Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

konradkar 10:44, 23 wrz 2020

Dołączył: 23 wrz 2020
Posty: 2
Cd tuje
koob 10:53, 23 wrz 2020

Dołączył: 23 wrz 2020
Posty: 1
Dzień dobry,
mam problem z thujami zasadzonymi w maju tego roku. Kopane z gruntu w balotach. Zasadzone w glebie gliniastej, rozciągnięta linia kroplująca do nawadniania (uruchamiana raz w tygodniu). Na początku wyglądało jakby ładnie się ukorzeniły bo puściły nowe pędy i trochę podrosły.

Od około miesiąca zauważyłem powolne żółknięcie i opadanie gałązek od środka. Gałązki są bardzo wiotkie, nie usychają a raczej więdną. Niektóry można bardzo lekko oderwać chociaż nie są uschnięte na wiór.
Czy problemem może być przelanie i uszkodzenie korzeni? Podczas ulewnych deszczy zdarzało się, że stała tam woda. Szmaty nie ma, ściółkowane korą, nie sypane nawozem.

Jest możliwość ich uratowania?

Załączam zdjęcia.

Kosa 20:24, 25 wrz 2020

Dołączył: 25 wrz 2020
Posty: 1
Witam wszystkich serdecznie

W 2019 sadzone w kwietniu.
Nawozone dopiero rok później:nawoz florowit, siarczan magnezu i potasu
Zaczalem nawozić bo zmieniły kolor, jakby usychaly. Później zoebily się zielone, ale zostało teoche brązowego w środku.

Nie wiem czy nie spaliłem nawozami. Co to może być? Inne tuje wyglądaja lepiej (tam gdzie poszło mniej nawozu i częściej były podlewane).
Jest się czym martwić?

ZDJĘCIE W LINKU BO TUTAJ NIE MOGE DODAĆ... fotosik.pl/zdjecie/usun/VX7RsEDVs0SQNCCUaDDMbsONRshHKM
wysek 17:09, 07 paź 2020

Dołączył: 29 lip 2020
Posty: 4
Mam podobny problem jak koob, czy to fizjologiczne zmiany? czy jakaś choroba?
Adela 19:47, 07 paź 2020


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Zmiany fizjologiczne występujące jesienią. Z powodu braku dostępu światła gałązki usychają. Warto oczyścić wnętrze drzewek, żeby ułatwić cyrkulację powietrza i zapobiec rozwojowi pleśni.
____________________
Ela - Moja ostoja
marcin_pawlak 17:07, 08 paź 2020

Dołączył: 21 lip 2013
Posty: 9
Witam serdecznie,

Mam pytanie odnośnie moich drzewek a mianowicie co im jest A przynajmniej prośba o potwierdzenie co im jest Dwa trzy tygodnie temu było wszystko ok a przynajmniej nie było nic widać co rzucało by się w oczy. Dziś wygląda to tak jak na zdjęciach.








Praktycznie dzieje się coś na każdym drzewku z czego trzy największe wyglądają już mało ciekawie (drugie zdjęcie od dołu).

Bałem się żeby to przypadkiem nie była fytoftoroza a że miałem buteleczkę proplantu to zrobiłem oprysk części drzewek po czym pojechałem kupić kolejną bo mi brakło. Jak się okazało w sklepie zrobiłem błąd bo trzeba było tym podlać korzenie a pryskać topsinem... No ale... Na przyszłość już wiem. Zamówiłem 0,5 litra czegoś coś na "R" do podlewania korzeni bo podobno lepsze niż proplant. Jak wychodziłem ze sklepu Pani zapytała się, czy jestem pewien, ze nie ma przędziorka. Oczywiście pewien nie byłem Wróciłem do domu, potrząsłem gałązkami i na kartkę spadło mi coś takiego jak poniżej (bliko niebieskiego opryskiwacza). Trząsłem kilkakrotnie i za każdym razem praktycznie coś spadło.

Czy to jest przędziorek? Miałem sanium i ortus tak więc spryskałem pozostałe tuje tym pierwszym. Za tydzień chcę wszystkie prysnąć ortusem. Pytanie tylko czy dobrze robię bo może ten insekt to niekoniecznie przędziorek?
Natalia21 21:08, 29 paź 2020

Dołączył: 18 kwi 2017
Posty: 29
Witam. Mam problem z tujami szmaragd jak co roku. Tym razem w środku igły robią się czarne stopniowo. Nie jest to wina kota. Wszystkie mają więcej lub mniej takie igły jak na foto. Podejrzewam, że to grzyb ale może ktoś z doświadczeniem się wypowie. Z góry dziękuje. Myślałam że ponad 2 metrowe tuje juz nie wymagają takich oprysków ale końca nie widać, 150szt. ...
RRR 18:38, 11 lis 2020

Dołączył: 09 lis 2020
Posty: 4
W moim ogrodzie padło mi 7 sztuk tui szmaragd - małe, jeden rok po posadzeniu ok. 60 cm wysokości. Przez cały sezon rosły bezproblemowo, po czym na przełomie września i października zaczęły żółknąć. Po wykopaniu w ostatni weekend okazało się, że praktycznie nie mają żadnych korzeni - coś je doszczętnie zjadło/uszkodziło. Co się mogło stać ? Moje podejrzenie padło na opuchlaki, ale czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją i całkowitym zniszczeniem korzeni tui przez te owady ?
Gardenarium 19:12, 23 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zuz napisał(a)
Witam.
Od jesieni borykam się brązowymi końcami pędów u moich tujek. Jesienią ub roku przesadziliśmy je sprzed domu w głąb ogrodu, były biedne bo przez 3 lata kusiły się pod agrowłóknina przywalone kamykami. Od roku są już w dużo lepszej kondycji. Nie były też przez te 3 lata spejalnie cięte. Cóż moja wiedza ogrodnicza raczkowała.
Jesienią zostały przesadzone w dobrze przygotowane podłoże. Nie były wtedy nawożone. Dbaliśmy też o ich.podlewanie.

Jesienią też ogrodnik tutejszy (Szkocja) obejerzal fragmenty brazowych gałązek i stwierdził że to przesuszenie od wiatrów i brak wody.

Posluchalam więc obylo sie bez oprysku, za to przesadziłam przesadziłam w zaciszne miejsce. W marcu je zasiliłam nawozem.
Wczoraj postanowiłam je przyciąć jako że już po przymrozkach. Niestety igly zewnętrzne drzewka wykazuja ciągle takid objawy jak.na zdjęciach i nie wiem czy to któraś z podanych w temacie chorób czy faktycznie brak składników mineralnych? Wykluczam fytoftyroze bo nie ma całych większych fragmentów i drzewka są ogólnie w niezłej kondycji.
Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu oraz poradzeniu jak im pomóc. Będę wdzięczna gdyż pasuje mi tu kilka podobnych chorób.



Ja nie wiem co to.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Blaziu 19:03, 12 maj 2021

Dołączył: 19 sie 2020
Posty: 2
Witajcie,

od kilku dni pojawiają się na Moich żywotnikach przebarwienia.
Podlałem wczoraj Magnicur Energy(dawka 1,5mm/l. Na tuje poszło około 2-3L) i zastanawiam się czy mogę zrobić coś jeszcze?

mata przeciw chwastom usunięta jakieś 3 tygodnie temu, dorzucony torf i podrzucony nawóz "Substral Osmocote Iglak"


Będę wdzięczny za pomoc

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies