Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Mazan 15:59, 25 maj 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mewa73

Prawdopodobnie to wpływ zasolenia, ale musiało dojść coś więcej, gdyż zasychanie postępuje od środkowej części roślin i w niektórych miejscach przyjmuje barwę ciemniejszą, a to może oznaczać atak np. szarej pleśni, która zaczyna wzrastać na martwych i osłabionych fragmentach roślin.
Zasolenie można likwidować przepłukiwaniem podłoża /nie zalewać korzeni/ lub jego wymianą oraz należy wzmocnić rośliny /Bio Algen, Asahi/.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
zofjas 19:22, 25 maj 2015

Dołączył: 18 kwi 2015
Posty: 14
Mewa73 napisał(a)
Droga jest drogą wewnątrzosiedlową -prywatną. Jest posypywana w zimie czasem solą. ale tak jest od kilku lat, a problem się pojawił teraz. Ponadto między tujami rosną różaneczniki, winobluszcz i inne rośliny. na nich nie widać oznak choroby.





Oto zdjęcia:


Takie objawy związane są z silnym atakiem miodownicy cyprysikowej. Ostatnie zdjęcie sprawdź granicę miedzy zielonym a suchym pewnie wrośnięty drut lub sznurek
____________________
Zosia
Mewa73 21:26, 25 maj 2015

Dołączył: 08 lip 2014
Posty: 5
Hmmm, to raczej nie miodownica cyprisikowa. Musialoby byc wiidac owady na tujach, a takowych brak. Co do drugiej sugestii, to niezupelnie ja rozumiem, w kazdym badz razie roslina usycha od gory i nie wrasta w nia zaden drut/sznurek. Niemniej dziekuje za probe pomocy....
Jungalski 20:59, 12 cze 2015

Dołączył: 12 cze 2015
Posty: 3
Witam, poniżej opiszę mój problem.

Tuje sadzone dwa tygodnie temu. Dołek 2x wiekszy, na dno ziemia do iglaków, do dołka wsadziłem drzewko którego bryła korzeniowa była zanurzona ok 10 min. w wodzie. Obsypałem ziemią z wykopu, lekko ubiłem, położyłem korę, podlałem.
Ziemia: 20cm humus, 50cm piach, poniżej glina.

Problemem są łodygi które z jednej strony są brązowe, z drugiej zielone.
Przez pierwszy tydzień podlewałem je 2x w tygodniu po ok. 5l wody.
Teraz podlewam je co drugi dzień sądząc że to tu tkwi problem.
Zauważyłem że problem pojawia się na tujach które są najbardziej narażone na wiatr, ale wydaje mi się że to nie to



Na innych drzewkach widzę ... szyszki, czarne kropki i łodygi które są brązowe choć rozgałęzienia tych łodyg są zielone.
Szyszki i czarne kropki na wierzchołkach to pewnie rzecz normalna z tego co wcześniej przeczytałem na forum.
Na zdjęciu widać również w paru miejscach centymetrowe białe wysuszone końcówki



Jeżeli zdjęcia są słabo widoczne, to jutro mogę podesłać z lepszą ostrością.
Z góry dziękuję za pomoc.
Gardenarium 13:55, 14 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Problemem jest tutaj zły materiał szkółkarski, trzeba kupować dobry materiał, ten niewart jest zakupu.

Czy tyje nagle zrobiły się takie?

Tuje kupuje się nie z gołym korzeniem, nie moczy się w wodzie. kupuje si ze zwartą bryłą, lub w balotach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 15:56, 14 cze 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Jungalski

Trudne fotki do odczytania, ale to, co widać przypomina fusarium avenaceum. To dość częsty grzyb na iglakach, atakuje pędy rzadziej łuski/igły. Zwalczany 'przy okazji' innych chorób grzybowych.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Jungalski 20:45, 14 cze 2015

Dołączył: 12 cze 2015
Posty: 3
Dziękuję za odpowiedź.
Tak. Po paru dniach na kilku gałązkach jedna strona zrobiła się brązowa.
Tuje kupione w doniczkach i przed wsadzeniem w ziemie moczyły się (w doniczkach) ok 10 min. Podczas sadzenia bryła korzeniowa była mokra, zwarta.
Po brązowej stronie widać że końcówki są zielone, więc może da się je uratować.

Jak im pomóc?
Topsin M500?
Jungalski 18:20, 17 cze 2015

Dołączył: 12 cze 2015
Posty: 3
Na innym forum dowiedziałem się, że może to być zbyt zwarta bryła korzeniowa, która w np. glebie gliniastej może się dusić.
Po oprysku z Topsina zauważyłem że proces brązowienia się cofa, więc powtórze go za tydzień i dam znać co wyszło.
Planuje trochę spulchnić ziemię aby doprowadzić trochę tlenu do korzeni.
Konrado 10:19, 08 lip 2015

Dołączył: 08 lip 2015
Posty: 3
Witam wszystkich serdecznie na forum. Mam problem z thujami. Żywopłot sadzony był ok 30 lat temu. Od 2-3 lat pojedyncze sztuki usychają. Słyszałem tłumaczenia, że umierają "ze starości", ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć. W tym roku zaczęło się robić coraz gorzej, duża część jest chora, niektóre uschły całkowicie. Zdjęcia robione są na początku czerwca. Część z widocznych uschła już całkowicie a część ma nowe przyrosty, jednak widać już oznaki brązowienia. Nie widać żadnych szkodników. Dzisiaj zrobię nowe zdjęcia. Proszę o pomoc.









____________________
KasiaBawaria 10:39, 08 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Kiedy ostatnio nawoziles?Poldewales w czasie upalow i suszy?
____________________
Zapraszam na kawe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies