Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

piotraudi 18:22, 12 paź 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
ElzbietaFranka 19:52, 12 paź 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
Trudno powiedzieć co to jest. Jakieś usychanie łusek.

Nie pisałeś to fakt zasugerował am się wpisem poprzedniczki pisze na telefonie i nie można spojrzeć wstecz. Chce ci pomoc bo 350 to nie mało i trzeba wszytko wyeliminować. Jakbyś jeszcze zrobił fotę korzenia takiej najgorszej nie wiem czy już gdziś nie pokazałeś.
Jeszcze później napiszę.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
piotraudi 20:30, 12 paź 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Zdjęcia kozeni zrobię jutro odnosnie oprysku oraz ilości jaka powinno sie poświęcić na drzewko to jak to wygląda tz.powinno sie pryskać normalnie czyli mala mgielka na roślinę i tyle czy dokladnie aż będzie sie z tej rośliny aż lalo???
ElzbietaFranka 23:02, 12 paź 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
Czy ty gdzieś szukasz w necie co może być przyczyną. Dlaczego piszę, bo ty wiesz jak to wszystko u ciebie wygląda a w necie jest duzo zdjęć chorób tui i opisów oraz co zrobić. PoradnikOgrodniczy.pl tyt. Dlaczego tuje żółkną i usychają? 3 częste przyczyny!
Podaję jedną z nich.

Zamieranie pędów (Phomopsis, Ascophyta, Pesalotiopspis, Sphaeropsis)
Zamieranie pędów jest najczęściej występują chorobą organów nadziemnych tui. W wyniku choroby następuje żółkniecie wierzchołków gałązek, rozprzestrzeniające się na całą ich powierzchnię.

Silnie porażone przez grzyby rośliny należy usuwać i palić. Pozostałe, rosnące w pobliżu, opryskujemy preparatem Topsin M 500 SC (roztworem 15ml w 10 litrach wody), Rovral Aquaflo 500 SC (10ml w 10 litrach wody) lub Polyversum WP (5g w 10 litrach wody). Wymienione opryski mogą też pomóc w przypadku zauważenia pierwszych objawów chorobowych, gdy porażone są dopiero pojedyncze gałązki. Wówczas chore pędy wycinamy, a całą roślinę opryskujemy.

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych należy przede wszystkim unikać zalewania korzeni i zapewnić tujom optymalne warunki rozwoju. Ważnym zabiegiem jest również usuwanie i niszczenie wszystkich chorych części roślin, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy porażenia. Zapobiegawczo nawet zdrowe rośliny warto opryskiwać biopreparatem Biosept Active.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 23:15, 12 paź 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
piotraudi napisał(a)
Zdjęcia kozeni zrobię jutro odnosnie oprysku oraz ilości jaka powinno sie poświęcić na drzewko to jak to wygląda tz.powinno sie pryskać normalnie czyli mala mgielka na roślinę i tyle czy dokladnie aż będzie sie z tej rośliny aż lalo???


Powinno się spryskać dokładnie, czyli aby wszystkie gałązki i pieniek były opryskane. Dobrze jest jednak, aby deszcz nie padał przez dobę.

Przeczytaj artykuł, pamiętaj, że to nie musi być jedna z tych chorób wiele zależy już od samego kupna tui w jakim stanie (czyli kondycji) je kupiłeś, późniejszej pielęgnacji, nawożenie, podlewanie jaka ziemia to wszystko jest bardzo ważne.

Jeszcze podam następne przykłady chorob

Fytoftoroza
Fytoftorowa to dość często spotykana choroba grzybowa tui, której objawy najczęściej pojawiają się w drugiej połowie czerwc. Efektem jej wystąpienia jest żółknięcie, brązowienie i zamieranie rośliny. Tuja ma też zahamowany wzrost, a u podstawy pędu drewno brązowieje. Porażone rośliny należy usuwać, a tuje sąsiednie podlać jednym z preparatów: Aliette 80 WP (w stężeniu 0,2%), Biosept 33 SL (0,1%), Polyversum WP (0,05%). Przed sadzeniem nowych roślin do podłoża warto dodać domieszkę kompostowanej kory sosnowej, która hamuje rozwój patogenu. Jako środek zapobiegawczy pomaga też mikoryza, która poprawia ogólną kondycję roślin.

Opieńkowa zgnilizna korzeni
Opieńkowa zgnilizna korzeni tui to kolejna choroba o podłożu grzybowym. Łuski tui stają się matowe, żółkną i brązowieją. Na powierzchni kory i na samym drewnie pojawiają się duże płaty białej grzybni. Kora u nasady pędów brązowieje, obumiera i pęka, odsłaniając drewno. Porażone rośliny należy usuwać i palić. Natomiast tuje rosnące obok należy podlać fungicydem Rovral Flo 255 SC (w stężeniu 0,2%), ok. 2 litrów roztworu na całą roślinę.

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 23:21, 12 paź 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
Jeszcze jedno to co pokazałeś na zdj. to jeszcze nie tragedia, tuje mają duże mozliwości odrastania po obcięciu, ale trzeba obserwować czy to usychanie się nie pogłębia.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
piotraudi 23:43, 12 paź 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
ElzbietaFranka napisał(a)
Jeszcze jedno to co pokazałeś na zdj. to jeszcze nie tragedia, tuje mają duże mozliwości odrastania po obcięciu, ale trzeba obserwować czy to usychanie się nie pogłębia.


czy nie tragedia? z jednego ogniska wykopania chorej tuji i kilku krotnego oprysku wszystkich tuj pojawiły sie dodatkowe ogniska w różnych częściach działki choroba sie podglebia a sprzyja ku temu pogoda dużo deszczu dość ciepło i od czasu do czasu słonce ja uważam to już za tragedie bo jak tak dalej pójdzie to na wiosnę będę musiał wszystkie tuje wywalić
przeglądałem wiele forów z chorobami tuj i wiele chorub mimo pomocy forumowiczów odrzuciłem aż w koncu wszystko zaczelo pasować do zamierania pędów tak ustaliłem tą chorobe
zdjęcie powyżej z końcówkami tuji pokazuje rogowacenie końcówek???
ElzbietaFranka 00:02, 13 paź 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
piotraudi napisał(a)


czy nie tragedia? z jednego ogniska wykopania chorej tuji i kilku krotnego oprysku wszystkich tuj pojawiły sie dodatkowe ogniska w różnych częściach działki choroba sie podglebia a sprzyja ku temu pogoda dużo deszczu dość ciepło i od czasu do czasu słonce ja uważam to już za tragedie bo jak tak dalej pójdzie to na wiosnę będę musiał wszystkie tuje wywalić
przeglądałem wiele forów z chorobami tuj i wiele chorub mimo pomocy forumowiczów odrzuciłem aż w koncu wszystko zaczelo pasować do zamierania pędów tak ustaliłem tą chorobe
zdjęcie powyżej z końcówkami tuji pokazuje rogowacenie końcówek???



Miałam na myśli dwa ostatnie zdjęcia. Przecież napisałam wcześniej że 350 to nie mało tui i trzeba ratować.
Nie wiem jak tobie pomóć. jeszcze zaraz zajrzę o tym rogowaceniu końcówek.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 00:53, 13 paź 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
Jeszcze mi jedno przyszło do głowy prześledziłam prawie cały wątek i zobaczyłam tuje kupiłeś w maju wcześniej były przymrozki

na str. 42 tego (20 maja) wątku piszesz tak
"Witam 2 tyg temu kupiłem ze szkolki 350 tuji szmaragd w doniczkach p9 wkopalem je obsypalem ziemia do iglakow i podlewam ok godz 20 woda ze zbiornika aby nie dostać porażenia mimo tego zauważyłem ze zaczynają si robic jaśniejsze od góry tak do polowy wys.tuji na samej górze nawet brązowieją dzwoniłem do szkolkafza to można powiedziec ze się wypiol co może być tego wina?jakas choroba grzybowa?przepraszam za pisownie pisze z tel"

Nie wiem z jakiego jesteś rejonu Polski, ale ok. 5 maja były przymrozki. Jeżeli tuje puściły już soki a później zmarzły to są efekty tych problemów jakie masz jest to duże prawdopodobieństwo. Tuje osłabione i się wszystko czepia.

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
mangaa 09:07, 13 paź 2017

Dołączył: 03 paź 2017
Posty: 44
U mnie też normalnie tuje nie stoją w wodzie. Wrześniowe opady to anomalia, nie standard i tam gdzie po prostu teren idzie w dół to wody było więcej. W naszej gminie było wyjątkowo mokro - jedna z najgorszych sytuacji w woj. śląskim.

Ale chyba właśnie tak zrobimy, że te najniżej położone wykopiemy jak radzicie i posadzimy wyżej o te 15-20cm.

Obskubię je znowu i pryskamy.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies