), szara kostka, szary płot. Boję się, że kolejny odcień szarego to będzie za dużo.
ad 3 i 4) jest możliwe, że nic nie znajdę i postanie coś z drewnem ostateczenie. Na razie będę próbować. Te łuki mnie denerwują, masz do nich całkowitą rację. Może górę drewnem zasłonię?
Bo generalnie drewno jest piękne, ale dużo trzeba o nie dbać. Boję się, że teraz bym nie miała tyle czasu.
____________________
Marta z Vengerbergu
antracyt 11:56, 13 lip 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11607
Antracyt pięknie odbija zieleń, ale też strasznie mocno się nagrzewa i to ciepło oddaje. Kompostownik zgrabnie można przysłonić, moim zdaniem miejsce jest ok (chyba nawet juz to pisałam ). Drewno zawsze można dodać, ale to element dodatkowy. Jak skończycie dom, posadzicie graby, to będziesz wiedziała, gdzie i w jakiej ilości się najlepiej sprawdzi.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Martka 12:42, 13 lip 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
antracyt napisał(a)
Antracyt pięknie odbija zieleń


Napisał Antracyt o antracycie
Martka 12:44, 13 lip 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Yenno, tak czy owak masz już ogrodzenie pomalować i wykończyć górę deską? też jest to pomysł
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies